Ментальна карта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Приклад карти думок, зробленої за допомогою програми FreeMind
Карта думок намальована вручну.

Ка́рти ро́зуму, або ка́рти па́м'яті, думо́к (англ. Mind map, нім. Mind Map, рос. Карты памяти) — діаграма на якій відображають слова, ідеї, завдання, або інші елементи, розташовані радіально навколо основного слова або ідеї. Використовуються для генерування, відображення, структурування та класифікації ідей, і в якості допоміжного засобу під час навчання, організації, розв'язання проблем, прийняття рішень, та написання документів.

Ця діаграма являє собою деревовидну структуру (також з можливими зв’язками між гілками) і подає семантичні або інші зв'язки між фрагментами інформації. Завдяки поданню цих зв'язків в радіальній, нелінійній формі, вона сприяє підходу в стилі мозкового штурму до будь-якого організаційного завдання, усуваючи необхідність створення детальної концептуальної системи перед початком роботи.

Карти розуму подібні до семантичних мереж, або когнітивних карт, але без формальних обмежень на типи можливих зв'язків.

Елементи розташовуються в інтуїтивному порядку, відповідно до їхньої важливості, і організовуються в групи, гілки, або окремі площини. Узагальнене графічне представлення семантичної структури інформації під час отримання знань може допомагати пригадувати вже отримані знання.

Робота з картами розуму[ред.ред. код]

Тоні Б'юзан одним із перших запропонував застосування інтелект-карт.

Основна, центральна тема розташовується посередині карти пам'яті. Вона формулюється якнайточніше, та/або представляється у вигляді зображення. Назовні відходять розгалуження до різних найголовніших підрозділів, від яких, в свою чергу відходять розгалуження до інших під-підрозділів, які представляють відповідну інформацію. В кінцевих розгалуженнях (листі) наводяться ключові слова. Під час укладання карти розуму, можна застосовувати кольори, зображення тощо, задля полегшення роботи мозку під час аналізу карти розуму.

З формальної точки зору, карти розуму складаються з діаграм дерев (разом із пов'язаними примітками). Якщо поняття мають між собою складні зв'язки, такі карти вже є картами концепцій (англ. Concept Map), семантичними мережами або онтологіями. До всіх цих різновидів карти розуму мають сильні зв'язки. Однак, онтології, на противагу картам розуму, мають визначену семантику, тобто, описані у вигляді вершин та ребер зв'язки між поняттями мають визначене значення.

Застосування карт розуму[ред.ред. код]

Карти розуму знаходять різне застосування.

Збирання ідей та мозковий штурм[ред.ред. код]

Докладніше: Мозковий штурм

Карти розуму добре підходять для збирання ідей та мозкового штурму, оскільки кожне ключове слово може мати асоціації з іншими. Завдяки таким асоціаціям можна створювати великі та розгалужені карти розуму. На відміну від звичайного мозкового штурму, під час якого отримується множина невпорядкованих ідей, які згодом впорядковуються, застосування карт розуму сприяє утворенню мережевих структур від самого початку. Карти ідей можуть також бути документацією результатів мозкового штурму.

Структура текстів[ред.ред. код]

Карти розуму можна застосовувати, для охоплення структури великих (або складних) текстів, оскільки вони дозволяють явно відмічати найголовніші елементи в тексті, але, завдяки докладним розгалуженням не втрачають зміст.

Протоколи[ред.ред. код]

Зміст телефонних розмов, перемовин, угод, інтерв'ю може бути задокументований картами розуму. Часові дані можуть, при цьому, наприклад, бути відображені у вигляді годинників.

Навчання, підготовка до іспитів[ред.ред. код]

Управління знаннями[ред.ред. код]

Використання карт розуму для управління знаннями є можливим, оскільки карти розуму можуть докладно представляти знання завдяки глибоким відгалуженням. Також, ПЗ для роботи з картами розуму дозволяє прив'язувати електронні документи, зображення, тощо до вершин дерева. Графічне відображення загальної структури карти сприяє полегшенню доступу до інформації.

Веб-сервіси[ред.ред. код]

 • Mindomo [1] — програмне забезпечення створення інтелект-карт за допомогою Інтернету
 • MAPMYself [2] — також відомий як Mapul — інтернет-сервіс для створення інтелект-карт, намальованих від руки, побудований на SilverLight.
 • MindMeister [3] — Веб 2.0 додаток для побудови інтелект-карт, підтримує експорт в pdf, FreeMind (. Mm), MindManager 6 (. mmap), а також у документ. rtf або у вигляді зображення (. jpg,. gif,. png)
 • Spinscape [4] — потужне веб-додаток для створення інтелект-карт. Має власний формат. Smap, а також підтримує імпорт з MindManager / Excel / CSV / HTML і експорт в Mindmanager / PDF / HTML / Word. Має дуже багато корисних функцій: спільне редагування в реальному часі; індивідуальне налаштування доступу до карти і окремих її частин; режим презентації (за аналогією з GoToMeeting), можливість вбудовувати YouTube-відео через HTML-розмітку ролика; різні концепції зображення; вставка карти (або її презентації) на веб-ресурсі прямим посиланням або через <embed>-код; імпорт в карту даних з плагінів відомих веб-сервісів (Google, Wikipedia); можливість завантажувати свої плагіни; чат і багато іншого.
 • Comapping [5] — Веб 2.0 додаток для побудови інтелект-карт, підтримує автоматичну розкладку і спільне редагування
 • Mind42 [6] — простий, без особливих надмірностей, але дуже акуратно зроблений сервіс, за допомогою якого користувач може створювати інтелект-карти.
 • Text2MindMap [7] — перетворює текстовий список у інтелект-карту, яку можна зберегти як JPEG-файл.
 • Bubbl.us [8] — інтернет-сервіс спільного створення інтелект-карт.
 • XMind [9] — інтернет-сервіс публікації карт пам'яті.
 • VivaMind [10] — інтернет-сервіс для створення і публікації інтелект-карт. Ключова особливість сервісу — дозволяє створити презентацію усередині вузла — асоціювати текст, відео, картинки з будь-яким вузлом.
 • Gliffy  — онлайн-програма для створення всіляких схем, діаграм (напр. BPMN, UML, UI Design, Venn diagrams, SWOT), графіків, планів приміщень і т. д.

Див. також[ред.ред. код]

Ресурси інтернет[ред.ред. код]