Мері Джейн Вотсон

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мері Джейн Вотсон
Mary Jane Watson from Amazing Spider-Man Vol 5 50 LR 001.jpg
Історія
Видавець Marvel Comics
Дебют Перша згадування:
Amazing Fantasy #15 (серпень 1962)
Часткова поява:
The Amazing Spider-Man #25 (червень 1965)
Перша поява:
The Amazing Spider-Man #41 (листопад 1966)
Автор(и) Стен Лі, Стів Дітко та Джон Роміта-старший
Характеристики
Альтер его Залізний павук, Досконала Жінка-Павук
Повне ім'я Мері Джейн Вотсон-Паркер
Позиція Добро
Вид Людина
Зріст 172 см.[1]
Вага 54 кг.[1]
Колір очей Зелений
Колір волосся Рудий
Псевдоніми Ем-Джей, Руда
Місце народження Нью-Йорк, США
Громадянство США
Актор Кірстен Данст, Тара Стронг, Kari Wahlgrend і Шейлін Вудлі[2]
Actors' Equity Associationd, American Federation of Television and Radio Artistsd, Гільдія кіноакторів США і Старк Індастріс
Союзники
Гаррі Озборн, Ліз Аллен, Людина-Павук (Пітер Паркер, Майлз Моралес)
Вороги
Вороги Людини-павука

Мері Джейн Вотсон (англ. Mary Jane Watson), часто скорочується як Ем-Джей (англ. MJ) — персонажка коміксів про Людину-Павука видавництва Marvel, створена Стеном Лі.

Незважаючи на те, що вперше Мері Джейн з'явилася в The Amazing Spider-Man #25 (червень 1965), її обличчя не було показано аж до The Amazing Spider-Man #42 (листопад 1966). Перша поява Мері Джейн вважається одним з найбільш культових дебютів в історії коміксів, завдяки тому, що творці довгий час готували грунт для її введення в основний сюжет, вогненно-рудого волосся, а також через відомого висловлювання: «Визнай, тигр… тобі крупно пощастило!»[3].

Спочатку, будучи головною кандидатурою тітки Мей на роль дівчини для її племінника, рудоволоса тусовщиця Ем-Джей раніше позиціонувалася як конкурентка Гвен Стейсі. Хоча між нею і Пітером зав'язалися відносини на короткий час, молоді люди прийняли рішення розлучитися, оскільки Пітер вважав її яскраву, веселу і безтурботну натуру занадто поверхневою, тоді як Ем-Джей не була готова будувати щось серйозне. Проте, після трагічної смерті Гвен Стейсі, Мері Джейн, вже стала зрілою і серйозною дівчиною, стала найдорожчою і близькою людиною в житті Пітера. Зрештою, вони одружилися[4].

Завдяки своєму яскравому образу, Мері Джейн отримала загальне визнання в якості найпопулярнішого персонажа Marvel, що не володіє супер-здібностями, а також стала однією з найвідоміших дівчат супергероїв.

За сюжетом «класичної» версії коміксів була дружиною Людини-павука. Мері Джейн зайняла 43-е місце в списку «Сто найсексуальніших жінок коміксів».

Історія публікацій[ред. | ред. код]

Перша згадка про Мері Джейн відбулася в The Amazing Spider-Man #15 (серпень 1964), а всі наступні згадки здійснювалися в рамках постійної жарти серії, що зводиться до того, що тітка Пітера Паркера намагалася відправити свого племінника на побачення наосліп з «племінницею Анни Уотсон». Паркер (також відомий як Людина-павук) постійно знаходив виправдання, щоб не бачитися з Мері Джейн, яка, за винятком її короткої появи в The Amazing Spider-Man #25 не з'являлася на сторінках серії аж до The Amazing Spider-Man #42. У 2010 році Пітер Девід заявив, що художник Джон Роміта-старший «нарешті повноцінно представив Мері Джейн, витягнувши її з-за великого рослини в горщику (через якого читачі не бачили її обличчя в #25) і помістивши на панель коміксу в сцені, яка знайшла культовий статус». Роміта-старший зазначив, що при створенні образу Мері Джейн він надихався героїнею Енн-Маргрет з фільму «поки, пташка», взявши за основу її особистість і зовнішність, зокрема руде волосся і облягаючий одяг.

