Метеоритне залізо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Метеоритне залізо - метал, виявлений в метеоритах і складається з двох мінеральних фаз: Камаситу і теніту. Метеоритне залізо становить більшу частину залізних метеоритів, але присутній також і в інших типах.

Відманштеттенова структура метеоритного заліза

Структура метеоритного заліза при травленні відполірованого зрізу проявляється у вигляді т. зв. відманштеттенових фігур : пересічних смужок-балок (Камасит), облямованих вузькими блискучими стрічками (теніт); в окремих ділянках спостерігаються багатокутні майданчики-поля. Дрібнозерниста суміш камаситу і теніту утворює плесит (plessite). Метеоритне залізо в метеоритах типу гексаедритів, майже повністю складається з камаситу, утворює структуру у вигляді тонких паралельних ліній, названих немановими (Neumann lines).

Статуетка з метеоритного заліза. Лувр.

Перш ніж люди оволоділи мистецтвом виплавки заліза з руди, єдиним його джерелом було метеоритне залізо; доведено, що примітивні знаряддя з метеоритного заліза (за формою практично не відрізнялися від кам'яних) робилися ще в епоху неоліту і бронзи; з нього були виготовлені кинджал, знайдений в гробниці Тутанхамона і кинджал з шумерського міста Ура (близько 3100 року до н. е.); намиста, в 1911 році виявлені на кладовищі в 70 кілометрах від Каїра (близько 3000 року до н. е.). Тибетська скульптура також була виготовлена ​​із залізного метеорита.

Відомо, що у давньоримського царя Нуми Помпілія був залізний щит, виготовлений з «каменя, що впав з неба». Для володаря одного індійського князівства Джахангіра в 1621 році були викувані з залізного метеорита дві шаблі, кинджал і наконечник піки (за іншими відомостями, ніж). Шабля з метеоритного заліза була подарована імператорові Олександру I [1]. Згідно з переказами, мечі Тамерлана також мали небесне походження.

В даний час метеоритне залізо використовується в ювелірному виробництві, але більша його частина використовується для наукових досліджень.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]