Мері Волстонкрафт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мері Волстонкрафт

Ме́рі Во́лстонкрафт (англ. Mary Wollstonecraft, 27 квітня, 1759 — †10 вересня, 1797) — британська письменниця, філософ і феміністка.

Дочка фермера, Волстонкрафт залишила батьківський дім в 16 років. Працюючи в Лондоні, вона написала і опублікувала «Thoughts on the Rights of Women» (1786) і «Vindication of the Rights of Women» (1791). Її дочкою є Мері Шеллі.

Праці[ред.ред. код]

Праця Мері — «Захист прав жінок» (1792), це доволі складне дослідження самого жіноцтва, того, що вона сама називає «різницею статей». «Захист прав жінок» є гострополемічним виступом проти ув'язнення жінки в рамках жіночої сексуальності. Письменниця доводить, що підкорення розуму тілу, душі — чуттєвості поневолює і розбещує жінок, а через них і все суспільство. На противагу домінуючому визначенню жінки як «вічної Єви», вона пропонує своє альтернативне бачення природного духу, що не має статі, — раціональної, моральної сутності кожного індивіда, — позбавлення якого від штучно стимульованої чуттєвості підніме жіноцтво від підлеглого становища до становища повноцінного, незалежного суб'єкта — до «становища людської істоти», за її словами, «безвідносно до статевої різниці». Незважаючи на те, що формальна рівність з чоловіками розглядалась як завдання жіночого руху, основною метою була докорінна трансформація самого жіноцтва, «революційних змін у жіночому способі існування», які революційно змінять увесь суб'єктивний вимір відносин чоловіка і жінки. Ідеї, сформовані Воллстонкрафт, заклали основи раннього радикального фемінізму.

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]


Письменник Це незавершена стаття про письменника або письменницю.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.