Мельпомена Таврії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мельпомена Таврії
Місце проведення Херсон, Україна Україна
Дата заснування 1999
Засновники Міністерство культури і туризму України
Дати проведення щороку у червні
Вебсайт

Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» — щорічний театральний міжнародний фестиваль, що проходить у місті Херсон у середині червня. Заснований у 1999 році як I Всеукраїнський фестиваль музичних прем'єр «Мельпомена Таврії». Метою фестивалю є популяризація театру, підйом його авторитету, обмін досвідом між творчими колективами, ознайомлення глядача з музичними театральними прем'єрами і найцікавішими знахідками театрів різних областей України та інших країн.

Організаторами фестивалю є Міністерство культури і туризму України, Національна спілка театральних діячів України, Херсонська обласна державна адміністрація, Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр імені Миколи Куліша під керівництвом народного артиста України Олександра Книги.

Історія фестивалю[ред. | ред. код]

Традиційно фестиваль проходить у Херсоні на базі обласного академічного музично-драматичного театру імені Миколи Куліша. З 1999 року він об’єднує жителів міста, України та інших держав, підвищує туристичну привабливість південного регіону, відкриває нові локації, популяризує сучасну творчість, демонструє кращі зразки театрального мистецтва, створює сприятливі умови для культурного обміну.

За роки існування у межах фестивалю було започатковано чимало чудових традицій та створено низку творчих проєктів: театральний карнавал вулицями міста, наради директорів театрів України, Міжнародні режисерські конференції, творчі зустрічі з драматургами, майстер-класи провідних режисерів, літературні симпозіуми, театральний капусник, гала-концерти, присвячені відкриттю і закриттю фестивалю, творчі лабораторії для керівників любительських колективів, виставки театральних художників і вистави.

У фестивалі беруть участь професійні театральні колективи. Їх оцінює міжнародна експертна рада, у складі якої – українські та закордонні театральні критики, режисери, діячі мистецтва. У фестивальному перегляді журі відзначає кращих акторів, сценографію, музичне і режисерське вирішення вистав тощо. Переможці нагороджуються дипломами.

Статистика за 22 роки існування вражає – у межах «Мельпомени Таврії» відбулося 448 показів вистав 214 театрів з 98 міст та 20 країн світу![1]

ХХ фестиваль (2018)[ред. | ред. код]

ХХ фестиваль «Мельпомена Таврії» був ювілейним та пройшов із 17 по 27 травня під гаслом: «Фестиваль збирає друзів». Для проведення заходів 20-го фестивалю було задіяно 20 локацій у двох містах – Херсоні та Миколаєві.

У фестивалі взяли участь 11 країн світу: Португалія, Німеччина, Литва, Польща, Угорщина, Туреччина, Ізраїль, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова.

Театральна афіша складалася з 69 вистав, 57 театрів. Але, у зв’язку з погодними умовами, вистави «Лісова пісня» та «Кицька на спогад про темінь», які мали бути показані на локації Лебедине озеро, не відбулися. Проте, кількість показаних вистав суттєво не змінилась. Була повторена вистава-читка «Ображені. Росія» за п’єсою Андрія Курейчика, прем’єра якої відбулась на фестивалі 18-го травня на локації «Urban CAD».

За 10 днів «Мельпомени» було показано 66 вистав, з них 28 вистав на сценах Херсонського театру, 4 – у Палаці молоді, 8 – в «Urban CAD», 3 – на сцені КЗ «Олешківського ЦКД», 1 – у соборі Стрітення Господнього та 1 – біля храму Святої Трійці.

А також, у межах ХХ Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії» відбувся театральний фестиваль для дітей «Кришталеві вітрила – 2018», де було показано 16 вистав для дітей.

Цього року на фестивалі були відкриті нові майданчики для проведення майстер-класів та презентацій: туристична кав’ярня «ХерсON», «Urban CAD», аудиторії ХДУ та Херсонського училища культури. До участі у літературних заходах були запрошені видатні українські сучасні письменники та поети: Сергій Лазо, Олександр Ірванець, Юрій Андрухович, українські драматурги Неда Неждана, Олег Миколайчук, Олександр Мірошниченко, Олександр Мардань та херсонський письменник Анатолій Кичинський. Окрім цього, білоруський драматург Андрій Курейчик провів майстер-клас та читки своїх п’єс. На фестиваль завітала відома сучасна українська письменниця Марія Матіос, драматурги Туреччини Бехіч Ак, Зехра Іпшіноглу та польська режисерка Агнешка Коритковська-Мазур.

