Мертва мова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ме́ртва мо́ва (також, згасла або зникла мова) — мова, що не має живих носіїв, для яких вона є рідною. Таке трапляється, коли одна мова повністю заміщається іншою, як, наприклад, коптська мова була заміщена арабською, а багато корінних американських мов були витіснені англійською, французькою, іспанською і португальською мовами.

Мова стає мертвою також в тому випадку, коли вона еволюціює і розвивається в іншу мову або навіть в групу мов. Прикладом такої мови є латинська мова — мертва мова, але є предком сучасних романських мов, староанглійської мови — сучасної англійської.

В деяких випадках мертва мова продовжує використовуватися з науковою і релігійною метою. Таким чином використовуються мови — санскрит, латина, староцерковнослов'янська, коптська, авестійська мова (східна староіранська), старотибетська мова, староефіопська (Ґеез) та ін.

Іноді мертва мова може знову стати живою (відродження мови), як, наприклад, сталося з івритом чи менською мовою.

Існує тонка межа між мертвими мовами і стародавніми станами живих: так, давньоруська мова, носіїв якої також немає, мертвою не вважається. Різниця в тому, чи перетекла стара форма мови в нову (нові) цілком, чи вони розщепилися і деякий час існували паралельно. Найчастіше літературна мова відривається від розмовної і застигає в якомусь своєму класичному вигляді, майже не змінюючись в подальшому; коли ж розмовна мова витворює нову літературну форму, стару можна вважати мертвою мовою.

Мова, яка має живих носіїв називається сучасною. Етнологи стверджують, що відомо 6 912 живих мов.[1]

Список[ред. | ред. код]

 • Пучикварська мова
 • Серед відомих мертвих мов відомі такі :
  • давньогрецька Мова з'явилася в 800-х роках до нашої ери, а зникла за 300 років до нашої ери.  Знаючи цю мову, можна легко прочитати твори Платона, Сократа, Арістотеля, Гомера, Євріпіда.  Мінусом є те, що  ніхто не говорить вільно нею .
  • латина В V ст. до н. е. латинська мова (самоназва Lingua Latina) була однією з багатьох італійських мов, поширених у центральній частині Італії. Нею розмовляли в області Лацій (сучасна назва — Лаціо), а Рим було одним з міст цієї області. Найбільш ранні написи латинською мовою датуються VI ст. до н. е. Латинська мова є важливим культурним явищем сучасного світу. Без цієї "мертвої мови "неможливо уявити собі сфери людської діяльності. Латинська мова в медицині використовується як міжнародна термінологія анатомії, фармакології, а також при складанні рецептів . Лікарю доводиться зустрічатися з латинською мовою і у повсякденній роботі — при читанні назв хвороб, анатомічних термінів, назв лікарської сировини, назв хімічних сполук і особливо в рецептурі. Сучасний лікар у своїй професійній мові вживає 60 % слів латинського походження . Латинь використовується в медицині, в сучасній Католицькій церкві, в документаціях Ватикану . Досі на латині пишуться дисертації, диспути, молитви, словники .
  • Давньоскандинавська Давньоскандинавська мова з'явилась в 700 році н. е., а зникла в 1300 році н. е. Цією мовою написана германо-скандинавська міфологія «Едда» та інші ісландські міфи, вона вважається мовою вікінгів . На ній часто розмовляли в країнах Скандинавії, в Ісландії, на Фарерських островах, в Гренландії, РФ, Франції та Британії. Давньоскандинавська мова є попередницею ісландської мови .  
  • Єгипетська В першу чергу варто відзначити, що використання терміну «давньоєгипетська мову» вважається неправильним. Що стосується єгипетської, то в даний час  їй  присвоєно статус мертвого. Єгипетська мова використовувалась жителями Стародавнього Єгипту. Сучасні ж єгиптяни спілкуються арабською мовою, яка вважається офіційною .
  • санскрит З'явилась 1500 років до н. е. Зараз використовується в церквах, в якості літургійної мови . Нею написано чимало священних писань . алфавіт складається з 49 букв. до плюсів відносять основу релігійних текстів індуїзму, джайнізму і буддизму. З мінусів — на ньому розмовляють тільки священики і жителі древніх поселень.
  • арамейська мова Арамейська мова (самоназва — ܐܪܡܝܐ Armāyâ/Ārāmāyâ, ארמית Aramit) належить до семітських мов, і переважно виконувала функцію загальноприйнятої мови на Близькому Сході в період приблизно з VII ст. до н. е. до VII ст. н. е., коли її в значній мірі замінила арабська мова. імперська арамейська мова, була основною мовою Перської, Вавилонської та Ассірійської імперій, і поширилася до територій Греції та Індійської цивілізації. Особливості арамейської мови Тип писемності: консонантний алфавіт (абджад) Напрямок письма: з права наліво горизонтально Колись арамейська мова була основною мовою євреїв. У Кумранських рукописах були
виявлені записи арамейською мовою. Арамейська мова дотепер використовується як мова богослужіння в християнських громадах у Сирії, Лівані та Іраку.

Коптська мова з'явилась в 100 році н. е., а зникла в 1600 році н. е. Коптською мовою написана вся література ранньої християнської церкви, в тому числі Наг-Хаммаді.

У ньому зберігаються відомі гностичні Евангелія.

Відомим фактом є те, що коптська мова витіснила арабську в значній мірі

Біблійний іврит виник більше 900 років до н . е. , а зник у 70 році до н. е.

Старий заповіт написаний цією мовою .

Виникла понад 2800 років до н. е. а зникла близько 500 років н. е.

На акадській мовою розмовляли жителі стародавньої Месопотамії.

Цією мовою написана епопея про Гільгамеша, міф про Еліша і Енума.

Граматика такого мертвого мови нагадує граматику класичної арабської мови. Найчастіше алфавіт вивчається, щоб вразити оточуючих. Але такі значки важко читаються і засвоюються. Тому знайти співрозмовника буде вкрай важко.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Архівована копія. Архів оригіналу за 5 жовтня 2001. Процитовано 25 січня 2007. 

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]


https://dovidka.biz.ua/tsikavi-fakti-pro-latinsku-movu

https://kim.sumdu.edu.ua/index.php/uk/component/content/article/16-prepodavateli/102-latinska-mova-i-suchasnist

https://linguapedia.info/uk/movi/latyn.html

https://linguapedia.info/uk/movi/aramejska.html