Меонвара

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Meonwara
Меонвара
449 – VI ст.
Столиця
Мови давньоанглійська
Форма правління монархія
король Порт
Історія
 - Засноване 449
 - Приєднано до Вессексу VI ст.

Меонвара — ютська держава на території сучасного графства Гемпшир (Велика Британія), що утворилася в середині V століття. З самого початку стикнулася у протистоянні з саксами. Зрештою була підкорена в VI ст. королівством Вессекс.

Історія[ред. | ред. код]

З початку V ст. до Британії стали прибувати загони ютів. Спочатку вони заснували королівство Кент. Після цього почалися запеклі війни з бриттам. Під час них у 448—450 роках у долині Меон (сучасне графство Гемпшир) з'явилися перші юти. Їх заселення тривало до 514 року. Згодом до ютів з Кенту долучилися юти Вітвари та Ітене.

Нове королівство дістало назву Менонвара, тобто «Люди Меону». Першим королем став Порт. В подальшому йому спадкували сини Біда та Мегл. До початку VI ст. було підкорено долину річки Гамбл.

Разом з тим відбулося поєднання бриттів і ютів. Висловлюється думка, що юти становили лише знать та правлячу династію, іншу частину — суто брити. Згодом прибуття до Британії племен саксів Меонвара стикнулася з загрозою з їхнього боку. Зрештою приблизно до середини VI ст. Меонвару було підкорено Вессексом. З цього моменту тут правили підкоролі з Вессекської династії.

У 648 році Меонвара відійшла до Сассексу, що в союзі з Мерсією завдав поразки Вессексу. Тут поставлено підкороля з династії Ікелінгів (правлічої в Мерсії). Втім, боротьба за Меонвару тривала до 686 року, коли це королівства остаточно приєднано до Вессексу.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Yorke, Barbara (1997). Kings and Kingdoms of Anglo-Saxon England. London: Routledge. ISBN 0-415-16639-X.
  • Smith, L. (2009). G.E.Jeans, ed. Memorials of Old Hampshire: The Jutish Settlements of the Meon Valley. London: BiblioBazaar. ISBN 1-113-82344-5.