Меланхлени

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Меланхлени Μελαγχλαινοι — стародавній народ, що мешкав у Східній Європі в I тис. до Р. Х..

Локалізація[ред.ред. код]

Геродот поміщає меланхленів на північ від скитів, на схід від андрофагів і на захід від будинів. Тальгрен пов'язує меланхленів з регіоном Вороніжа [1]. Є також відомості, що меланхлени мешкали на території Харківської області [2].

У районі смт Пісочин зараз тривають розкопки курганів, орієнтовно ідентифікованими як кургани меланхленів. За новими відомостями меланхлени піднялися від Дону в часи війни скіфів і персів і осіли в районі сучасної Тульської області.

Назва[ред.ред. код]

Очевидно, називалися так тому, що носили чорний одяг (чорноодягнуті; грец. Μελαγχλαινοι) За Геродотом, вони носили короткі чорні плащі.

Побут[ред.ред. код]

Не належачи до скитів, меланхлени були дуже схожі на них за способом життя та характером, тобто були кочівниками.

На давній карті в самому верху вказана річка Танаїс, праворуч від неї землі меланхленів

Історія[ред.ред. код]

Меланхлени мали власних «царів» і брали у відповідальних випадках самостійні рішення, які могли не збігатися з побажаннями скіфів.

Царі меланхленів брали участь в раді царів Великої Скіфії близько 512 р. до Р. Х.. при виробленні спільної стратегії боротьби з військом Дарія I. Меланхлени поряд з низкою інших народів відмовилися підтримати скіфів. Після конфлікту зі скіфами, імовірно, вони пішли на північ, до річки Ока.

Етнічна приналежність[ред.ред. код]

Етнічна приналежність меланхленів дискусійна. Раніше вчені відносили їх до предків слов'ян. Але археологічні розкопки курганів меланхленів показали їхню близьку спорідненість за способом життя і генотипом до іранських народів. Практично в кожній могилі знаходять скіфський меч — акінак. Дослідники вважають, що меланхлени були найбільш осілими з племен і першими перейшли до рільництва. Цю версію підтверджують розкопки Пісочинських курганів.

За описом Геродота, на північ від земель, зайнятих скіфами, «де сиплеться з неба білий пух», жили меланхлени (грец. Μελαγχλαινοι — «чорноодягнуті»). Населяли в І тисячолітті до Р. Х. район по верхній течії річки Сіверський Донець (Танаїс (грец.) у Скіфії).

У сучасних традиціях меланхленів вважають або балтами юхнівської культури [3], або кіммерійцями[4].

Примітки[ред.ред. код]

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]


Етнологія Це незавершена стаття з етнології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.