Майстер-клас по роботі актора на кіно-майданчику провів відомий актор театру та кіно Тімур Ібрагімов.

У межах фестивалю відбулись художні виставки заслуженої журналістки України, відомої телеведучої Світлани Леонтьєвої та заслуженої художниці України Ольги Гоноболіної.

Херсонський театр презентував грандіозну світову прем’єру: «ХЕРСОН 1918/2018» (автор Максим Курочкін, режисер Андрій Май) – спільний проект театру Херсона (Україна) і Штутгарта (Німеччина).

У Херсоні були задіяні локації: велика сцена, сцена театру-кафе, сцена «Під дахом», «Сцена на сцені», «Театр просто неба», Палац молоді та студентів, площа на території церкви Святої Трійці та храм Стрітення Господнього, площа Героїв, площа Свободи, туристична кав’ярня «ХерсON», вулиця Суворова, Потьомкінський сквер, сцена Херсонського обласного академічного театру ляльок, на території колишнього заводу – арт-проект «Urban CAD», а також вперше у цьому році працювала сцена Палацу культури міста Олешки (Херсонська область).

Миколаїв презентував вистави «Мельпомени Таврії» на сценах Миколаївського академічного українського театру драми та музичної комедії і  Миколаївського академічного художнього російського драматичного театру.

Вперше у межах фестивалю відбувся театральний шоу-рум на вул. Суворова, де було презентовано нову колекцію одягу та показ мод від «KNIGA art studio». 

За традицією фестивалю, у Потьомкінському сквері відбувся виступ дітей із особливими потребами: театрально-танцювальної студії «Золота маска» Херсонської ГО «Серце матері» та дитячого колективу «Янголи добра».

У період фестивалю Херсонщина перетворилася на справжнє свято театру, адже кожен херсонець мав можливість обрати для себе цікаву подію, поринути у світ театрального мистецтва.

Окрім мистецьких подій, якими були насичені фестивальні дні, відбулась нарада директорів, у якій взяли участь 60 директорів театрів України.

Фінальний гала-концерт пройшов за участі артистів Херсонського театру та відомого українського гурту «Kozak System».

Усього на виставах фестивалю було 16 тис. глядачів. У карнавальній ході та урочистостях на честь відкриття взяли участь – близько 8-ми тисяч людей. Вуличні заходи фестивалю відвідали – 15 тис. глядачів. У презентаціях та майстер-класах взяли участь близько 1000 осіб. Запрошених гостей – понад 850 з інших країн та міст України.

