Мельниченко Віктор Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ві́ктор Олекса́ндрович Мельниче́нко (рос. Виктор Александрович Мельниченко * 5 серпня 1939, с. Миколаївка[1], Котовськ — † 11 лютого 2009) — радянський та український шаховий композитор. Майстер спорту СРСР (1971), міжнародний майстер з шахової композиції (1989), міжнародний арбітр (1984) та гросмейстер України із шахової композиції (1989)[2] , співавтор Одеської теми.

Життя і творчість[ред. | ред. код]

Ще в дитинстві сім'я переїхала до райцентру Цебрикове. Правила шахів вивчив доволі пізно, в 14-літьому віці. Відразу ж почав вивчати шахову теорію і після прочитання книги Євгена Умнова «Что такое шахматная композиция» зацікавився розв'язуванням і складанням шахових задач. Першу «справжню» задачу склав 1956 року і послав її на республіканський конкурс, звідки отримав почесний відгук за свою двоходівку.

Прихильно ставився до колективної творчості. Серед співавторів задач: міжнародний гросмейстер із шахової композиції Валентин Руденко, майстри спорту Сергій Шедей, Юрій Гордіан, майстер задач-мініатюр Мікулаш Локкер та інші.

Згодом двоходівки стали головними у творчості композитора. З 1958 до початку 1990-х років склав понад 300 задач, близько 200 з яких отримували відгуки та відзначення (у т. ч. 90 призів) на конкурсах. З 1973 року тренував збірну СРСР з 2-ходівок для виступів на міжнародних змаганнях. У 1984 отримав звання міжнародного арбітра. Автор ряду статей з питань теорії та естетики шахової задачі. Кілька років вів огляда закордонної двоходівки в журналі «Шахматы в СССР». Переможець XIV чемпіонату СРСР із розв'язування двоходових задач. 6-разовий чемпіон Збройний Сил СРСР, дворазовий чемпіон УРСР.

Література[ред. | ред. код]

  • Арчаков В. М. Шахматная композиция на Украине. — Київ: Здоров'я, 1986. — С. 67—68
  • Шахматы: Энциклопедический словарь. — Москва: Советская энциклопедия, 1990. — С. 252

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Мельниченко В. А. Мастера шахматной композиции. — Киев: Здоров'я, 1984. — С. 3. У вступі до книги вказано, що народився в с. Миколаївка тодішнього Цебриківського району. Імовірно, що цим селом є Миколаївка (Ширяївський район), яка розташована найближче до смт Цебрикове
  2. Handbook of Chess Composition (version 5 March 2011) Архівовано 4 січень 2012 у Wayback Machine. (англ.)