Мезоліт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Третинна система
Голоцен Історичні епохи
Залізна доба
  Пізня бронза  
  Середня бронза
  Рання бронза
Бронзова доба
    Мідна доба (Енеоліт)    
  Нова кам'яна доба (Неоліт)
Середня кам'яна доба (Мезоліт, Епіпалеоліт)
Плейстоцен     Верхній палеоліт  
    Середній палеоліт
    Нижній палеоліт
  Давня кам'яна доба (Палеоліт)
Кам'яна доба
Кам'яна доба

до появи роду Homo (Пліоцен)

Палеоліт

Ранній палеоліт
рід Homo
освоєння вогню
кам'яні знаряддя
Середній палеоліт
Homo neanderthalensis
Homo sapiens
вихід з Африки
Пізній палеоліт
Списокидалка
Епіпалеоліт (пережитки в епоху мезоліту)

Мезоліт

мікроліти, лук, довбанка
Субнеоліт (пережитки в епоху неоліту)

Неоліт

Мегаліти
Близький Схід:
Докерамічний неоліт
Керамічний неоліт
Європа, Азія
Ранній неоліт
Пізній неоліт

Енеоліт

Металургія, кінь, колесо

Бронзова доба

Див. також:
Портал: Доісторична Європа

Мезолі́т (грец. μέσος — середній і грец. λίθος — камінь), Середня кам'яна доба – епоха кам’яної доби (12,000-7,000 до н.е), що була перехідною між палеолітом і неолітом. Також, деколи вживається назва епіпалеоліт.

Природокористування[ред.ред. код]

Були поширені лук і стріли.

Виникла криза мисливського господарства, постала необхідність пошуку та впровадження відтворювальних форм господарства – скотарства та землеробства. У мезолітичних стоянках Криму знайдено кістки пса та свині, яких почали приручати. Першою прирученою твариною став пес (згідно з іншою, новішою, гіпотезою - коза).

Мезоліт (X-VI тис. до н.е.) є яскравим доказом сильного впливу географічного середовища на життя й еволюцію людства. Закінчується льодовиковий період: клімат теплішає, оновлюється рослинність, змінюється фауна. Стали непотрібними великі громадські об'єднання, їх змінюють невеликі колективи мисливців.

До того часу відноситься чудовий технічний винахід - лук і стріли. Велика кількість водних просторів після розтанення льодовиків привела до широкого поширення рибальства. Міняється і характер збиральництва, його основою стає збір диких злаків. Як матеріал для виготовлення знарядь широко використовується кістка. З'являється нова, ефективніша, так звана мікролітична техніка обробки каменю: виготовлення кременевих пластин-вкладишів невеликого розміру - мікролітів. Наприклад, основу серпа робили з кістки, а лезо складали мікроліти.

Культура, вміння[ред.ред. код]

В цей час у людей з’явилися перші навички у виготовленні глиняного посуду. Для поховань часів мезоліту характерним був обряд трупопокладення у стані випростаному на спині або в скорченому на боці.

Ймовірно, в мезоліті люди освоїли плавання на колодах і плотах.

Мистецтво людей мезоліту[ред.ред. код]

Загальний характер образотворчого мистецтва порівняно з попереднім етапом зберігається, однак на відміну від палеоліту в мезолітичних розписах очолююче положення починає займати людина, її дії. Тепер художник прагне передати не стільки зовнішню сторону, скільки внутрішнє значення того, що відбувається. Зображення менш реалістичне, що говорить про нові задачі, які вирішувало мистецтво. Головна увага тепер зосереджена на сюжеті, динаміці що відбувається (полювання, танець).

Поховання з Thèviec - Музей Тулуз[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]