Меркава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Меркава 4 в 2011 році

«Меркава» (івр. מרכבה‎, колісниця) — ізраїльський основний бойовий танк, єдиним оператором якого є Армія оборони Ізраїлю. Серія танків розроблена ізраїльськими спеціалістами, серійно випускається з 1979 року. Розроблено чотири серійні варіації (Меркава 1, 2, 3 та 4). Остання четверта генерація танку стоїть на озброєнні ізраїльської армії з 2004 року. Також на шасі «Меркави» розроблено ряд самохідних артилерійських установок.

Враховуючи постійні збройні конфлікти Ізраїлю з сусідніми арабськими державами, танки серії «Меркава» встигли взяти участь у бойових діях. Кампанії, в яких брав участь танк: Перша (1982) та Друга (2006) ліванські війни.

На базі Меркава IV розробили БМП Namer.

Історія створення[ред.ред. код]

Прототип «Меркава» (на шасі танка «Центуріон»)

Програма розробки танка «Меркава» була затверджена в серпні 1970 року, незабаром після відмови Великобританії продати Ізраїлю танки «Чіфтен». Роботи з проектування очолив генерал-майор Ісраель Таль, що незвично для світової практики танкобудування. Таль не була інженером, а бойовим офіцером, учасником всіх арабо-ізраїльських воєн. Під час Шестиденної війни він командував однією з трьох бронетанкових колон, які розгромили єгипетські війська на Синаї, в кінці 1960-х років зайняв пост командувача бронетанковими військами Армії оборони Ізраїлю (АОІ)[1]. Сталевий макет танка був виготовлений вже в квітні 1971 року народження, протягом 1972 го відпрацьовувалася концепція переднього розміщення моторно-трансмісійного відділення (МТО) на переробленому танку «Центуріон». У грудні 1974-го були побудовані два перших дослідні зразки. Перші 4 серійних танка були передані АОІ в квітні 1979-го, а в жовтні того ж року «Меркава Mk.1» був офіційно прийнятий на озброєння.

Конструкція[ред.ред. код]

Характерною особливістю танка є компоновка з розташуванням моторно-трансмісійного відділення в передній частині корпусу. Таке конструктивне рішення забезпечує додатковий захист екіпажу. Крім того, вивільняється значний заброневой обсяг кормової частини корпусу машини. Унікальною особливістю танків «Меркава» є наявність в кормі відсіку, який використовується для перевезення десанту або поранених (також у відсіку можуть розміщуватися додаткові боєприпаси). Ця особливість перетворює «Меркава», по суті, в універсальну бойову машину, здатну виконувати, залежно від бойової обстановки, тактичну роль і танка, і БТР, і БМП. Відсік має броньовані двері в кормі, що дозволяє екіпажу в критичних ситуаціях залишати танк ззаду.

Корпус і башта[ред.ред. код]

Корпус і башта танка — литі, мають великі кути нахилу броні (до 75-80 °). Знімний верхній броньовий лист МТО трохи піднятий по відношенню до іншої частини корпусу, і його кромка перекриває нижню частину башти побачивши попереду, захищаючи найбільш уразливий в танку стик між баштою і корпусом. У передній частині верхнього бронелиста є відкидна панель для доступу до двигуна і проведення на ньому найпростіших регламентних робіт. Поперечна бронеперегородка встановлена ​​усередині корпусу безпосередньо перед двигуном, простір між перегородкою і лобовою деталлю зайнято паливними баками. Ще одна перегородка із броні відокремлює двигун від бойового відділення.

Моторно-трансмісійне відділення зміщене до правого борту корпусу, зліва від нього розташоване відділення управління. У механіка-водія встановлені три нерухомих перископічних прилади, причому середній може замінятися безпідсвідтним приладом нічного бачення. Через значне зміщення його робочого місця до лівого борту і незначного кута нахилу верхнього бронелиста МТО огляд механіка-водія вправо сильно обмежений. Механік-водій потрапляє на своє місце або через кормовий люк і бойове відділення, або через зсувний люк у верхньому бронелисті корпусу[2] .

Основний запас палива розміщений в паливних баках, встановлених в задній частині броньованих надгусеничних ніш. У надгусеничних спонсонах, що мають рознесене бронювання, між бронелистами розташовані агрегати, ушкодження яких не веде до втрати танком боєздатності. У верхній передній частині правої і лівої надгусеничних ніш перебувають решітки для забору повітря, що охолоджує двигун. Решітки для випуску повітря і отвір для викиду відпрацьованих газів перебувають у бічній частині правої надгусеничної ніші. Змішання вихлопних газів з охолоджуючим повітрям сприяє зниженню помітності танка в ІК-діапазоні. Забір повітря для живлення двигуна здійснюється через решітку із зони за сходинкою верхнього бронелиста МТО з правого боку башти.

Башта танка «Меркава» має клиноподібну форму, що сприяє рикошету снарядів при обстрілі з передньої півсфери. Броня башти рознесена, в проміжку між стінками встановлюються додаткові захисні елементи. До кормової ніші башти кріпиться великий кошик.

