Меркушкін Микола Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Меркушкін Микола Іванович
Nikolay Merkushkin.jpg
Народився 5 лютого 1951(1951-02-05) (67 років)
Інсарський район, Мордовська АРСР, РРФСР, СРСР
Громадянство Flag of the Soviet Union.svg СРСР
Flag of Russia.svg Росія
Діяльність інженер, політик
Alma mater Mordovian State University[d]
Посада член Ради Федерації[d], Head of the Samara Region[d] і Head of the Republic of Mordovia[d]
Партія Єдина Росія і Комуністична партія Радянського Союзу
Конфесія православ'я
Автограф Подпись Меркушкина Н.И..jpeg
Нагороди

Микола Іванович Меркушкін (мокш.: Меркушкин Кола; *5 лютого 1951, с. Од Верхісса, Інсарський район, Республіка Мордовія) — мокшанський політичний діяч. Глава Самарської області з 2012 року, в 1995—2012 — глава Республіки Мордовія.

Біографія[ред.ред. код]

Нар. у багатодітній селянській родині. Національність — мокша. 1968—1973 навчався на факультеті електронної техніки у Мордовському державному університеті. Там же розпочав політичну кар'єру в молодіжній організації КПРС (стає очільником Комсомолу в рідному університеті).

Політична діяльність[ред.ред. код]

1977 — секретар, 1979 — другий секретар і 1982—1990 перший секретар Мордовського обкому ВЛКСМ. 1986 — перший секретар Теньгушевського райкому КПРС (мокшанська половина Мордовської АРСР). 1990 — голова Теньгушевської районної Ради.

1990 балотувався на посаду голови Верховної Ради Мордовськой АРСР, але програв Ніколаю Бірюкову. Потім включився у президентську кампанію, але навіть не пройшов у другий тур виборів. З 1991 — голова Фонду державного майна Мордовської АРСР. Знову бере участь у виборах різного рівня, але до 1994 — невдало.

На чолі Мордовії[ред.ред. код]

1994 — депутат Державних Зборів Республіки Мордовія по 37-му округу. 1995 — 24 січня обраний спікером ДЗ Республіки Мордовія, а вже у вересні добивається скасування інституту Президента РМ і, оминувши виборчу процедуру, стає Главою Мордовії. 1998 — вперше на всенародних виборах здобуває пост Глави Республіки; 2002 — вдруге.

З 2005 отримує владу над Республікою із рук федеральної Москви. 7 жовтня 2010 стає Главою Республіку уп'яте, чим явно порушуються всі норми ротації чиновників федерального рівня.

Діяльність у федеральних органах влади[ред.ред. код]

1995—2001 — представник Республіки Мордовія у Раді Федерації Федеральних Зборів Російської Федерації. Був головою Комісії з регламенту і парламентських процедур, заступник голови Комітету з питань економічної політики.

Зараз Меркушкін є членом Державної Ради Російської Федерації, керівником комісії з розвтку АПК і соціальній перебудові села, член Президії Ради з фізкультури та спорту при Президенті РФ. Очолює комісію з розвитку масової фізкультури.

2006 указом Президента РФ Меркушкін призначений заступником керівника Міжвідомчої робочої групи при Президенті РФ з проекту «Розвиток агропромислового комплексу».

Національна політика[ред.ред. код]

Меркушкін — представник старого мордовського апарату, який зумів ліквідувати вплив ерзянської етнічної групи на користь представників мокшанської національності. За його правління сформувалася ерзянська етнічна опозиція, яка виступає за створення Палати Національностей. Вона мала б відображати національну специфіку Мордовії — республіки з двома корінними народами: ерзя та мокша.

У освітній царині М. не перешкоджає прискореній русифікації як мокшанських, так і ерзянських сільських анклавів. Користуючись винятковою довірою федерального центру, формує нову політичну ідентичність — мордовський народ, який вже існує де-факто як колектив креолізованих представників корінних фіно-угорських груп.

Релігійні уподобання[ред.ред. код]

Активно спрівпрацює з структурами Московської Патріархії, насампеперед з Варсонофієм, митрополитом Саранським і Мордовським, який нині є керуючим справами всієї РПЦ. Особисто підтримує роботи з відбудови правосланих храмів на території Мордовії. Найвідоміший проект — храм св. Феодора Воїна у центрі Саранська, на відкриття якого приєжджали Патріарх Московський Алексій ІІ та прем'єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін.

Скептично ставиться до ідеї відродження традиційних вірувань мокшан та ерзян (так звані язичники), хоча брав участь у старовинному обряді Раскень Озкс 2010 року.

Родина[ред.ред. код]

Одружений з ерзянкою Таїсією Меркушкіною. Двоє дорослих синів.

Джерела[ред.ред. код]