1 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша / Драматичний театр м. Штутгарта (спільний проект), Максим Курочкін «ХЕРСОН 1918/2018» Херсон, Штутгарт Україна, Німеччина
2 Луганський обласний академічний український музично-драматичний театр, Тунджер Джюдженоглу «Лавина» Луганськ Україна
3 Харківский театр Ампулка, Віктор Шендерович «Homo Soveticus» Харків Україна
4 Дніпровський драматичний молодіжний театр «Віримо!», Тадеуш Слободзянек «Однокласники» Дніпро Україна
5 Львівський академічний обласний музично-драматичний театр ім. Юрія  Дрогобича, Світлана Алексієвич «…Маргарита й Абульфаз» Львів Україна
6 Херсонський академічний обласний театр ляльок, Борис Чуприна  «Русалонька» Херсон Україна
7 Чернігівський обласний академічний український  музично-драматичний театр імені Т.Г.Шевченка, Наталя Ворожбит «Вій. Докудрама» Чернігів Україна
8 Театр «Актор», «Кохані люди, які «отак от» щось говорять» Київ Україна
9 Естрадно-циркова студія Jin Roh Circus, «Розмова з небом» Херсон Україна
10 Львівський муніципальний театральний художньо-дослідницький та освітній центу «Слово і голос», проект «Сад Божественних Пісень», Наталя Половинка «Весілля» Львів Україна
11 Львівский академічний  театр «Воскресіння», Антон Чехов «Чайка» Львів Україна
12 Львівський муніципальний театральний художньо-дослідницький та освітній цент «Слово і голос», «РАДУЙСЯ. Напіви до Богородиці» Львів Україна
13 Київський академічний драматичний театр на Подолі, Карел Чапек «Мати» Київ Україна
14 Драматичний театр Білоруської Армії, Антон Чехов «Три сестри» Мінськ Білорусь
15 Ніжинський академічний український драматичний театр ім. М.Коцюбинського, Орест Огородник «Безодня» Ніжин Україна
16 Театр «Лестница», Діна Рубіна «Яблоки» Тель-Авів Ізраїль
17 Муніципальний театр м. Бакиркьой, Зехра Іпшиноглу «Лєна, Лейла та інші». Стамбул Туреччина
18 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, Астрід Ліндгрен «Малюк і Карлсон» Херсон Україна
19 Миколаївський академічний український театр драми та музичної комедії, Юрій Рибчинський «Біла ворона» Миколаїв Україна
20 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, «Віталіус» за п'єсою Андруса Ківіряхка Херсон Україна
21 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, Леся Українка «Юда» Херсон Україна
22 Коломийський академічний обласний український драматичний театр  ім. І. Озаркевича, Ольга Кобилянська  «У неділю рано зілля копала» Коломия Україна
23 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша/ Національний академічний театр імені Івана Франка (спільний проект), Марія Матіос «Не плачте за мною ніколи» Херсон, Київ Україна
24 Ніжинський академічний український драматичний театр ім. М.Коцюбинського, Орест Огородник «Безодня» Ніжин Україна
25 Театральна компанія м. Брага, Камілу Каштелу Бранку «Справедливість». Брага Португалія
26 Молодіжний інтерактивний сучасний театр МІСТ та Національний центр театрального мистецтва ім. Леся Курбаса, Олег Миколайчук, Неда Неждана «Ігри вовків бальзаківського віку». Київ Україна
27 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, Олександр Ірванець «Зрада» Херсон Україна
28 Житомирський академічний український музично-драматичний театр імені Івана Кочерги, Микола Гоголь «Вій» Житомир Україна
29 Театр імені Йокая, Ів Інцлер «Монологи вагіни» Бекешчаба Угорщина
30 Зеленогурський культурний центр Teatr PiiiP, Марія Матіос «Солодка». Зелена Гура Польща
31 Національний театр Сатірікуса Іона Лука Караджиані, Михайло Булгаков «Майстер і Маргарита» Кишинів Молдова
32 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, Мартін МакДонах «Каліка за острова Інішмаан» Херсон Україна
33 Квартет DEKRU, пластично-візуальне шоу Light Souls Київ Україна
34 Київський академічний Молодий театр, Наталя Ворожбит «Саша, винеси сміття» Київ Україна
35 Єреванський державний театр ляльок ім. Ованеса Туманяна, Сара Налбандян, Наріне Грігорян «Моя семья в моем чемодане» Єреван Вірменія
36 Київський академічний театр драми та комедії на лівому березі Дніпра, Еміль Ажар «Життя попереду» Київ Україна
37 Державний академічний російський драматичний театр ім. О.С. Грибоєдова, Автонділ Варсімашвілі «А.Л.Ж.И.Р. Акмолинский лагерь жен изменников Родины». Тбілісі Грузія
38 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, «Межа, або у контейнері» Херсон Україна
39 Дикий театр, Іван Вирипаєв «О ДВА» Київ Україна
40 Київська академічна майстерня театрального мистецтва «Сузір’я», Антон Чехов «Вогні» Київ Україна
41 Київський академічний Молодий театр, Ясміна Реза «Різня» Київ Україна
42 Дніпровський телевізійний театр, Тетяна Іващенко «Скажена голубка» Дніпро Україна
43 Львівський академічний драматичний театр ім. Лесі Українки, Валерій Пєчєйкін «Боженька» Львів Україна
44 Київський театр «Золоті ворота», Дмитро Богославський «Тату, ти мене любив?» Київ Україна
45 Литовський російський драматичний театр/Литовський новий музичний комунікаційний центр (спільний проект), сценічна версія Біруте Мар за творами Ф.Достотоєвського, «Янголи Достоєвського» Вільнюс Литва
46 Дикий театр, Віталій Ченський «Віталік» Київ Україна
47 Національний академічний театр імені Івана Франка, Еріх Марія Ремарк «Три товариші» Київ Україна
48 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, Ярослава Пулінович «Наталчина мрія 2» Херсон Україна
49 Сумський обласний академічний театр драми та музичної комедії ім. М.С.Щепкіна, «Хто винен?» Суми Україна
50 Київ Модерн-балет «Спляча красуня» Київ Україна

ХХІ фестиваль (2019)[ред. | ред. код]

ХХІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» пройшов з 17 по 25 травня 2019 року за підтримки Українського культурного фонду.