Робоче місце навідника розташоване праворуч від гармати. У навідника встановлений оптичний приціл з 8-кратним збільшенням та вбудованим лазерним далекоміром і перископічний оглядовий прилад. Перед оптичною головкою прицілу до поверхні башти приварені спеціальні ребра, що сприяють рикошету куль і осколків снарядів. Інформація про дальності до мети від лазерного далекоміра надходить в балістичний обчислювач. Дані про швидкість цілі, кутах крену, атмосферних умовах (швидкість вітру, тиск, температура) вводяться в обчислювач автоматично, а про тип снаряда і знос каналу ствола — вручну. Датчики атмосферних параметрів встановлені на висувній телескопічній щоглі, розташованій зліва в кормовій частині башти.

Командир розташовується позаду навідника, його сидіння піднесено по відношенню до сидіння навідника. У командира встановлений панорамний оптичний приціл зі змінним збільшенням (від 4 × до 20 ×). Приціл командира має відводи денний і нічний оптичних гілок від прицілу-далекоміра навідника, завдяки чому він може давати останньому цілевказання, а при необхідності вести вогонь з гармати замість навідника. На додаток до панорамномного прицілу навколо люка командира встановлені п'ять перископічних нерухомих оглядових приладів.

Місце заряджаючого знаходиться зліва від гармати. У нього встановлений один поворотний наглядовий прилад. При необхідності заряджаючий може виконувати функції механіка-водія або навідника. Радіотехніка розміщується у вежі, ліворуч від місця заряджаючого.

У кормовому бронелисті є двостулковий люк шириною 600 мм для доступу в бойове відділення

У задній частині корпусу розташований відсік для розміщення додаткового боєкомплекту, резервного екіпажу або шести десантників. Там же можна встановити четверо носилок з пораненими. У кормовому бронелисті є двостулковий люк шириною 600 мм для доступу в бойове відділення. Верхня частина люка відкривається вгору, нижня — вниз. Тактика використання танка «Меркава» не передбачає перевезення солдатів на полі бою. Стандартним вважається екіпаж з чотирьох чоловік і розміщення в кормовому відсіку боєкомплекту.

У бойовому і моторно-трансмісійному відділеннях змонтована швидкодіюча автоматична система пожежогасіння «Спектронікс». Танк також оснащений системою захисту від зброї масового ураження. Фільтровентиляційна установка колективного типу встановлена ​​в кормовій частині корпусу. Доступ до фильтровентиляцої установки здійснюється через дверцята розміром 80 × 80 см, яка знаходиться праворуч від осі танка в кормовому бронелисті. Така ж дверцята зліва закриває відсік з акумуляторними батареями.[3]

Озброєння[ред.ред. код]

105-мм нарізна гармата M68 на «Меркава» Mk.1

На «Меркава» встановлена ​​американська 105-мм нарізна гармата M68 (ліцензійний варіант англійської L7). Всі знаряддя для «Меркава» виготовлені на підприємствах «Israel Military Industries» («Ізраїльська військова промисловість»). Кути наведення знаряддя у вертикальній площині від -8,5 до + 20 °. Ствол забезпечений термоізоляційним кожухом, щоб уникнути вигину осі стовбура через нерівномірне нагрівання[4][5] . Маска гармати, як і на танку «Чіфтен», відсутня. Боєкомплект танка становить 62 пострілу, однак при необхідності (в перевантаження) його можна збільшити до 86 пострілів. У боєкомплект входять постріли з п'ятьма типами снарядів — оперена бронебійним подкалиберним, кумулятивним, бронебійно-фугасним, димових і снарядом з готовими вражаючими елементами. Велика частина боєзапасу (48 пострілів) розташована в кормовій частині корпусу танка в контейнерах зі скловолокна із внутрішнім гумовим теплоізоляційним покриттям, по чотири снаряди в кожному.

Гармата стабілізована у двох площинах. Приводи розвороту вежі і наведення знаряддя у вертикальній площині електрогідравлічні. Гідроакумулятор і гідравлічний силовий блок розміщуються в кормовій ніші вежі і відокремлені від бойового відділення бронеперегородкою.

Допоміжне озброєння включає спарений з гарматою 7,62-мм кулемет MAG, що випускається в Ізраїлі за бельгійською ліцензії. Кулемет встановлений зліва від гармати. Ще два таких же кулемета змонтовані на кронштейнах поруч з люками командира і заряджаючого. Загальний боєкомплект до кулеметів складає 10 000 патронів. Над стволом гармати передбачена установка дистанційно керованого кулемета калібру 12,7 мм; прицілювання великокаліберного кулемета здійснюється за допомогою основного прицілу навідника. 60-мм міномет встановлений на лівій стороні даху вежі; стрілянину з нього веде заряджаючий з відкритого люка. Боєкомплект — 30 осколково-фугасних, димових і освітлювальних хв.

