Метальний ніж

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Метальний ніж — різновид ножа, що відноситься до метальної зброї.

Конструкція[ред. | ред. код]

Метальні ножі

Хоча метати можна будь-який - ніж, існують спеціально призначені для цього ножі особливої конструкції. Клинок може бути важчий за руків'я для поліпшення балістики. Використовується колючий фактор, тому форма клинка списоподібна і лезо може бути відсутнім. Ефес має наступні особливості:

  • Спрощене руків'я, відсутні упори на руків'ї і гарда. Бо такі ножі не використовуються для різання і немає потреби в зручному хваті, а також цим знижується вага руків'я і поліпшується балістика.
  • Відсутні накладки на рукоятці. Бо будучи зроблені з дерева або пластику, вони розколюються від удару, залишаючи осколки і стирчащі з хвостовика заклепки.
  • Руків'я може мати отвір. Для зручності закріплення кількох ножів і швидкого кидання їх серією, а також для закріплення мотузки, щоб підтягувати кинутий ніж назад або використовувати як гарпун або «кішку».

Популярні модифікації[ред. | ред. код]

Метальні ножі, як правило, являють собою металеву пластину, не мають яскраво вираженого руків'я і тим більше гарди (упору-обмежувача), що практично зводить нанівець можливість застосування такого ножа в рукопашній сутичці. Тим не менше існує ніж «Мангуст-М» більш відомий як Стриж, сконструйований Володимиром Сергійовичем Ковровим, має підпальцеві підхоплення.[1]

На офіційних змаганнях використовують ножі єдиного типу, затвердженого федерацією «Юніфайт». Загальна довжина — 260 мм, довжина леза — 150 мм, товщина обуха — 6 мм, вага — 285 г. Ніж ніяк особливо не заточується: відносно гострим повинен бути тільки його кінець. Клинок обов'язково має знак федерації Unifight, клеймо виробника і сертифікований як предмет господарсько-побутового призначення і тому не є холодною зброєю.[2]

В основному використовують три основних види ножа — «Осетер» і «Лідер», які сконструйовані Володимиром Ковровим, і «Unifight PRO». Ножі виготовляються із сталі 30ХГСМ[3]. «Лідер» — це ніж з центром ваги, зміщеним у бік вістря, який утримується перед кидком за руків'я, так як його баланс робить таку форму хвату оптимальною [4]. Такий ніж підходить для всіх, завдяки невеликій вазі і формі. Його нешироке лезо «пробачає» таку помилку, як розворот кисті під час кидка.

«Осетер» — найпоширеніший на сьогоднішній день ніж для метання. Призначений для більш досвідчених метальників, хоча багато хто починає саме з нього. До 2012 р. використовувався на офіційних змаганнях.

«Unifight PRO» має більшу ширину обуха, ніж «Лідер» і «Осетер», і, відповідно, більшу вагу. Розробив Віталій Кім [5]. Випускається в двох варіантах: «Unifight PRO» і «Unifight PRO-L» — тобто полегшений варіант для жінок та юніорів. На даний момент тільки ці два ножі допускаються на офіційні змагання за версією федерації Unifight.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Скабелкин А. Метання ножа - міфи і реальність. «Магнум» (01 червня 2002. №42.). Процитовано 12 січня 2013. .
  2. Смирнов М., Анісімов С. Кидаємо ножички [Архівовано 2014-09-10 у Wayback Machine.]. Російський репортер (13 лютого 2008). Процитовано 12 січня 2013. .
  3. Які марки стали використовують для ножів. Архів оригіналу за 10 квітня 2019.
  4. Тесемников К. Політ ножа. Майстер рушницю (травень 2009). Процитовано 12 січня 2013. .
  5. Метальні ножі [Архівовано 2016-09-02 у Wayback Machine.]. Віталій Кім (2011). Перевірено 2 січня 2013. .