Меркава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Меркава 4 в 2011 році

«Меркава» (івр. מרכבה‎, колісниця) — ізраїльський основний бойовий танк, єдиним оператором якого є Армія оборони Ізраїлю. Серія танків розроблена ізраїльськими спеціалістами, серійно випускається з 1979 року. Розроблено чотири серійні варіації (Меркава 1, 2, 3 та 4). Остання четверта генерація танку стоїть на озброєнні ізраїльської армії з 2004 року. Також на шасі «Меркави» розроблено ряд самохідних артилерійських установок.

Враховуючи постійні збройні конфлікти Ізраїлю з сусідніми арабськими державами, танки серії «Меркава» встигли взяти участь у бойових діях. Кампанії, в яких брав участь танк: Перша (1982) та Друга (2006) ліванські війни.

На базі Меркава IV розробили БМП Namer.

Історія створення[ред.ред. код]

Прототип «Меркава» (на шасі танка «Центуріон»)

Програма розробки танка «Меркава» була затверджена в серпні 1970 року, незабаром після відмови Великобританії продати Ізраїлю танки «Чіфтен». Роботи з проектування очолив генерал-майор Ісраель Таль, що незвично для світової практики танкобудування. Таль не була інженером, а бойовим офіцером, учасником всіх арабо-ізраїльських воєн. Під час Шестиденної війни він командував однією з трьох бронетанкових колон, які розгромили єгипетські війська на Синаї, в кінці 1960-х років зайняв пост командувача бронетанковими військами Армії оборони Ізраїлю (АОІ)[1]. Сталевий макет танка був виготовлений вже в квітні 1971 року народження, протягом 1972 го відпрацьовувалася концепція переднього розміщення моторно-трансмісійного відділення (МТО) на переробленому танку «Центуріон». У грудні 1974-го були побудовані два перших дослідні зразки. Перші 4 серійних танка були передані АОІ в квітні 1979-го, а в жовтні того ж року «Меркава Mk.1» був офіційно прийнятий на озброєння.

Конструкція[ред.ред. код]

Характерною особливістю танка є компоновка з розташуванням моторно-трансмісійного відділення в передній частині корпусу. Таке конструктивне рішення забезпечує додатковий захист екіпажу. Крім того, вивільняється значний заброневой обсяг кормової частини корпусу машини. Унікальною особливістю танків «Меркава» є наявність в кормі відсіку, який використовується для перевезення десанту або поранених (також у відсіку можуть розміщуватися додаткові боєприпаси). Ця особливість перетворює «Меркава», по суті, в універсальну бойову машину, здатну виконувати, залежно від бойової обстановки, тактичну роль і танка, і БТР, і БМП. Відсік має броньовані двері в кормі, що дозволяє екіпажу в критичних ситуаціях залишати танк ззаду.

Корпус і башта[ред.ред. код]

Корпус і башта танка — литі, мають великі кути нахилу броні (до 75-80 °). Знімний верхній броньовий лист МТО трохи піднятий по відношенню до іншої частини корпусу, і його кромка перекриває нижню частину башти побачивши попереду, захищаючи найбільш уразливий в танку стик між баштою і корпусом. У передній частині верхнього бронелиста є відкидна панель для доступу до двигуна і проведення на ньому найпростіших регламентних робіт. Поперечна бронеперегородка встановлена ​​усередині корпусу безпосередньо перед двигуном, простір між перегородкою і лобовою деталлю зайнято паливними баками. Ще одна перегородка із броні відокремлює двигун від бойового відділення.

Моторно-трансмісійне відділення зміщене до правого борту корпусу, зліва від нього розташоване відділення управління. У механіка-водія встановлені три нерухомих перископічних прилади, причому середній може замінятися безпідсвідтним приладом нічного бачення. Через значне зміщення його робочого місця до лівого борту і незначного кута нахилу верхнього бронелиста МТО огляд механіка-водія вправо сильно обмежений. Механік-водій потрапляє на своє місце або через кормовий люк і бойове відділення, або через зсувний люк у верхньому бронелисті корпусу[2] .

Основний запас палива розміщений в паливних баках, встановлених в задній частині броньованих надгусеничних ніш. У надгусеничних спонсонах, що мають рознесене бронювання, між бронелистами розташовані агрегати, ушкодження яких не веде до втрати танком боєздатності. У верхній передній частині правої і лівої надгусеничних ніш перебувають решітки для забору повітря, що охолоджує двигун. Решітки для випуску повітря і отвір для викиду відпрацьованих газів перебувають у бічній частині правої надгусеничної ніші. Змішання вихлопних газів з охолоджуючим повітрям сприяє зниженню помітності танка в ІК-діапазоні. Забір повітря для живлення двигуна здійснюється через решітку із зони за сходинкою верхнього бронелиста МТО з правого боку башти.

Башта танка «Меркава» має клиноподібну форму, що сприяє рикошету снарядів при обстрілі з передньої півсфери. Броня башти рознесена, в проміжку між стінками встановлюються додаткові захисні елементи. До кормової ніші башти кріпиться великий кошик.