Участь прийняли 36 театральних колективи з Румунії, Грузії, Ізраїлю, Білорусії, Польщі, Угорщини, Молдови, Туреччини, Азербайджану, Литви, Вірменії та України. Всього на фестивалі було представлено 12 країн.  Протягом 9 днів на основних сценічних майданчиках фестивалю було показано 36 вистав. У цьому році на «Мельпомені» задіяли такі локації: три сцени Херсонського театру – головна сцена, театр-кафе, сцена під дахом, Храм Святої Трійці, сцена Херсонського обласного академічного театру ляльок, майданчик креативного простору Urban CAD, Наукова бібліотека ім. О.Гончара, ККЗ «Ювілейний» майданчик для творчих зустрічей ДКС, Херсонська обласна бібліотека для дітей імені Дніпрової Чайки та Херсонський державний університет.

Традиційно пройшла яскрава карнавальна хода вулицями Херсона, участі у якій взяли 2500 представників творчих колективів-учасників. Загалом до ходи долучилося близько 10 тис. осіб. Всього за 9 днів фестивалю на конкурсні вистави прийшли подивитися 11 тис. глядачів.

У межах фестивалю Херсонський театр імені Миколи Куліша підписав меморандум з Озургетським театром імені Олександра Цуцунава. Також на фестивалі домовилися з відомим португальським режисером Руї Мадейрою про постановку на сцені Херсонського театру вистави «Легенда про Педро та Інеш». Також Херсонський театр імені Миколи Куліша підписав угоди про співпрацю з румунськими театрами у Брашові та Пітешті.

На «Мельпомені Таврії» показали дві прем’єрні вистави. Прем’єра від Месхетинського драматичного театру (Грузія) – вистава за п’єсою Івана Франка «Украдене щастя» у постановці литовського режисера Лінаса Зайкаускаса, яка відкривала ХХІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії».

Херсонський академічний музично-драматичний театру ім. М.Куліша презентував комедію «Майська ніч» за повістю Миколи Гоголя, інсценізація Сергія Павлюка.

У цьому році фестиваль «Мельпомена Таврії» активно співпрацював з одеським фестивалем «Молоко». Завдяки цій співпраці херсонці змогли зустрітися з Дмитром та Віталієм Капрановими, дитячою письменницею Оленою Горобець, авторами сценарію фільму «Позивний Бандерас» Артемієм Кірсановим і Сергієм Дзюбою та з українським письменником і журналістом Євгеном Стеблівським.

У цьому році на фестивалі як ніколи представлена сучасна українська драматургія. Вистави за п’єсами таких драматургів, як Наталя Ворожбит, Павло Ар’є, Марина Смілянець, Олександр Мардань, Олександр Вітер, Віра Маковій, Лана Ра та ін.

16-17 травня в межах фестивалю пройшла Міжнародна науково-практична конференція «Культурна дипломатія в контексті сучасної європейської та вітчизняної драматургії». На конференцію приїхали драматурги з Туреччини, Португалії, Грузії і України, перекладачі, мистецтвознавці . Закордоні гості зачитували свої доповіді та проводили майстер-класи для студентів.

Творчі заходи:

- Майстер-клас для студентів Херсонського державного університету грузинського актора, режисера та драматурга Отара Катамадзе.

- Презентація турецької драматургії. Бехіч Ака. Презентація перекладача Олександра Кучми.

- Презентація роману Віктора Вальда «Меч Сагайдачного».

- Читка п’єси «Місячна бентежність» турецького автора Озен Юли  за участі акторів Херсонського театру імені Миколи Куліша.

- Презентація антології актуальної драми «Лабіринт із криги та вогню» про Революцію Гідності і гібридну війну. Зустріч з упорядниками антології Недою Нежданою та Олегом Миколайчуком.

- Читка п’єси сучасного українського письменника Олександра Ірванця «Once upon the time in America»/«Якось в Америці».

- Майстер-клас сучасного українського драматурга Олександра Марданя «З чого починається п’єса».

- Актор драми Херсонського театру імені Миколи Куліша, заслужений артист України Сергій Михайловський зіграв у Храмі Святої Трійці моновиставу за твором Лесі Українки «Юда». Режисер вистави – заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк.

- Читка п’єси херсонської драматургеси Наталки Блок «Вулиця Декабристів» за участі Театральної Лабораторії 18+.

- Читка п’єси херсонської драматургеси Наталки Блок «Бомба» за участі Театральної Лабораторії 18+.

- Театральна Лабораторія 18+ презентувала виставу «Good Game». Режисер Катерина Слажнєва.

- Творча зустріч для дітей з сучасною поетесою Оленою Горобець у науковій бібліотеці ім. О.Гончара та обласній бібліотеці для дітей імені Дніпрової Чайки.

- Зустріч у Херсонському державному університеті з Євгеном Стеблівським українським письменником, журналістом.

