Менська кішка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Менкс right-center
Japanese Bobtail looking like Manx.jpg
Доросла особа
Походження Мен
Вага самців до 5,5 кг
Вага самок до 3,5 кг
Стандарти породи
FIFe стандарт
WCF стандарт
CFA стандарт
TICA стандарт
AACE стандарт
ACFA/CAA стандарт
ACF стандарт
CCA стандарт
NZCF стандарт
Кіт свійський (Felis catus)

Менкс — це порода котів з природною мутацією хребта.

Походження[ред. | ред. код]

Молода кішечка безхвостої породи. Зверніть увагу на її видовжені задні лапи.

Порода виникла на острові Мен у XVI столітті. Власне, й назва цієї породи англ. Manx також походить звідси. менською їх називають stubbin. Безхвості коти були поширені на острові вже три століття тому. Безхвостість виникла в результаті генетичної мутації, яка стала звичайною на острові (як приклад Ефект засновника).

За народними переказами, безхвості коти з'явились на острові, коли корабель з Іспанської Армади пішов на дно поблизу Іспанської Скелі острова Мен. За легендою, коти з корабля допливли до острова та започаткували місцеву породу. Легенди оповідають також і про те, що коти потрапили на іспанський корабель з Далекого Сходу.

Безхвостий ген є домінантним та має високий ступінь проявлення. Кошенята від безхвостих батьків звичайно народжуються без хвостів.

Існують різні легенди, що намагаються пояснити, чому ці коти не мають хвоста. За однією з них, Ной зачинив двері у Ноїв ковчег коли починався дощ, та випадково прищемив коту цієї породи хвоста. Безхвостий кіт грався і ледь не залишився за дверима.[1] Інша легенда стверджує, що безхвостий кіт є нащадком кота та кролика, що пояснює як відсутність хвоста, так і доволі довгі задні лапи. До того ж, вони здебільшого скачуть, ніж ходять, подібно до кроликів. Ця легенда була в подальшому підсилена міфом про «кішку-кролика» (англ. Cabbit).

Значення в культурі[ред. | ред. код]

  • Вважається, що безхвості коти походять з Острову Мен та є символом цього краю. Тому серія монет Острову Мен, що карбується з 1988 року[2], так звані «котячі крони», розпочалась з монети з зображенням саме безхвостого кота. Тут також випускають марки, присвячені котам.
  • Назва польського музичного рок-гурту «Varius Manx» походить від назви породи.

Світлини[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Manx FAQ from Cat Fancier's Mailing List [Архівовано 30 грудня 2011 у Wayback Machine.] (англ.)
  2. «Cat» Crown [Архівовано 1 серпня 2012 у Archive.is] (англ.)

Посилання[ред. | ред. код]