Перейти до вмісту

Метрологічний нагляд

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Метрологічний нагляд — діяльність, яка провадиться у сфері законодавчо регульованої метрології з метою перевірки додержання суб'єктами господарювання вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», технічних регламентів та інших нормативно-правових актів у сфері метрології та метрологічної діяльності.

Метрологічний нагляд здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду, — Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба).

Видами метрологічного нагляду є:

  • державний ринковий нагляд за відповідністю законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів;
  • метрологічний нагляд за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації;
  • метрологічний нагляд за кількістю фасованого товару в упаковках.

Державна політика у сфері метрологічного нагляду

[ред. | ред. код]

Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує політику нагляду

[ред. | ред. код]

Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду:

  1. перевіряє діяльність суб'єктів господарювання щодо додержання ними вимог Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», технічних регламентів та інших нормативно-правових актів у сфері метрології та метрологічної діяльності (далі — метрологічні вимоги);
  2. подає законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, для інспекційної повірки у випадках, передбачених законодавством;
  3. перевіряє кількість фасованого товару в упаковках під час його фасування та продажу;
  4. у разі виявлення порушення метрологічних вимог:
    • забороняє застосування та випуск з ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, до моменту усунення порушень метрологічних вимог;
    • анулює результати повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації;
    • видає приписи та встановлює строки усунення порушень метрологічних вимог;
    • забороняє реалізацію партій фасованого товару, з яких відбиралися зразки упаковок фасованих товарів, до моменту усунення порушень метрологічних вимог;
    • вживає в порядку, встановленому законами України, заходів для притягнення до відповідальності осіб, винних у порушенні законодавства про метрологію та метрологічну діяльність;
    • вносить центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрології та метрологічної діяльності, пропозиції про анулювання свідоцтв про уповноваження;
    • надсилає правоохоронним органам матеріали про порушення метрологічних вимог у випадках, передбачених законодавством;
  5. здійснює інші повноваження, визначені законами та покладені на нього актами Кабінету Міністрів України.

Поновлення застосування та випуску з ремонту законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, реалізації партій фасованих товарів в упаковках здійснюється на підставі позитивних висновків повторної перевірки.

Державний ринковий нагляд

[ред. | ред. код]

Повноваження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері метрологічного нагляду, щодо здійснення державного ринкового нагляду за відповідністю законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки вимогам технічних регламентів встановлюються Законом України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».

Метрологічний нагляд за ЗВТ

[ред. | ред. код]

Під час метрологічного нагляду за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки (ЗВТ), що перебувають в експлуатації, у суб'єктів господарювання проводиться перевірка щодо:

  • стану та дотримання правил застосування засобів вимірювальної техніки;
  • додержання вимог до періодичної повірки засобів вимірювальної техніки;
  • застосування дозволених одиниць вимірювання під час експлуатації засобів вимірювальної техніки.

Метрологічний нагляд за законодавчо регульованими засобами вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Метрологічний нагляд за кількістю фасованого товару

[ред. | ред. код]

Метрологічному нагляду за кількістю фасованого товару в упаковках підлягають готові упаковки будь-якого виду під час фасування і продажу товару в разі, коли вміст таких упаковок не може бути змінений без їх розкривання чи деформування, а кількість товару зазначена в одиницях маси, об'єму або іншої фізичної величини.

На упаковці фасованого товару повинна бути зазначена номінальна кількість товару в одиницях маси, об'єму або іншої фізичної величини, якщо інше не передбачено нормативно-правовими актами, а у випадках, встановлених нормативно-правовими актами, — також інша інформація згідно з метрологічними вимогами до відповідних фасованих товарів.

Метрологічні вимоги до фасованих товарів, у тому числі вимоги до відхилень кількості фасованих товарів в упаковках від номінального значення, встановлюються технічними регламентами або іншими нормативно-правовими актами.

Метрологічний нагляд за кількістю фасованого товару в упаковках здійснюється шляхом проведення перевірок відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Закон України «Про метрологію та метрологічну діяльність»
  • Закон України «Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції».
  • Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
  • Постанова КМУ від 16 грудня 2015 р. № 1193 «Про затвердження Технічного регламенту щодо деяких товарів, які фасують за масою та об'ємом у готову упаковку».