Силова установка[ред.ред. код]

Двигун — американський дизель повітряного охолодження «Теледайн Континентал» AVDS-1790-5A з турбонаддувом. Дизель являє собою форсований до 900 л. с. двигун AVDS-1790, що ставився на американські танки M60 і ізраїльські «Центуріон» і M48. Трансмісія також американська, Аллісон CD-850-6B, але модернізована ізраїльськими фахівцями, напівавтоматична, гідромеханічна, з гидрооб''ємним механізмом повороту.

Ходова частина[ред.ред. код]

Пружинна підвіска

Підвіска незалежна, пружинна типу Крісті. З кожного борту встановлено по шість обрезиненних опорних катків діаметром 790 мм і по п'ять підтримувальних роликів: два з них підтримують верхню гілку гусениці за вилучену від корпуса частину, а три — за найближчу. Елементи підвіски розташовані із зовнішнього боку корпусу. На двох передніх і двох задніх вузлах підвіски змонтовані телескопічні гідравлічні амортизатори. Динамічний хід опорних катків — 210 мм. Кожен вузол підвіски кріпиться до корпусу на чотирьох болтах і може бути швидко замінений при виході з ладу внаслідок підриву на міні. Провідні колеса переднього розташування. Відмова від торсіонної підвіски дозволила виконати днище корпуса гладким, V-подібної форми, що поряд з рознесеним бронюванням днища підвищує захищеність корпусу при детонації міни. Балансіри непарних за рахунком катків спрямовані в бік носа танка, парних — в бік корми, тому зовні вузли підвіски попарно утворюють три візки, що може ввести в оману, і в деяких джерелах вказується, що підвіска «Меркава» балансіро-пружинна, хоча на самому справі вона незалежна.

Гусениці суцільнометалеві, з відкритими шарнірами. Ширина траків — 640 мм, кількість траків в гусениці — 110, довжина опорної поверхні — 4,52 м. Ходова частина прикрита шестисекційною екранами, виготовленими зі сталевої броні. Екрани можуть відкидатися вгору для доступу до елементами підвіски.

Виробництво[ред.ред. код]

Серійне виробництво «Меркава Mk.1» почалося в середині 1979 року[6]. Всього було вироблено близько 250 танків цієї моделі. Всі танки «Меркава Mk.1» були частково модернізовані до рівня Mk.2 («Меркава Mk.1B»). Вперше в світі всі боєприпаси мали вогнестійку упаковку. У кормі була механізована боєукладка на 5 снарядів[7].

На озброєнні[ред.ред. код]

Ізраїль Ізраїль — 250 Merkava Mk.1, 580 Merkava Mk.2, 780 Merkava Mk.3 і 360(додаткове замовлення ще на 300 од) Merkava Mk.4[8]

Сінгапур Сінгапур — в червні 2014 року укладено контракт на поставку 50 нових Merkava Mk.4 на загальну суму 500 млн $.[9][10]

Тактико-технічні характеристики[ред.ред. код]

Тактико-технічні характеристики сучасних основних бойових танків
M Бойова маса (загальна вага танка в бойовому стані) в тоннах V Максимальна швидкість (по шосе) в кілометрах на годину
L Довжина (загальна довжина танка з гарматою вперед) в міліметрах L_{k} Запас ходу по шосе (без встановлення додаткових баків) в кілометрах
L^w Ширина (від гусениці до гусениці, без бортових екранів) в міліметрах B Кількість пострілів з основної гармати
H Висота (по даху башти) в міліметрах C Калібр основної гармати в міліметрах
W Потужність силової установки (двигуна) танка в кінській силі На озброєнні Рік прийняття на озброєння першої моделі
N Питома потужність (відношення потужності W до маси M танка) Активний захист Відсутність чи наявність систем активного захисту (APS)
E Екіпаж танка (чоловік) Динамічний захист Відсутність чи наявність систем динамічного захисту (ERA,NxRA,SLERA)Примітки[ред.ред. код]

  1. Father of Merkava tank dies at 86. ynet. Процитовано 2016-04-05. 
  2. Army Guide. www.army-guide.com. Процитовано 2016-04-05. 
  3. Merkava Mk 1. www.israeli-weapons.com. Процитовано 2016-04-05. 
  4. МЫ ЗДЕСЬ / Публикации / Номер # 253 / Феликс Зандман: всем смертям назло. www.newswe.com. Процитовано 2016-04-05. 
  5. From Darkness to Photoelasticity - polymorphismmyhomepage. sites.google.com. Процитовано 2016-04-05. 
  6. Конструктивные уязвимости основной боевой машины АОИ «Меркава Mk.4». topwar.ru. Процитовано 2016-04-05. 
  7. Конструктивные уязвимости основной боевой машины АОИ «Меркава Mk.4». topwar.ru. Процитовано 2016-04-05. 
  8. https://web.archive.org/web/20120907075013/http://www.inss.org.il/upload/(FILE)1336472780.pdf
  9. bmpd (2014-07-04). Сингапур закупает танки Merkava Mk 4. bmpd. Процитовано 2016-04-05. 
  10. Singapore looks out for Israeli defence interests - Intelligence Online. www.intelligenceonline.com. Процитовано 2016-04-05. 

Джерела[ред.ред. код]