Межа Гейфліка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Межа або ліміт Гейфліка (англ. Hayflick limit) — межа поділу соматичних клітин, названа на честь її відкривача Леонарда Гейфліка. В 1965 році Гейфлік спостерігав, що людські клітини, які діляться в клітинній культурі, вмирають приблизно після 50 поділів та проявляють ознаки старіння при наближенні до цієї межі.

Ця межа була знайдена в культурах всіх повністю диференційованих клітин як людини, так і інших багатоклітинних організмів. Максимальне число поділів дещо змінюється залежно від типу клітин та більш значно залежно від організму. Для більшості людських клітин межа Гайфліка становить 52 поділи.

Межа Гейфліка пов'язана із скороченням теломер, ділянок ДНК на кінцях хромосом. Якщо клітина не має активної теломерази, як переважна більшість соматичних клітин, при кожному поділі клітини теломери скорочуються, тому що ДНК-полімераза нездатна реплікувати кінці молекули ДНК (можливо, теломери іноді скорочуються під дією деяких інших факторів). Коли після певного числа поділів теломери зникають зовсім, клітина зазвичай завмирає в певній стадії клітинного циклу або запускає програму апоптозу, тобто запрограмованої смерті клітини.