За словами одного з творців персонажа, Стена Лі, він і Роміта хотіли, щоб Гвен Стейсі була єдиною і постійною дівчиною Людини-павука, і ввели Мері Джейн в сюжет «лише для веселощів», проте «якимось чином Мері Джейн, здавалося б, володіла власною особистістю, і, як би сильно ми не намагалися зробити Гвен більш привабливою, у нас нічого не вийшло! Ми самі відчували, що Мері Джейн виявилася не тільки більш привабливою, але і більш яскравою і цікавою, і ми нарешті вирішили дозволити Пітеру „розставити всі крапки над і“ з нею, але це відчувалося…як ніби персонаж взяв верх!». Ініціали «Мері Джейн» і «Ем-Джей» також є поширеними сленговими термінами для позначення марихуани. Коли Стена Лі попросили прокоментувати цю ситуацію, той заявив, що такий розклад був випадковим збігом, а сам він ніколи не знав про це і ніколи в житті не пробував марихуану[5].

Джеррі Конвей замінив Лі на посаді основного сценариста серії The Amazing Spider-Man в 1972 році. Конвей зробив Мері Джейн одним з центральних персонажів сюжету і з цього моменту вона стала грати роль головного любовного інтересу Пітера Паркера. Як і Лі, Конвей прийшов до висновку, що Мері Джейн була більш об'ємним персонажем, ніж Гвен: «у Мері Джейн був стрижень, що зробило її цікавим персонажем, тоді як у Гвен він був відсутній. Вона була просто хорошою людиною. Я не думаю, що в ній була присутня хоч крапля жорстокості, і вона не змогла б якось нашкодити Пітеру через свого марнославства, що було б цілком в дусі Мері Джейн, — та сама особливість, яка робить її набагато більш цікавим персонажем».

У 1987 році Мері Джейн вийшла заміж за Людину-павука, їх весілля відбулося в The Amazing Spider-Man Annual #21. Як наслідок, сценарист Джей Ем ДеМеттьес акцентував на цій темі увагу у своїй сюжетній лінії Kraven's Last Hunt, опублікованій в той же рік, що і сюжет про весілля. Джей Ем ДеМеттьес прокоментував, що: «останнє полювання Крейвена було наповнене похмурістю, проте історія в першу чергу була про Пітера, його подорож у світ і про силу простої людської любові. Причина, по якій Пітер бере верх, полягає в тому, що в його житті є Мері Джейн, і в цьому і полягає його порятунок».

Головний редактор Marvel Джо Кесада заявив, що після укладення шлюбу персонажі старіють, що робить їх менш цікавими для юної глядацької аудиторії, а їх шлях перестає бути драматичним, проте він також зазначив що «розлучення, вдівство або визнання шлюбу недійсним тільки погіршують ситуацію»[6]. За словами Кесади, сюжет 1987 року The Wedding! стався через рішення редактора Джима Шутера, яке було дзеркально протилежне планам Стена Лі щодо коміксів про Людину-павука і початку випуску комікс-газети для залучення нового покоління читачів. У 2007 році Кесада виступив ініціатором і художником скандально-відомого сюжету Spider-Man: One More Day, де шлюб Пітера Паркера і Мері Джейн Уотсон був викреслений з історії демоном Мефісто, що викликало невдоволення у фанатському співтоваристві. Сам Кесада зізнався, що є завзятим шанувальником відносин Пітера і Ем-Джей і в декількох інтерв'ю стверджував, що в альтернативній реальності MC2 молоді люди щасливі в шлюбі, що є «природним підсумком» для цих персонажів.

Стирання шлюбу Пітера і Ем-Джей з історії було спочатку адаптовано в газетній смузі Стена Лі, однак, через негативну реакцію читачів, він підніс цю подію, як поганий сон. Таким чином, в коміксі-газеті Мері Джейн залишається дружиною Людини-павука.

