Метасеквоя китайська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Метасеквоя китайська
20110507 Metasequoia glyptostroboides.jpg
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
(без рангу): Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Кипарисові (Cupressaceae)
Рід: Метасеквоя (Metasequoia)
Вид:
Метасеквоя китайська (M. glyptostroboides)
Біноміальна назва
Metasequoia glyptostroboides
Hu and W.C.Cheng, 1948

Метасеквоя китайська[1] або гліптостробоїдна (Metasequoia glyptostroboides) — вид хвойних листопадних дерев родини кипарисових (Cupressaceae), раніше відносилися до родини таксодієвих (Taxodiaceae).

Еволюційна історія[ред. | ред. код]

Древній релікт, вона займала наприкінці крейдового періоду (90—65,5 мільйонів років тому) величезні території в середніх і високих широтах Північної півкулі (включно з більшою частиною Сибіру, Східною Європою, Гренландією й Північною Америкою).

Метасеквоя китайська залишила слід в історії палеоботаніки як одна з небагатьох живих рослин, відомих передусім як скам'янілість. Викопне листя й шишки були спочатку описані під назвою Sequoia (секвоя). Через деякі відмінності від секвої японський ботанік Мікі Шігеру з університету Осаки в 1941 році придумав для скам'янілості назву метасеквоя. Перші живі дерева метасеквої китайської були виявлені в 1944 році китайським ботаніком Ван Чжанем у провінції Сичуань[2].

Опис[ред. | ред. код]

Дерево до 45 метрів заввишки. Крона конічна в молодих дерев, з віком стає округлою. Кора червонувато-коричнева в молодих дерев, але згодом стає більш темною, сіруватою й потрісканою. Листки дворядні, лінійні, на зиму опадають; опадають навіть пагони. Однодомна рослина. Шишки майже кулясті, до 2 см у діаметрі, на довгих ніжках. У 20 років досягає 20 м заввишки й до 1,5 м в обхваті стовбура. Шишки з'являються на 6–9 році й дають схоже насіння.

Поширення та середовище існування[ред. | ред. код]

Зараз зростає у природному стані тільки в провінціях Хубей, Сичуань, Хунань центральної частини Китаю на висоті 800–1500 метрів над рівнем моря, переважно в гірських долинах. Метасеквоя вирощується в багатьох ботанічних садах світу. В Україні успішно росте від Ялти до Києва.

Галерея зображень[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

  • RememberUs.org — організація, що висаджує метасеквої по світу