- Творча зустріч з письменниками Братами Капрановими, презентація роману «Справи Сивого» у науковій бібліотеці ім. О.Гончара.

- Показ фільму «Позивний “Бандерас”» і творча зустріч з авторами сценарію Артемієм Кірсановим і Сергієм Дзюбою у кіноконцертному залі «Ювілейний».

- Читка п’єси «Ображені. Україна» білоруського драматурга, сценариста Андрія Курейчика за участі акторів театру. Режисер – заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк.

Експертна рада ХХІ Міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії» у складі Алли Підлужної, Світлани Максименко, Сергія Васильєва, Руї Мадейри високо оцінила і відзначила учасників фестивалю у таких номінаціях:

 • Номінація «Вистава камерної сцени»:
  • «Божевільний» М.Гоголя. Муніципальний театр Малтепе (м. Стамбул, Туреччина)
  • «Буна» В.Маковій. Національний академічний драматичний театр ім. І.Франка (м. Київ, Україна)
  • «Звірині історії» Д.Нігро. Творче об’єднання «Театр 19» (м. Харків, Україна)
  • «Нейтральна смуга» за поезією В.Висоцького. Театральна майстерня М.Рушковського (м. Київ, Україна)
  • «Холодна м’ята» Г.Тютюнника. Український Малий драматичний театр (м. Київ, Україна)
  • «Це все вона» А.Іванова. Театр Сіка Александреску (м. Брашов, Румунія)
 • Номінація «Режисура»:
  • Бакіров Андрій. Вистава «Скапен» Ж.-Б. Мольєра. Чернігівський обласний академічний український музично-драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка (Україна)
  • Бєльський Олександр. Вистава «Спокушені спрагою» О.Бєльського. Криворізький академічний міський театр музично-пластичних мистецтв «Академія руху» (Україна)
  • Білоус Андрій. Вистава «HOMO FERUS або сука-любов» за І.Карпенко-Карим. Національний академічний Молодий театр (м. Київ, Україна)
  • Гілаш Раду. Вистава «Це все вона» А.Іванова. Театр Сіка Александреску (м. Брашов, Румунія)
  • Голенко Максим. Вистава «Кицюня» М.Макдонаха. Дикий театр (м. Київ, Україна)
  • Зайкаускас Лінас. Вистава «Украдене щастя» І.Франка. Месхетинський (Ахалцихський) професійний драматичний театр (Грузія)
  • Ладенко Ігор. Вистава «Звірячі історії» Д.Нігро. Творче об’єднання «Театр 19» (м. Харків, Україна)
  • Огій Анна. Вистава «Холодна м’ята» Г.Тютюнника. Український Малий драматичний театр (м. Київ, Україна)
  • Петросян Давид. Вистава «Буна» В.Маковій. Національний академічний драматичний театр ім. І.Франка (м. Київ, Україна)
  • Уривський Іван. Вистава «Одруження. Цілком неймовірна історія» М.Гоголя. Одеський академічний український музично-драматичний театр імені Василя Василька (Україна)
 • Номінація «Акторська майстерність»:
 • Номінація «Акторський ансамбль»:
  • Вистава «Буна» В.Маковій. Національний академічний драматичний театр ім. І.Франка (м. Київ, Україна)
  • Вистава «Звірячі історії» Д. Нігро. Творче об’єднання «Театр 19» (м. Харків, Україна)
  • Вистава «Кицюня» М.Макдонаха. Дикий театр (м. Київ, Україна)
  • Вистава «Про Федота…» Л.Філатова. Дніпровський театр драми та комедії (Україна)
 • Номінація «Акторський дует»:
  • Гіла Бартуш і Крістіна Таршой. Вистава «Останній палко закоханий»
  • Н.Саймона. Театр ім. Йокая (м. Бекешчаба, Угорщина)
 • Номінація «Режисерський дебют»:
  • Ірада Чезалова. Вистава «Hellados» Н.Думбадзе. Азербайджанський державний драматичний театр (м. Гянджа, Грузія)
 • Спеціальний приз Фестивалю:
  • Вистава «Дивовижні пригоди казкової феї в бібліотеці». Режисер Ірина Корольова. Інклюзивний театр «Звичайна роль – незвичайний актор» при Херсонській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. О.Гончара (Україна).

ХХІІ фестиваль (2020)[ред. | ред. код]

Театральний капусник. Вересень 2020

ХХІІ «Мельпомена Таврії» відбулась у період із 10 по 13 вересня 2020 року. Фестиваль пройшов попри карантин та складну ситуацію в світі під лозунгом: «Мельпомена просто неба».

