Метіонін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Метіонін
Mol2D.L.Methionine.png
Систематична назва метіонін
Інші назви DL-Метіонін
Властивості
Молекулярна формула HO2CCH(NH2)CH2CH2SCH3
Молярна маса 149,90
Зовнішній вигляд кристалічний порошок білого кольору
Розчинність (вода) 33г/1000г води при 25С
Якщо не зазначено інше, дані приведені для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Метіоні́н (Met, M) — незамінна амінокислота, що входить до складу ферментів та майже всіх тканин. Добре впливає на стан нирок, знижує токсичність багатьох отруйних речовин і сприяє відновленню функцій печінки, сприяє створенню неорганічної сірки у організмі. Спричиняє прискорення росту.

АФІ (активний фармацевтичний інгредієнт) синтетичного походження. Білий або майже білий кристалічний порошок або безбарвні кристали, розчинний у воді, малорозчинний в етанолі, практично нерозчинний в етері. рН 5,6-6,5 (2,5% водний розчин); [α]D20=23,40°. Зберігають у щільно закупореному контейнері, у захищеному від світла місці.

Ідентифікація[ред.ред. код]

Метіонін ідентифікують за ІЧ-спектром поглинання субстанції; за питомим оптичним обертанням, методом ТШХ у системі кислота оцтова льодяна — вода — бутанол (20:20:60) з проявленням нінгідрином за наявності метилсульфідної групи — субстанцію нагрівають з розчином NaOH, а сульфіди визначають дією натрію нітропрусиду (темно-червоне забарвлення). Кількісно визначають неводним ацидиметричним титруванням у середовищі кислоти оцтової безводної та оцтового ангідриду з потенціометричним фіксуванням точки еквівалентності.

Фармакологічні ефекти.[ред.ред. код]

Фармакологічна група метіоніну — V03AB26, метаболічні препарати. Він сприяє синтезу холіну, за рахунок чого нормалізує синтез фосфоліпідів із жирів і зменшує відкладення в печінці нейтрального жиру. Бере участь у синтезі адреналіну, креатину, активує дію ряду гормонів, ферментів, ціанокобаламіну, аскорбінової і фолієвої кислот. Знешкоджує деякі токсичні речовини шляхом метилювання.

Застосування[ред.ред. код]

Лікування та профілактика захворювань і токсичних уражень печінки: цироз, ураження препаратами миш'яку, хлороформом, бензолом та іншими речовинами, алкогольна гепатопатія, токсичний гепатит, а також у складі комбінованої терапії цукрового діабету і хронічного алкоголізму, при дистрофії, білковій недостатності. Широко використовується для приготування преміксів та комбікорму у птахівництві, свинарстві та відгодівлі великої рогатої худоби.

Роль у харчуванні людини[ред.ред. код]

Метіонін належить до так званих ліпотропних речовин, здатних запобігати ожирінню печінки, він регулює та нормалізує жировий обмін. Джерела метіоніну — молочний і яєчний білок, бобові, вівсяна крупа, сир. Добова потреба в метіоніні — 2-4 г.

Джерела[ред.ред. код]

  • Компендиум 2005 — лекарственные препараты / Под. ред. В. Н. Коваленко, А. П. Викторова. — К., 2005;
  • От субстанции к лекарству / Под ред. В. П. Черных. — Х., 2005;
  • Clarke's isolation and identification of drugs / Editor A.C. Moffat. — London, 1986;
  • European Pharmacopoeia 5;
  • The Merk index an Encyclopedia of chemicals, drugs and biological / 13 Ed., 2001. — № 1

Література[ред.ред. код]

  • Фармацевтична хімія: Підручник/ Ред. П. О. Безуглий. — Вінниця: Нова Книга, 2008. — 560 с. ISBN 978-966-382-113-9

Посилання[ред.ред. код]

CHEM: Це незавершена стаття з хімії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.