Робоче місце навідника розташоване праворуч від гармати. У навідника встановлений оптичний приціл з 8-кратним збільшенням та вбудованим лазерним далекоміром і перископічний оглядовий прилад. Перед оптичною головкою прицілу до поверхні башти приварені спеціальні ребра, що сприяють рикошету куль і осколків снарядів. Інформація про дальності до мети від лазерного далекоміра надходить в балістичний обчислювач. Дані про швидкість цілі, кутах крену, атмосферних умовах (швидкість вітру, тиск, температура) вводяться в обчислювач автоматично, а про тип снаряда і знос каналу ствола — вручну. Датчики атмосферних параметрів встановлені на висувній телескопічній щоглі, розташованій зліва в кормовій частині башти.

Командир розташовується позаду навідника, його сидіння піднесено по відношенню до сидіння навідника. У командира встановлений панорамний оптичний приціл зі змінним збільшенням (від 4 × до 20 ×). Приціл командира має відводи денний і нічний оптичних гілок від прицілу-далекоміра навідника, завдяки чому він може давати останньому цілевказання, а при необхідності вести вогонь з гармати замість навідника. На додаток до панорамномного прицілу навколо люка командира встановлені п'ять перископічних нерухомих оглядових приладів.

Місце заряджаючого знаходиться зліва від гармати. У нього встановлений один поворотний наглядовий прилад. При необхідності заряджаючий може виконувати функції механіка-водія або навідника. Радіотехніка розміщується у вежі, ліворуч від місця заряджаючого.

У кормовому бронелисті є двостулковий люк шириною 600 мм для доступу в бойове відділення

У задній частині корпусу розташований відсік для розміщення додаткового боєкомплекту, резервного екіпажу або шести десантників. Там же можна встановити четверо носилок з пораненими. У кормовому бронелисті є двостулковий люк шириною 600 мм для доступу в бойове відділення. Верхня частина люка відкривається вгору, нижня — вниз. Тактика використання танка «Меркава» не передбачає перевезення солдатів на полі бою. Стандартним вважається екіпаж з чотирьох чоловік і розміщення в кормовому відсіку боєкомплекту.

У бойовому і моторно-трансмісійному відділеннях змонтована швидкодіюча автоматична система пожежогасіння «Спектронікс». Танк також оснащений системою захисту від зброї масового ураження. Фільтровентиляційна установка колективного типу встановлена ​​в кормовій частині корпусу. Доступ до фильтровентиляцої установки здійснюється через дверцята розміром 80 × 80 см, яка знаходиться праворуч від осі танка в кормовому бронелисті. Така ж дверцята зліва закриває відсік з акумуляторними батареями.[3]

Озброєння[ред.ред. код]

105-мм нарізна гармата M68 на «Меркава» Mk.1

На «Меркава» встановлена ​​американська 105-мм нарізна гармата M68 (ліцензійний варіант англійської L7). Всі знаряддя для «Меркава» виготовлені на підприємствах «Israel Military Industries» («Ізраїльська військова промисловість»). Кути наведення знаряддя у вертикальній площині від -8,5 до + 20 °. Ствол забезпечений термоізоляційним кожухом, щоб уникнути вигину осі стовбура через нерівномірне нагрівання[4][5] . Маска гармати, як і на танку «Чіфтен», відсутня. Боєкомплект танка становить 62 пострілу, однак при необхідності (в перевантаження) його можна збільшити до 86 пострілів. У боєкомплект входять постріли з п'ятьма типами снарядів — оперена бронебійним подкалиберним, кумулятивним, бронебійно-фугасним, димових і снарядом з готовими вражаючими елементами. Велика частина боєзапасу (48 пострілів) розташована в кормовій частині корпусу танка в контейнерах зі скловолокна із внутрішнім гумовим теплоізоляційним покриттям, по чотири снаряди в кожному.

Гармата стабілізована у двох площинах. Приводи розвороту вежі і наведення знаряддя у вертикальній площині електрогідравлічні. Гідроакумулятор і гідравлічний силовий блок розміщуються в кормовій ніші вежі і відокремлені від бойового відділення бронеперегородкою.

Допоміжне озброєння включає спарений з гарматою 7,62-мм кулемет MAG, що випускається в Ізраїлі за бельгійською ліцензії. Кулемет встановлений зліва від гармати. Ще два таких же кулемета змонтовані на кронштейнах поруч з люками командира і заряджаючого. Загальний боєкомплект до кулеметів складає 10 000 патронів. Над стволом гармати передбачена установка дистанційно керованого кулемета калібру 12,7 мм; прицілювання великокаліберного кулемета здійснюється за допомогою основного прицілу навідника. 60-мм міномет встановлений на лівій стороні даху вежі; стрілянину з нього веде заряджаючий з відкритого люка. Боєкомплект — 30 осколково-фугасних, димових і освітлювальних хв.