Участь у фестивалі брали тільки українські театри, вистави показували виключно на вуличних локаціях (Лісовий театр, «Театральний дворик», вулична сцена Херсонського обласного академічного театру ляльок, Набережна міста, Дінопарк біля «Фрегату», Потьомкінський сквер, Херсонський обласний палац культури). За 4 днів було показано 11 вистав та фінальний «Театральний капусник».

У зв'язку із пандемією щорічний фестивальний карнавал перемістили з Ушакова на набережну по цій вулиці. На водах Дніпра відбулася карнавальна регата. До неї долучилися вихованці Школи вищої спортивної майстерності, відділення парусного спорту ДЮСШ №2, яхтсмени Херсонської обласної федерації парусного спорту, відділення веслування на байдарках та каное Херсонського фахового спортивного коледжу, судно Херсонської державної морської академії з оркестром, вітрильники з артистами театру та гостями фестивалю.

Аби привернути увагу до проблемного стану архітектурних та історичних пам’яток Херсона, оргкомітет «Мельпомени» організував захід в Обласному палаці культури. У великій залі будівлі показали моновиставу «Не плачте за мною ніколи» Марії Матіос – спільний проєкт Херсонського обласного академічного музично-драматичного театру ім. М.Куліша та Національного академічного театру імені Івана Франка. Режисер-постановник – заслужений діяч мистецтв України Сергій Павлюк. Виконавиця ролі Юстини – постійний гість, близький друг та хрещена мати «Мельпомени Таврії», народна артистка України Лариса Кадирова.

Протягом двох останніх днів фестивалю у Потьомкінському сквері працювала літературно-музична сцена «Муза просто неба». На цьому майданчику відбувалися зустрічі з українськими поетами та прозаїками, музикантами, презентації книжок, читки п’єс і майстер-клас із написання сценарію. Цьогоріч на літературно-музичні сцені виступали вихованці театр-студії «Пролісок» при ХОАМДТ ім. М.Куліша. Вони читали п’єсу українського письменника Анатолія Марущака «Нам тут жити (бунт пінгвінів)». Творчістю поділилися херсонські гітаристи, бандуристка і навіть рок-гурти «Windmusic» та «Криголам» (вони виступали в акустиці). Біля літературно-музичної сцени діяла виставка книг сучасних авторів «Купуй українське». Бажаючі могли придбати собі книжку з автографом автора.

Також відбулася читка п’єси білоруського драматурга і режисера Андрія Курейчика «Ображені. Білорусь». Це п’єса-експромт на основі сучасних подій у країні, основана на фактах, словах очевидців, матеріалах із соціальних мереж. Ситуація у Білорусі показана з точок зору різних людей: і політиків, і пересічних громадян. Гості та учасники ХХІІ Театрального фестивалю «Мельпомена Таврії» з Грузії, Туреччини, Білорусі та України підписали лист підтримки працівників культури та мистецтва, творчої спільноти Білорусі.

Було ще одне нововведення фестивалю – після вистав у «Театральному дворику» показували українські фільми. Зокрема, «Заборонений» – про історію життя та боротьби Василя Стуса.

Фестиваль «Мельпомена Таврії» довів, що мистецтво існує за будь-яких умов та зібрав 11 театрів з України, гостей із нашої та сусідніх держав (Грузії, Туреччини, Білорусі). Загалом зафіксовано 250 учасників та 3000 глядачів.

1 Донецький  академічний  обласний  драматичний  театр, А.П. Чехов «Вірочка» Маріуполь Україна Краще музичне оформлення
2 Малий театр, за мемуарами Х. Муракамі «120 ударів на хвилину» Київ Україна Музично-сценічний експеримент
3 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша, В. Шекспір «Сон літньої ночі» Херсон Україна Творчий діалог мистецтва і природи


Краща чоловіча роль другого плану – Сергій Мевша


Краща жіноча роль другого плану – Вікторія Кириченко

4 Театр Одеського розливу «ЛанжеронЪ», Е. Севела «Моня» Одеса Україна Краща чоловіча роль – Віталій Бондарєв
5 Херсонський академічний обласний театр ляльок, В. Животова «Пан Кіт та правила етикету» Херсон Україна
6 Одеський культурний центр, Д. Мельничук «Пригоди Соломона» Одеса Україна
7 Дикий Театр, Н. Ворожбит «Кайдаші 2.0» Київ Україна Кращий акторський ансамбль


