Металічні зорі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Металічна зоря)
Jump to navigation Jump to search

Металі́чні зо́рі (Am-зорі) — зорі спектрального класу A, які мають у своєму спектрі послаблені лінії кальцію (та/або скандію) та/або посилені лінії поглинання елементів групи заліза та важчих металів: нікелю, цинку, стронцію, цирконію, барію[1]. Металічні зорі — різновид ширшого класу хімічно пекулярних зір.

Металічні зорі бувають трьох типів[1]:

  • одночасно послаблено лінії кальцію (скандію) та посилено лінії інших металів
  • послаблено лінію кальцію, а лінії інших металів нормальні
  • лінія кальцію нормальна, але лінії інших металів посилено

Тобто, типовою є невідповідність між інтенсивностями ліній кальцію та інших металів. Від звичайних зір металічні зорі відрізняються не лише спектральними характеристиками, а й повільнішим обертанням: Vsin(i) для них не перевищує 40 км/с, у той час як для звичайних А-зір ця величина понад 40 км/с. Порівняно зі звичайними А-зорями металічні зорі частіше входять до складу подвійних систем.

Здебільшого вважають, що спектральні особливості є наслідком вертикального розшарування, коли деякі елементи накопичуються в стійких зовнішніх шарах зорі, яка повільно обертається [2].

Загалом молоді зорі спектрального класу A обертаються досить швидко, але деякі з них під впливом припливних сил у подвійній системі сповільнюють обертання[2]. Утім, і така гіпотеза наражається на деякі труднощі[1].

Am-зорі
Власна назва Позначення Байєра Видима зоряна величина
Сіріус A α Великого Пса A -1,47
Кастор Ва α Близнят Ва +2,96
Хорт θ Лева +3,4
Міцар B ζ Великої Ведмедиці +3,95
Акубенс A α Рака A +4,26
Альріша B α Риб B +5,23


Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Металічні зорі // Астрономічний енциклопедичний словник / за заг. ред. І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : Голов. астроном. обсерваторія НАН України : Львів. нац. ун-т ім. Івана Франка, 2003. — 548 с. : іл. — ISBN 966-613-263-X.
  2. а б Am star ,The Internet Encyclopedia of Science, David Darling. (англ.)