Меріда (Юкатан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
"Каса де Монтего" у Меріді

Меріда (ісп. Mérida, май. Tihóo, Ichkanzihóo) — столиця та найбільше місто мексиканського штату Юкатан, а також адміністративний центр муніципалітету Меріда. Населення за переписом 2010 року становить 970 377 мешканців. Біля міста розташований міжнародний аеропорт Мануэль-Кресенсіо-Рехон.

Місто під назвою Тіхо було засноване не пізніше VIII ст. представниками майянського племені іца. Було релігійним центром утвореного наприкінці VIII ст. союзу майянських міст, до якого входили також Ісамаль, Ушмаль, Чічен і, можливо, Цибільчальтун (так звана «ліга Ічкантіхо»). З поразкою іца від сусідів у X сторіччі занепало, але значення культового центру не втратило.

Під час наступу тольтеків певний час виконувало функції столиці новоутвореної тольтексько-майянської держави, проте у 1047 році халач-вінік Почекішцой переніс столицю до Чічена. Проте жерці Тіхо і надалі користувалися великою повагою, а під егідою місцевих храмів проводили великі ярмарки.

На особливу роль Тіхо в житті місцевих мешканців у XVI ст. звернули увагу іспанці. У 1542 році конкістадор Франсіско де Монтего ель Мосо (тобто — «син») перебудував місто за європейським зразком, надав йому нове ім'я — Меріда (місцеві храми нагадували колонізаторам римські руїни в іспанській Меріді) і перетворив на столицю Юкатана.

Завдяки будинкам, фарбованим у білий колір, Меріду називають «білим містом».

Найвідоміші архітектурні споруди — собор Сан-Ідельфонсо (1563 - 1599, архітектори П.Авлестія і Ф.Аларкон), монастир Сан-Франсіско (1561, архітектор А.Таранкон), «каса де Монтего» (1549 - 1551), церкви Лас Монгас (1610 - 1633), Ла Мегорада (1640), Ла Терсера (кінець XVII ст.), Сан-Кристобаль (1755 — 1799), Сан-Хуан де Дьос (1770).

Посилання[ред.ред. код]