Мембранні білки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Схема клітинної мембрани: ліпідний та білковий компоненти. 1. Фосфоліпід 2. Холестерол 3. Гліколіпід 4. Вуглевод 5. Трансмембранний білок 6. Монотопний білок (тут, глікопротеїн) 7. Периферійний мембранний білок, що заякорений фософліпідом 8. Периферійний монотопний мембранний білок (тут, глікопротеїн).

Мембранні білки — молекули білків, що містяться в біологічних мембранах клітини або її органел або зв'язані з ними. Більш ніж половина всіх білків тим чи іншим чином взаємодіють з мембранами. За топологічним розташоуванням відносно мембрани мембранні білки можуть бути поділені на монототні (на одній стороні) та політопні (на обох сторонах мембрани), за способом зв'язування з мембраною — на інтегральні та периферійні, що дає 3 можливі підгрупи:

Інтегральні та периферійні білки можуть бути змінені за допомогою посттрансляційної модифікації, зокрема додаванням жирних кислот, фенільних ланцюжків, або GPI (глікофосфоділінозитолу), що допомогоє їм міцніше приєднатися до ліпідного бішару.

Деякі пептидні токсини, такі як колхіцин-A або альфа-гемолізин, та деякі білки, залучені в регулювання апоптозу, одночасно входять до різних категорій цієї класифікації. Ці білки водорозчинні, але вони можуть агрегувати та необоротно зв'язуватися з мембранами, де формують трансмембранні альфа-спіралі або бета-барелі. Часто ці білки називаються амфітрофними.

Примітки[ред. | ред. код]