Метротрам

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Підземний трамвай в Антверпені, Бельгія

Метротрам (також: пре-метро, семі-метро, підземний трамвай) — рейковий міський транспорт підземно-наземного типу; найчастіше окрема трамвайна система, що відповідає всім стандартам швидкісного трамваю, тобто відділена від проїжджої частини, але, крім цього, має підземні ділянки.

Метротрам поєднує переваги метрополітену і трамваю, при цьому позбавлений деяких їхніх недоліків.

Переваги метротраму — абсолютно відокремлений від інших транспортних потоків рух (відносно звичайного трамваю), менша вартість рухомого складу (відносно метро), можливість прокласти підземні ділянки там, де неможливо наземні (відносно швидкісного трамваю). Недоліки — менша місткість, ніж в поїздах метро, набагато вища вартість будівництва і експлуатації тунелів порівняно зі швидкісним трамваєм.

Часто підземний трамвай будували, якщо на будівництво справжнього метро не вистачало коштів. Таким чином створювалася мережа тунелів, на основі яких пізніше можна було створювати повноцінну систему метро (з важчим багатовагонним рухомим складом). Таким чином виникло метро Брюсселя, хоча деякі маршрути не були переобладнані під метро і на них експлуатуються звичайні міські трамваї.

Інколи системи метротраму називають швидкісним трамваєм, як-от у Кривому Розі. Це зумовлено тим, що метротрам є, фактично, різновидом швидкісного трамваю.

Лінії метротраму існують в Антверпені, Шарлеруа і Брюселі (Бельгія), Гаазі (Нідерланди), Сан-Франциско (США), Кракові (див. Краківський швидкісний трамвай; Польща), деяких містах Німеччини, в Волгограді (див. Волгоградський метротрам; Росія) та Кривому Розі (див. Криворізький швидкісний трамвай; Дніпропетровська область).

В Єревані (Вірменія) система, що почала будуватися як метротрам, ще до відкриття була перетворена в метрополітен. Метрополітени Челябінська (див. Челябінський метрополітен; Росія) та Донецька (див. Донецький метрополітен), будівництво яких ведеться, спочатку проектувалися, як метротрами. Будівництво метротрамів у Ризі (Латвія) та Львові (див. Львівський підземний трамвай) було розпочато, але згодом скасовано. На стадії проектування були скасовані також метротрам Одеси та метро Пермі (Росія).

В Ростові-на-Дону, Саратові, Барнаулі, Вільнюсі (Литва), Таллінні (Естонія) проектується метротрам, у ряді інших міст — близька система легке метро.

Метротрам у Кривому Розі, Україна

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]