Мезентеріальна ішемія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гостра мезентеріальна ішемія
КТ показує дилатовані петлі тонкого кишечника з потовщеними стінками (чорна стрілка), картина характерна для ішемії кишечника внаслідок тромбозу верньої брижової вени.
КТ показує дилатовані петлі тонкого кишечника з потовщеними стінками (чорна стрілка), картина характерна для ішемії кишечника внаслідок тромбозу верньої брижової вени.
Інші назви мезентеріальний інфаркт, мезентеріальний тромбоз
Спеціальність[en] Загальна хірургія, Судинна хірургія
Типи гостра, хронічна
Фактори ризику Фібриляція передсердь, серцева недостатність, хронічна ниркова недостатність, антифосфоліпідний синдром, Облітеруючий тромбангіїт, ДВЗ-синдром
Метод діагностики ангіографія, КТ
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 K55.9
DiseasesDB 29034
MeSH D065666
CMNS: Mesenteric ischemia у Вікісховищі

Гостра мезентеріальна ішемія, мезентеріальний інфаркт, мезентеріальний тромбоз — гострий стеноз артерій, які кровопостачають кишечник, що призводить до інфаркту та некротизації відповідного відділу кишечника. Як артеріальна емболія, так і венозний тромбоз, можуть відігравати вирішальну роль. Оклюзія мезентеріальних судин зазвичай вражає пацієнтів старшого віку з серцево - судинними захворюваннями в анамнезі.

Патогенез[ред. | ред. код]

Гостра мезентеріальна ішемія може бути неклюзивною (НОМІ) або окклюзивною (ОМІ), при цьому первинна етіологія надалі визначається як брижова артеріальна емболія (50%), мезентеріальний артеріальний тромбоз (15–25%), або мезентеріальний венозний тромбоз (5–15%)

Відповідно до уражених артерій при ОМІ, у приблизно 85 % випадків спостерігається оклюзія/стеноз верхньої брижової артерії, решта діляться приблизно порівну між черевним стовбуром і нижньою брижовою артерією. Стеноз нижньої брижової артерії клінічно легший і має сприятливіший прогноз, оскільки вона забезпечує кров'ю значно меншу зону.

Неоклюзивна мезентеріальна ішемія виникає приблизно в 20% випадків і, як правило, є наслідком вазоконстрикції верхньої брижової артерії, пов’язаної із низьким спланхнічним кровотоком. Пацієнти з НОМІ, як правило, страждають від важкої супутньої патології, зазвичай серцевої недостатності, яка може бути наслідком сепсису. Гіповолемія та застосування судинозвужувальних засобів можуть спричинити в даному випадку клініку інтестинальної ішемії.

Стадії[ред. | ред. код]

Мезентеріальна ішемія може бути небезпечною для життя і зазвичай протікає в три стадії:

Початкова стадія: проявляється сильним спазмоподібним білем у животі, можлива геморагічна (кривава) діарея, та початковими симптомами шоку, часто без захисного напруження передньої стінки живота. Біль в основному виникає в області пупка . Некроз ураженої частини кишечника починається вже через дві години після оклюзії, саме тому він вимагає термінових дій у будь-якому випадку!

Латентна стадія: оманливе полегшення болю і симптомів протягом декількох годин, зменшення перистальтики кишечника ("оманиливий спокій").

Стадія непоправного кишкового некрозу: паралітична кишкова непрохідність, перитоніт, та виражена загальна інтоксикація організму з розвитком поліорганної недостатності, шокового стану.

Діагноз[ред. | ред. код]

Діагноз виставляється на основі:

При неклюзивній мезентеріальній ішемії (НОМІ) - першочергово проводять консервативне лікування та лікування супутньої патології.

При оклюзійній мезентеріальній ішемії (ОМІ), тобто закупорці судини, показане екстрене хірургічне втручання з метою реваскуляризації ураженої ділянки кишечника шляхом відновлення кровотоку за допомогою ангіопластики або відкритої тромбектомії з накладанням стоми на місці ураженої ділянки кишки. Некротичні частини кишечника повинні бути видалені .

Прогноз: через швидкий перебіг, летальність до 80 % в залежності від стадії, та місця ураження. Це також пов'язано з тим, що діагноз зазвичай ставлять занадто пізно (складна диференціальна діагностика).

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]