Мензура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конструкція гітари
Acoustic guitar numbered.svg
Акустична гітара

I гриф II корпус
III голова грифа IV накладка на гриф
1. кілки | 2. поріжок | 3. лади | 4. основа грифа і ґудзик
5. нижня дека | 6. резонаторний отвір з розеткою
7. струни | 8. обичайка | 9. гнізда
10. струнотримач | 11. верхня дека
Анкерний стрижень
Мензура

Електрогітара
Звукознімачі: сингл, хамбакер
тремоло, сустейн
Інше
Каподастр | Медіатор
Логотип Вікісховища Файли на вікісховищі
Нижній поріжок електрогітари. Внизу показані регульовані болти від одного до шести під настройку мензури викруткою

Мензура (лат. Mensura — міра) — довжина робочої, що звучить частини струни на музичних інструментах. Також мензурою є відмінність повітряних каналів духових інструментів.

До мензури відносять весь набір основних величин такого роду для даного типу інструментів, наприклад, у струнних — довжину, діаметр і натяг струн (а у струнних, ударних і клавишно-ударних — ще й лінію удару молоточків, місце збудження струни), у духових — перетин, діаметр і довжину повітряного каналу (в язичкових — профіль, ширину і довжину язичка).

Також — розрахунки розташування струн по ширині корпусу рояля, по ширині грифа, розташування бокових отворів в стінках духових інструментів, розбивку ладів в струнних інструментах.

Крім того, для деяких типів інструментів мензурою зазвичай називають одну виділену характеристику.

У струнних щипкових і смичкових інструментах мензурою називають фактичну відстань струн від верхнього до нижнього порожків струнних музичних інструментів, таких як: гітара, скрипка,балалайка і т. д. Мензура також є максимальною довжина вільного відрізка струни, який здатна коливатися (звучати).

Найбільш поширена мензура електрогітар (ідеальна розрахункова) становить 25,5 дюйма (647,7 мм), як на інструментах фірми Fender, що взяла за основу величину мензури класичних (акустичних) гітар, і 24,75 "(628,7 мм), як на Gibson Les Paul. Стандартна мензура бас-гітари дорівнює 34 "(863,6 мм). Існують також бас-гітари з меншою і більшою довжиною відкритих струн, а також з «косою» мензурою Dingwall — конструкція інструмента така, що довжина товстих струн більше, ніж тонких; це дозволяє надати більш насичений і глибокий відтінок низьким басовим нотам і домогтися більш точного темперування кожної з струн.

  • Налаштування мензури будь-якого струнного інструменту (зокрема електрогітари) відбувається вручну і вимагає навички і абсолютного музичного слуху або використання тюнера. Це довга і рутинна робота, оскільки мензура для кожної гітари індивідуальна. На інструментах з нерухомим нижнім порожком налаштовується мензура лише один раз, зазвичай самим майстром, який виготовляє інструмент. Для електрогітар з рухомим бриджем (нижнім порожком) мензуру налаштовують кожного разу при зміні діаметра струн, зазвичай за допомогою викрутки, тюнера і шестигранного ключа.
  • На практиці довжина відкритих струн електрогітари може незначно відрізнятися від базової мензури даної моделі, тому що найчастіше самі музиканти, експериментуючи або виходячи з особистого досвіду, стилю або манери гри на гітарі, налаштовують мензуру на свій розсуд. Відхилення величини мензури у акустичних гітар визначається якістю (точністю) виготовлення самого інструменту виробником.