Мемуари гейші (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Мемуари гейші»
Обкладинка українського видання 2017 року
АвторАртур Ґолден
Назва мовою оригіналуангл. Memoirs of a Geisha
КраїнаСША
Моваанглійська
Жанрхудожня література
МісцеСША
ВидавництвоКлуб сімейного дозвілля
Видано1997
Видано українською2017
Сторінок560

«Мемуари гейші» (англ. Memoirs of a Geisha) — роман американського письменника Артура Ґолдена 1997 року. У творі від першої особи розповідається вигадана історія про гейшу, що працює в Кіото, Японія, до і після Другої світової війни. Роман знайомить читача з багатьма японськими традиціями та з культурою гейш.

2005 року за книгою знято однойменний фільм,[1] головну роль в якому виконала китайська акторка Чжан Цзиї.

Сюжет

[ред. | ред. код]

Роман починається з вступної записки вигаданого перекладача Нью-Йоркського університету, професора Якоба Хаархуіса, який є автором роману про гейш та людиною, що взяла інтерв'ю в однієї з колишніх гейш на ім'я Нітта Саюрі, яка розповідає йому про своє життя.

«Дівчинка із бідної японської сім'ї Нітта Саюрі, рятуючись від злиднів, потрапила до світу гейш. Тоді вона не могла й подумати, що колись її назвуть найвідомішою гейшою ХХ століття. Її шлях буде важким і довгим, повним безнадійних розчарувань і романтичних почуттів. Вона нікому не розповідатиме про своє життя, а тим більше — про дитинство, проведене у маленькому містечку Йороідо на узбережжі Японського моря, бо ж людям подобається легенда про те, що і її мама, і бабуся були гейшами. Саюрі порине у цей закритий від сторонніх очей світ з головою, зазнає і страшних страждань, і чарівної насолоди, вона зустріне людей, які дуже вплинуть на її життя, а, може, і подарують справжню любов»[2].

Посилання на реальні місця

[ред. | ред. код]

Левова частка роману відбувається в популярному районі гейш Ґіоні (Кіото) та містить посилання на реальні місця. Частково події також відбувається на островах Амамі.

Критика

[ред. | ред. код]

Після публікації японського видання книги, Мінеко Івасакі подала в суд на Ґолдена за наклеп та розголошення особистої інформації. Мінеко — колишня гейша, яку Ґолден опитував в процесі написання книги. Обвинувачення стверджувало, що Ґолден порушив обіцянку зберігати анонімність Мінеко, зважаючи на японські традиції не обговорювати клієнтів. Ґолден же вказав Івасакі як джерело відомостей, через що вона зіткнулася з погрозами, зокрема, власному життю[3].

Ґолден, зі свого боку, заперечив, що у нього є записи бесід з Івасакі[4]. У 2003 видавець Ґолдена домовився з Івасакі, виплативши їй суму, яка не підлягає розголошенню.

Івасакі пізніше написала автобіографію, яка зображує життя в ханаматі й гейш XX століття у зовсім іншому світлі. Книга отримала назву «Справжні мемуари гейші» (англ. Geisha, a Life в США і англ. Geisha of Gion у Великій Британії).

Переклад українською

[ред. | ред. код]
  • Артур Ґолден. Мемуари гейші. — Х. : КСД, 2017. — 560 с. — ISBN 978-617-12-3416-1.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Триколенко, С. Т. «Цвіт сакури на тлі київського снігопаду.» Вісник КНУКіМ. Серія: Мистецтвознавство 28 (2013), ст. 166
  2. Анотація від КСД
  3. Barry, Richard Lloyd (30 березня 2006). The Queen and the Geisha. Times Online. Архів оригіналу за 21 квітня 2006. Процитовано 23 жовтня 2008.
  4. A Geisha Scorned [Архівовано 31 грудня 2013 у Wayback Machine.] The Rough Guide to Japan: The Rough Guide, by Jan Dodd, Simon Richmond. Published by Rough Guides, 2001. ISBN 1-85828-699-9. Page 889.

Посилання

[ред. | ред. код]