Краще сценографічне оформлення


8 Театр на Чайній, А. Ніколаі «Старі» Одеса Україна Віртуозне акторське партнерство – Денис Фалюта, Владислав Костика, Валерія Задумкіна
9 Інклюзивний театр при бібліотеці «Звичайна роль – особливий актор», м. Херсон, Ф. Шапіро та М. Пляцковський «Як папуги стали кольоровими» Херсон Україна Спеціальний приз «Захоплення» Експертної ради фестивалю
10 Херсонський обласний академічний музично-драматичний театр ім. М.Куліша/ Національний академічний театр імені І.Франка (спільний проект), Марія Матіос «Не плачте за мною ніколи» Херсон, Київ Україна Краща жіноча роль – Лариса Кадирова
11 Миколаївський академічний художній російський драматичний театр, А.Гельман «Лавка» Миколаїв Україна Кращий акторський дует – Віолета Мамикіна та Андрій Карай

XXIII фестиваль (2021)[ред. | ред. код]

ХХІІІ фестиваль «Мельпомена Таврії» відбувся у період із 3 по 11 вересня 2021 року, та пройшов під гаслом «Театри — це моє!»[2][3][4][5][6] Кошторис фестивалю склав близько 3,5 млн. гривень[7].

Конкурсна театральна програма складалася із показу 40 вистав колективів з Вірменії, Португалії, Туреччини та України; пройшли програми освітньої (майстер-класи, тренінги, лекції від провідних режисерів, сценаристів, хореографів та коучів) та літературної платформи (читки п’єс та зустрічі із драматургами, презентації книг та поетичних збірок, виступи аматорських музичних і театральних колективів, музикантів, а також — тематичні зустрічі із запрошеними авторами та діячами). Фестиваль відбувався у 20 локаціях (16 у Херсоні — велика сцена Театру ім. Миколи Куліша, театр-кафе, «Сцена під колом», «Сцена під дахом», Херсонський академічний обласний театр ляльок|Херсонський театр ляльок, бібліотека Гончара, бібліотека Херсонського державного університету, Обласний палац культури, «UrbanCAD»; дві у Миколаєві, по одній у Новій Каховці та в Олешківських пісках (спеціальна подія у колаборації із фестивалем «ГогольFest»[8][9])[10]. Разом із «Театром 360 градусів» у арт-просторі FREEDOM було проведено «Марафон 360 хвилин»: від театру до екрану, готуючись до локдауну[11].

До складу експертної ради фестивалю увійшли театральні та арт-критики, режисери та культурні менеджери, діячі мистецтва: директор Миколаївського національного академічного українського театру драми та музичної комедії Микола Берсон (м. Миколаїв); режисер та актор Каха Гогідзе (Грузія); художній керівник Муніципального театру Малтепе, генеральний секретар Євразійської театральної асоціації Кубілай Єрделікара (м. Стамбул, Туреччина); театральний критик та журналіст Дмитро Єрмолович-Дащинський (Білорусь); арт-критик Юрій Житняк (м. Херсон); засновник фестивалю театрів «Молоко» Михайло Журавель (м. Одеса); театральна критикеса Ксенія Кєлєбєрда (м. Херсон); телеведуча, Заслужена журналістка України Світлана Лєонтьєва (м. Київ); режисер Руї Мадейра (м. Брага, Португалія); Світлана Максименко (м. Львів); арт-критикеса Юлія Манукян (м. Херсон); театральний критик та журналіст Юлій Швець (м. Київ). Голова експертної ради — театральний критик, заслужений діяч мистецтв України, доцент кафедри театрознавства Національного університету театру, кіно і телебачення імені І. Карпенка-Карого, завідувач відділу культурних стратегій, ініціатив та технологій Інституту проблем сучасного мистецтва Академії мистецтв України Сергій Васильєв (м. Київ)[12].

За підрахунками організаторів, на фестивальних заходах XXIII фестивалю побували понад 15 000 глядачів[13]. Щоденники фестивалю виходили ресурсами чисельних засобів масової інформації, дописувачами соціальних мереж та на офіційних ресурсах Херсонського театру ім. Миколи Куліша[14]. Спеціальний відеопроєкт «Аргумент на користь» вибору вистав вийшов в рамках ютуб-каналу «Театральна риболовля»[15].

Підсумки театрального фестивалю

За рішенням експертної ради було винесене наступне рішення про вручення номінацій:[16].

