Мельник Ярослав Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ярослав Мельник
Melnyk-Robert.jpg
Прізвисько «Роберт»
Народження 1919(1919)
Бережниця, Калуський район, Івано-Франківська область
Смерть 1 листопада 1946(1946-11-01)
гора Яворина біля с. Липа, Долинський р-н, Івано-Франківська область
Приналежність OUN-r Flag 1941.svg УПА
Партія Організація українських націоналістів
Командування провідник ОУН Карпатського краю
Нагороди
Золотий Хрест Заслуги 1 класу — 1947 Бронзовий Хрест Заслуги — 1945

Яросла́в Микола́йович Ме́льник, псевдонім Роберт (нар. січень 1919, Бережниця — † 1 листопада 1946, г. Яворина біля с. Липа, Долинський р-н, Івано-Франківська область) — український політичний і військовий діяч, провідник ОУН Карпатського краю. Лицар Бронзового Хреста Заслуги та Золотого Хреста Заслуги 1 класу.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився Ярослав Мельник у січні 1919 року в селі Бережниця Шляхетська, що на Калущині у багатодітній сім'ї. Хрестив його парох Старого Угринова та Бережниці о. Андрій Бандера.

Навчання[ред. | ред. код]

У 1926 році пішов до Бережницької школи, яку згодом успішно закінчив, виявивши великі здібності до науки.

У 1937 на кошти односельчан вступає до Рогатинської гімназії. Під час навчання активно займається підпільною працею в ОУН, зокрема зберігає і розповсюджує підпільну літературу та виконує інші функції.

На початку 1939 року його заарештовує поліція. У зв'язку з арештом Ярослава Мельника виключають із гімназії.

Освітня праця[ред. | ред. код]

Після повернення до рідного села отримав посаду вчителя у початковій школі. В цей же час він виконує обов'язки заступника повітового (районового) провідника, а згодом провідника ОУН Калущини (1939—1941).

Весною 1941 року за доносом провокаторів за Ярославом чекісти приїхали до школи, але він встиг утекти, після чого пішов у підпілля. Родину Мельника більшовики вивезли до Сибіру.

Під німецькою окупацією[ред. | ред. код]

З початком військових дій у червні 1941 року розгалужена мережа ОУН розпочала активну організаційну роботу.

30 червня у Львові проголошено Акт відновлення Української Держави. У зв'язку з цим, 1 липня 1941 року в Калуші на велелюдному вічі було зачитано цей документ. На урочистій події були присутніми повітовий провідник Ярослав Мельник і наймолодший з братів Бандерів — Богдан. У той час Ярослав займав пост організаційного референта Калуської округи, а восени 1941 року за наказом обласного проводу ОУН призначається окружним провідником ОУН Коломийщини.

Від липня 1942 по жовтень 1943 року обласний провідник ОУН Станіславівщини, після чого покликаний до Крайового проводу ОУН. Бере безпосередню активну участь у формуванні УНС, а згодом УПА в Карпатському краю. По трагічній загибелі Романа Мокрія — «Байди» (1944) Ярослав повертається на становище обласного провідника ОУН .

У боротьбі проти більшовиків[ред. | ред. код]

Відтворена криївка Ярослава Мельника біля гори Яворина

Під час проходження радянсько-німецького фронту провідник «Роберт» таборував з куренем «Гамалії» на горі Малиновій у Карпатах. В серпні 1944 року він повертається в Чорний ліс, де одразу ж розпочинається активна боротьба з радянськими військами.

В кінці жовтня 1944 р. в Чорному лісі (в урочищі Гуркало неподалік с. Грабівка) проводився великий збір Крайового проводу ОУН. Основна мета якого — виробити тактику боротьби з новим загарбником. Та велика облава військ НКВС на світанку 1 листопада спричинила криваве завершення збору, загинуло троє провідників і двадцять троє повстанців із сотні «Гамалії», що стояли в охороні. Серед загиблих і сам курінний «Гамалія».

Влітку 1945 року Ярослав Мельник одружився з Антоніною Король родом з Войнилова. Шлюб брали в Грабівці. Весілля відбулося скромно. Серед нечисленних гостей — тільки товариші по боротьбі. Дружина Роберта була водночас і лікаркою, і друкаркою, адже позаду були три роки навчання медицині у Львові, яке не закінчила через наближення фронту. В травні 1946 року Антоніна народила двійню: сина і дочку, яких охрестили Романом та Вірою. В той час (1945—1946 роки) Ярослав Мельник займав посаду провідника ОУН Карпатського краю.

Загибель[ред. | ред. код]

У жовтні 1946 року НКВС отримав інформацію[1], що криївка «Роберта» споруджена десь у малодоступній місцині гори Яворини біля села Липа Долинського району. Протягом тижня полк МГБ проводив ретельний пошук повстанської криївки.

31 жовтня місце схованки було знайдено і розпочався бій, який тривав до ночі 1 листопада 1946 року. Ярослав Мельник «Роберт» загинув геройською смертю разом з дружиною, кількамісячним сином та побратимами.

Нагороди[ред. | ред. код]

Пам'ятник Ярославу Мельнику у селі Липа

Нагороджений Бронзовим Хрестом заслуги (1945) та Золотим Хрестом заслуги 1-го ступеня посмертно (1947).

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

У липні кожного року, починаючи з 1988, велика кількість людей бере участь у поході з села Липа до місця загибелі Ярослава Мельника «Роберта» біля гори Яворина. У самому селі проводиться свято повстанської пісні, яке має обласний статус.

15 липня 2007 року у центрі села Липа Долинського району Ярославу Мельнику «Роберту» було відкрито пам'ятник. В урочистостях взяла участь його дочка — Віра Мельник-Тимчишин.

У рідному селі поруч із церквою земляки встановили погруддя героя.

Монумент Роберту

2011 посмертно отримав звання Почесного громадянина Долини.[2]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]