Метрична книга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Метрична книга, також Метрика (застаріле) — паперовий реєстр, формуляр для офіційної реєстрації актів громадянського стану. В метричних книгах духовенство реєструвало акти громадянського стану членів церкви: хрещення (народження), вінчання (шлюб), поховання (смерть) з фіксацією днів і років народження, вінчання, смерті.

На західноукраїнських землях метричні книги з'явились в XVI столітті, в Наддніпрянщині в XVII столітті.

В 1724 році Синод Російської Православної Церкви затвердив зразок формуляра метричної книги, і їх ведення стало обов'язковим для священиків не тільки православної церкви а й для католиків, лютеран, юдеїв. Для членів протестантських конфесій реєстрація актів громадянського стану здійснювалась повітовими та волосними управліннями. Указом Синоду було передбачено ведення метричних книг у двох примірниках. Один зберігався в церкві а інший в єпархіальному управлінні.

Метрична книга православної церкви села Сихів Львівської області за 1600 рік є найдавнішою в Україні.

Метричні книги виконували культову, статистично-демографічну та правову функції.

За Радянської влади, після відокремлення Церкви від Держави, і після масового закриття храмів ведення метричних книг стає не обов'язковим.

Історія[ред. | ред. код]

В Російські імперії вести метричні книги мали право духовенство або ж окремий цивільний посадовець — чиновник.

Метрична книга була розрахована на один рік і мала три розділи:

  • Про народжених. Цей розділ був присвячений новонародженим, дати хрещення в церкві, вказували ім'я батьків, адресу, стан батьків і новонародженого, стать і ім'я в час хрестин. Іноді вказували священика, що провів хрещення, а також місце, де був проведений обряд.
  • Вінчання. Приводилися дані про дати вінчання та імена тих, хто брав церковний шлюб.
  • Померлі. Сюди вносили дані про померлих, їх стан, вік, ім'я та прізвище, адресу, звістку про хворобу чи подію, що викликала смерть. В кінці книги могли бути підсумки про кількість народжених у парафії, вінчань чи смертей.

Після більшовицького перевороту у жовтні 1917 року усі метричні книги різних релігійних конфесій (православної, католицької, лютеранської) були конфісковані, а у священиків відібрано право вести подібні документи. У 1918 році був затверджений — «Кодекс законов об актах гражданского состояния», метричні книги були замінені на актові (або реєстрові) книги в місцевих відділках ЗАГСу.

Метричні книги — важливий історичний документ і джерело для науковців, істориків, статистиків, демографів.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Автореф. дис… канд. іст. наук: 07.00.06 / С. Г. Гузенков; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2005. — 20 с. — укр. Тема автореферату дисертації: Метричні книги як джерело з історичної демографії Південної України другої половини XIX — початку XX ст. 2005 года.
  • Гісцова Л. Метричні книги // Юридична енциклопедія : [в 6-ти т.] / ред. кол. Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.] — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998—2004. — 672—768 с. — ISBN 966-749-200-1.
  • Гузенков С. Метричні книги як джерело з історичної демографії Південної України другої половини XIX — початку XX ст.: Дис… канд. іст. наук: 07.00.06 / Запорізький національний університет — Запоріжжя, 2005. — 218 арк. — Бібліогр.: арк. 156—183.
  • Мордвінцев В., Томазов В. Метричні книги // Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К.: Наукова думка, 2009. — Т. 6 : Ла — Мі. — С. 627. — ISBN 978-966-00-1028-1.
  • Антонов Д. Н., Антонова И. А. Метрич. книги: время собирать камни. «Отечеств. архивы», 1996, № 4.
  • Елпатьевский Л. В. К истории документирования актов ґражд, состояния в России и СРСР (с XVIII в. по наст, время) // Актовое источниковедение. — М., 1979.