Літературна платформа

В рамках фестивалю пройшли зустрічі із Русланом Горовим, Недою Нежданою, Олександром Ірванцем, Володимиром Некляєвим (Білорусь), Артемієм Кірсановим, Сергієм Дзюбою, Андрієм Курейчиком (Білорусь), Сергієм Лазо, Дмитром Овечкіним, Анатолієм Кичинським. Відбулася презентація аналітичного ілюстрованого журналу «Кіно-Театр», пройшли вечірні кінопокази українського кіно: «Погані дороги», «Мати Апостолів» та «Заборонений».

Освітня платформа

Програма освітньої платформи складалася із лекцій, майстер-класів та презентацій[17][18]. Відбулися авторський майстер-класу для акторів «Пластичний театр» від режисерки, засновниця театральної студії «11», директорки культурного центру «Печерськ» Влади Бєлозоренко; майстер-клас на тему «Як написати найкращу п’єсу в світі?» від білоруського драматурга, сценариста, режисера Андрія Курейчика; лекція про особливості продюсування театру в онлайн від Даші Малахової та Наталі Чижової («Театр 360 градусів»); тренінг на тему «Театральний маркетинг, якщо результат вас все ж цікавить» від театрального блогера, сертифікованого коуча, автора порталу «Театральна риболовля» Сергія Винниченка[19]; лекція на тему «Театр про який ви не знали. Різні види сучасного театру» від засновниці та директорки «Дикого театру» Ярослави Кравченко та майстер-клас із пластичного мистецтва від хореографа-постановника, танцюриста Костянтина Томільченка[20].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Мельпомена Таврії - міжнародний театральний фестиваль, Херсон. melpomena.ks.ua. Процитовано 2021-11-25. 
 2. На «Мельпомені Таврії» цьогоріч покажуть 40 вистав (ua). «Укрінформ». 10 серпня 2021. Процитовано 2021-9-13. 
 3. 2021.09.03 — ХХІІІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії»
 4. Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» триває на Херсонщині (ua). «Український Південь». 6 вересня 2021. Процитовано 2021-9-13. 
 5. Яким цього року буде традиційний театральний фестиваль на Херсонщині (ua). «Херсонці». 13 серпня 2021. Процитовано 2021-8-14. 
 6. Людмила ОЛТАРЖЕВСЬКА (1 вересня 2021). Нові виклики «Мельпомени Таврії». З 3 по 11 вересня у Херсоні відбудеться масштабний театральний фестиваль (ua). Г-та «День». Процитовано 2021-9-02. 
 7. Сергій ЯНОВСЬКИЙ (13 серпня 2021). Международному театральному фестивалю в Херсоне денег не хватает (ru). «Херсонці». Процитовано 2021-8-13. 
 8. Гранд подія «…30 із 40…» від режисера Влада Троїцького (запис прямої трансляції від 4 вер. 2021 р.)
 9. Лариса ЖАРКИХ (05 вересня 2021). Влад Троїцький: Я не претендую на роль Мойсея (ua). «Вгору». Процитовано 2021-9-13. 
 10. Світлана БІЛОУС (27 червня 2021). Херсонщина готується до міжнародного театрального фестивалю «Мельпомена Таврії»: що планують (ru). «Суспільне». Процитовано 2021-7-2. 
 11. Театр 360 градусів. Марафон 360 хвилин. Від театру до екрану. Готуючись до локдауну (7 вер. 2021 р.)
 12. Вікторія КОТЕНОК (3 вересня 2021). «Мельпомена Таврії — 2021». Відкриття (ua). «Nota bene» — авторський блог про театр і мистецтво. Процитовано 2021-9-13. 
 13. Аліна Мокляк, Світлана Білоус (12 вересня 2021). У Херсоні завершився XXIII Міжнародний фестиваль «Мельпомена Таврії» (ua). «Суспільне». Процитовано 2021-9-13. 
 14. Херсонський театр Куліша
 15. «Мельпомена Таврії 2021» на каналі «Театральна риболовля»
 16. Театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» оголосив переможців. Список (ua). «Главком». 12 вересня 2021. Процитовано 2021-9-13. 
 17. Що відвідати під час фестивалю «Мельпомена Таврії» (ua). «Вгору». 30 серпня 2021. Процитовано 2021-9-16. 
 18. «Мельпомена Таврії» у ХДУ (ua). «Stud TV». 14 вересня 2021. Процитовано 2021-9-16. 
 19. Пресцентр ХДУ (9 вересня 2021). На мистецький майданчик перетворили бібліотеку одного з херсонських вишів (ua). «Український південь». Процитовано 2021-9-16. 
 20. До ХДУ завітав відомий хореограф, режисер Костянтин Томільченко! (ua). «Stud TV». 9 вересня 2021. Процитовано 2021-9-16.