Біографія[ред. | ред. код]

Рання історія[ред. | ред. код]

У перших випусках серії The Amazing Spider-Man була регулярна жарт про те, як Пітер постійно ухиляється від спроб тітки Мей познайомити його з «тією милою дівчиною Уотсон по сусідству», вважаючи, що та не в його смаку, раз сподобалася тітці. У графічному романі «паралельні життя» з'ясовується, що у Мері Джейн були аналогічні побоювання. Перша поява Мері Джейн відбулося в The Amazing Spider-Man #25 (червень 1965), проте її зовнішність була прихована. Тим не менш, її побачили Ліз Аллан і Бетті Брант, які здивувалися красою дівчини. Повноцінно Мері Джейн дебютувала в The Amazing Spider-Man #42 (листопад 1966). Пітер зустрів її на останній сторінці номера, де втратив дар мови від краси нової знайомої, тоді як сама Мері Джейн вимовила фразу, що стала культовою: «Визнай, тигр… тобі крупно пощастило!».

Пітер почав зустрічатися з нею, до великого роздратування Гвен Стейсі. Проте, врешті-решт, вони розділили взаємне роздратування щодо один одного, і згодом Пітер почав відносини з Гвен. Мері Джейн, яка близько року зустрічалася з Гаррі Озборном, закріпила роль близького друга Пітера і Гвен.

Незважаючи на життєлюбність, вміння заводити друзів і романтичну натуру, Мері Джейн не хотіла прив'язуватися до кого-небудь на тривалий термін. Коли її стосунки з Гаррі Озборном підійшли до кінця, розставання особливо сильно вплинуло на останнього, в результаті чого той пристрастився до наркотиків. Це, в свою чергу, призвело до непередбачених наслідків, зокрема до божевілля батька Гаррі, Нормана Озборна, який на якийсь час повернувся до особистості Зеленого Гобліна.

Незабаром після цього Мері Джейн ненадовго зникла, а Пітер в цей час зустрічався з кількома дівчатами, в тому числі з Деброю Уітман і Феліцією Харді (чорною кішкою). Незабаром Мері Джейн повернулася з Флориди, де вона була з сім'єю, і вона дуже зблизилася з Пітером, оскільки у обох були проблеми в сім'ї і життя. Одного разу, Мері Джейн знайшла у Пітера в шафі павучий костюм і все зрозуміла (після того як Пітер втомився брехати їй щодо своєї відсутності, в той час як він бився з Пумою).

Шлюб[ред. | ред. код]

Докладніше: The Wedding!

Дізнавшись його секрет, дівчина не витерпіла і зізналася, що давним-давно знає його таємницю, і вирішила відкритися йому і розповіла про своє життя, де вона виросла в неблагополучній родині і з дитинства була змушена носити маску веселощів і безпечності, щоб не зійти з розуму від переживань. Після цього вони зрозуміли, що стали дуже дорогі один одному. Так почалася їх любов, Пітер знову запропонував їй вийти за нього заміж, і незабаром відбулося весілля в коміксі (Amazing Spider-Man Annual #21). Після цього пара переїхала в нову квартиру, але щастя їх було недовгим. Мері Джейн викрав її заможний шанувальник Джонатан Кезер. Після її втечі і ув'язнення Кезера у в'язницю йому все ж вдалося використати свій вплив, щоб її вигнали з модельного бізнесу. Мері Джейн вдалося знайти роботу в серіалі «Таємний госпіталь». Там вона заробляла більше, ніж Пітер своїми фотографіями, через що Паркер сильно комплексував. Життя Мері Джейн ставала все гірше. У місті буяв Карнаж, їй довелося зіткнутися з Веномом. У сюжеті Сага про клонів Пітер постійно ігнорував її, вона стала практично «дружиною поліцейського», постійно чекаючи повернення чоловіка додому, тоді як чоловік постійно ризикував життям. Мері Джейн стала надзвичайно нервовою і засмиканою.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Mary Jane Watson. Marvel. Архів оригіналу за 2 лютого 2018. Процитовано 2 лютого 2018. 
  2. http://www.latimes.com/entertainment/movies/moviesnow/la-et-mn-amazing-spiderman-2-mary-jane-shailene-woodley-cut-20140506-story.html
  3. The Amazing Spider-Man #41(остання сторінка коміксу). Marvel Comics.
  4. «The Wedding!» The Amazing Spider-Man Annual #21. Marvel Comics.
  5. Celebrity Stoners. Cannabis Culture (англ.). 19 червня 2003. Архів оригіналу за 28 вересня 2012. 
  6. JOE FRIDAYS: WEEK 48. Newsarama (англ.). Архів оригіналу за 11 жовтня 2007.