Марія Бек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Мері Бек)
Перейти до: навігація, пошук
Маруся (Мері) Бек
Mary v. beck-image-80.jpg
Інші імена Марія Бек
Народилася 29 лютого 1908(1908-02-29)
Форд-Сіті, Пенсильванія, США
Померла 30 січня 2005(2005-01-30) (96 років)
Клінтон Тауншип, Мічиган, США
Громадянство Flag of the United States.svg США
Національність українка
Проживання США
Діяльність юристка, державна, політична, громадська діячка
Alma mater  • Університет Піттсбурга
 • University of Pittsburgh School of Law[d]
Партія Демократична партія США
Батько Михайло Бек
Мати Анна Войтович Бек
Родичі Іван Бек (брат)
Нагороди

д-р Маруся[2] Євгенія[3] (Ме́рі) Бек (англ. Mary V. Beck) (29 лютого 1908, Форд-Сіті, Пенсильванія, США — 30 січня 2005, Клінтон Тауншип, Мічиган, США) — юрист, державна, політична й громадська діячка (США). Перша українка — жінка-адвокат та жінка-журналіст, перша жінка — радна та мер у Детройті. Доктор права (1932[4]).

Біографія[ред.ред. код]

Народилася 29 лютого 1908 року в Форд-Сіті (Пенсильванія, США). Марія (Мері) Бек — українка з української діаспори. Походила з родини твердих лемків, її батьки переїхали до Америки з Лемківщини (нині Словаччина).

1921 року батьки відправили Мері Бек на батьківщину в Україну, де вона навчалася[2] в українській[5] Чортківській[2], у 1925 році закінчила Коломийську гімназію. Якийсь час у 1920-х роках проживала у Бучачі[4], де в Місійному інституті імені святого Йосафата навчався її брат Іван, приятель Михайла Островерхи[5]. Навчалася в Пітсбурзькому університеті (з 1944 — доктор юриспруденції, перша жінка, яка удостоїлася звання в цьому університеті).

Мері Бек — перша жінка, обрана до Муніципальної Ради (Міської ради) Детройта (1949), перша жінка — президент Ради (1950—1970). М. Бек призначила в Раду опікунів першу жінку — афро-американку, зробила значний внесок у справу збереження історичних архітектурних пам'яток, турбувалася про поліпшення санітарно-побутових умов проживання в Детройті, розвивала молодіжний спорт, виступала за розширення програм, що попереджають дитячі та юнацькі правопорушення.

М. Бек від року заснування (1948) плідно працювала у СФУЖО, зокрема, була фундаторкою Літературних конкурсів (тепер її імені), які очолювала з 1959 до 2005 року. 1993 року в конкурсі брали участь й діти Незалежної України. Темою конкурсу стала 60-та річниця голодомору в Україні (твори видані окремим томом). В 10-ту річницю Чорнобильської трагедії твори учасників конкурсу знову видані окремим томом. Але найбільшою турботою Мері Бек був захист інтересів національних меншин. В українському діаспорному товаристві М. Бек називали «борцем за свободу» за її невтомні зусилля привертати увагу міжнародної спільноти до становища українського та інших народів, які вимушені були жити в умовах тоталітарного комуністичного режиму в СРСР. Її фото досі прикрашає Залу Слави місцевого самоврядування Детройта. Тут її називають «Леді з Перших» (the Lady of Many Firsts), оскільки вона багато в чому була першою.

Мері Бек востаннє побувала на батьківщині своїх батьків 2003 року, коли їй на VIII Світовому Конґресі Українців вручили найвищу громадську відзнаку — Медаль святого Володимира.

На видання книги «Бучач і Бучаччина» разом з братом Іваном вплатили 100 $[6].

Померла Марія Бек 30 січня 2005 року, не доживши менше місця до свого 97-го дня народження. Її поховали поряд з братом Іваном (якийсь час проживав у приміщеннях Бучацького монастиря ЧСВВ[2]), який був їй духовним батьком та про якого сама Марія казала, що Іван «ціле життя стояв поряд мене». Як українка за походженням похована на православному Цвинтарі святого Андрія у Саут-Баунд-Бруку (штат Нью-Джерсі).

Примітки[ред.ред. код]

  1. http://www.michiganwomen.org/Inductee_PDFs/Beck_Mary.pdf
  2. а б в г Теодоcія Коцик. «Судженого і конем не об'їдеш» // Бучач і Бучаччина. Історично-мемуарний збірник / ред. колегія Михайло Островерха та інші. — Ню Йорк — Лондон — Париж — Сидней — Торонто : НТШ, Український архів, 1972. — Т. XXVII. — С. 224.
  3. Шипилявий С. Меценати, фундатори і передплатники… — С. 752.
  4. а б Дуда І. Бек Марія (Маруся-Євгенія, псевд. Маруся Синенька)… — С. 98.
  5. а б Островерха М. Обніжками на битий шлях. — Ню Йорк, 1957. — С. 30.
  6. Степан Шипилявий. Меценати, фундатори і передплатники… — С. 753.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]