Силова установка[ред.ред. код]

Двигун — американський дизель повітряного охолодження «Теледайн Континентал» AVDS-1790-5A з турбонаддувом. Дизель являє собою форсований до 900 л. с. двигун AVDS-1790, що ставився на американські танки M60 і ізраїльські «Центуріон» і M48. Трансмісія також американська, Аллісон CD-850-6B, але модернізована ізраїльськими фахівцями, напівавтоматична, гідромеханічна, з гидрооб''ємним механізмом повороту.

Ходова частина[ред.ред. код]

Пружинна підвіска

Підвіска незалежна, пружинна типу Крісті. З кожного борту встановлено по шість обрезиненних опорних катків діаметром 790 мм і по п'ять підтримувальних роликів: два з них підтримують верхню гілку гусениці за вилучену від корпуса частину, а три — за найближчу. Елементи підвіски розташовані із зовнішнього боку корпусу. На двох передніх і двох задніх вузлах підвіски змонтовані телескопічні гідравлічні амортизатори. Динамічний хід опорних катків — 210 мм. Кожен вузол підвіски кріпиться до корпусу на чотирьох болтах і може бути швидко замінений при виході з ладу внаслідок підриву на міні. Провідні колеса переднього розташування. Відмова від торсіонної підвіски дозволила виконати днище корпуса гладким, V-подібної форми, що поряд з рознесеним бронюванням днища підвищує захищеність корпусу при детонації міни. Балансіри непарних за рахунком катків спрямовані в бік носа танка, парних — в бік корми, тому зовні вузли підвіски попарно утворюють три візки, що може ввести в оману, і в деяких джерелах вказується, що підвіска «Меркава» балансіро-пружинна, хоча на самому справі вона незалежна.

Гусениці суцільнометалеві, з відкритими шарнірами. Ширина траків — 640 мм, кількість траків в гусениці — 110, довжина опорної поверхні — 4,52 м. Ходова частина прикрита шестисекційною екранами, виготовленими зі сталевої броні. Екрани можуть відкидатися вгору для доступу до елементами підвіски.

Виробництво[ред.ред. код]

Серійне виробництво «Меркава Mk.1» почалося в середині 1979 року[6]. Всього було вироблено близько 250 танків цієї моделі. Всі танки «Меркава Mk.1» були частково модернізовані до рівня Mk.2 («Меркава Mk.1B»). Вперше в світі всі боєприпаси мали вогнестійку упаковку. У кормі була механізована боєукладка на 5 снарядів[7].

На озброєнні[ред.ред. код]

Ізраїль Ізраїль — 250 Merkava Mk.1, 580 Merkava Mk.2, 780 Merkava Mk.3 і 360(додаткове замовлення ще на 300 од) Merkava Mk.4[8]

Сінгапур Сінгапур — в червні 2014 року укладено контракт на поставку 50 нових Merkava Mk.4 на загальну суму 500 млн $.[9][10]

Тактико-технічні характеристики[ред.ред. код]

Тактико-технічні характеристики сучасних основних бойових танків
Бойова маса (загальна вага танка в бойовому стані) в тоннах Максимальна швидкість (по шосе) в кілометрах на годину
Довжина (загальна довжина танка з гарматою вперед) в міліметрах Запас ходу по шосе (без встановлення додаткових баків) в кілометрах
Ширина (від гусениці до гусениці, без бортових екранів) в міліметрах Кількість пострілів з основної гармати
Висота (по даху башти) в міліметрах Калібр основної гармати в міліметрах
Потужність силової установки (двигуна) танка в кінській силі На озброєнні Рік прийняття на озброєння першої моделі
Питома потужність (відношення потужності до маси танка) Активний захист Відсутність чи наявність систем активного захисту (APS)
Екіпаж танка (чоловік) Динамічний захист Відсутність чи наявність систем динамічного захисту (ERA,NxRA,SLERA)Примітки[ред.ред. код]

  1. Father of Merkava tank dies at 86. ynet. Процитовано 2016-04-05. 
  2. Army Guide. www.army-guide.com. Процитовано 2016-04-05. 
  3. Merkava Mk 1. www.israeli-weapons.com. Процитовано 2016-04-05. 
  4. МЫ ЗДЕСЬ / Публикации / Номер # 253 / Феликс Зандман: всем смертям назло. www.newswe.com. Процитовано 2016-04-05. 
  5. From Darkness to Photoelasticity - polymorphismmyhomepage. sites.google.com. Процитовано 2016-04-05. 
  6. Конструктивные уязвимости основной боевой машины АОИ «Меркава Mk.4». topwar.ru. Процитовано 2016-04-05. 
  7. Конструктивные уязвимости основной боевой машины АОИ «Меркава Mk.4». topwar.ru. Процитовано 2016-04-05. 
  8. https://web.archive.org/web/20120907075013/http://www.inss.org.il/upload/(FILE)1336472780.pdf
  9. bmpd (2014-07-04). Сингапур закупает танки Merkava Mk 4. bmpd. Процитовано 2016-04-05. 
  10. Singapore looks out for Israeli defence interests - Intelligence Online. www.intelligenceonline.com. Процитовано 2016-04-05. 

Джерела[ред.ред. код]