Методій (Филимонович)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мето́дій (Методій; ? — 1689 або 1690) — протопоп Ніжинський, згодом — православний єпископ, місцеблюститель Київської митрополії. Світське ім'я — Максим Филимонович.

За промосковське наставлення висвячений у Москві (1661) на єпископа Мстиславського і Оршанського з призначенням царським урядом містоблюстителем Київського митрополичого престола.

Перебуваючи у Києві, не визнавав митрополита Йосипа Тукальського; 1667 перейшов в опозицію до Москви і підтримував гетьмана Івана Брюховецького у його антимосковському повстанні, після чого 1668 був заточений в Уманський монастир, а потім у Новоспаський монастир у Москві, де й помер.

Певний час був спільником Симеона Адамовича.

У літературі[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж—Нью-Йорк : Молоде життя, 1955—1995.. Словникова частина. — Т. 9. — С. 3496.
  • О. С. Морозов. Ніжинський протопоп Максим Филимонович. — Ніжин: 2000 р. — 148 с.
  • О. С. Морозов. Політична діяльність української православної ієрархії в добу «Руїни»: єпископ Методій (Максим Филимонович) // Громадянські протистояння в історії України: від непорозумінь і розбрату до національної консолідації — Ніжин: Видавець ПП Лисенко М.М, 2013. — с. 97-109.
  • Д. Гордієнко. Місцеблюститель Методій і питання анексії Української Церкви Москвою // Православ’я в Україні: Збірник за матеріалами IX Міжнародної наукової конференції. До 1050 річчя упокоєння святої рівноапостольної Ольги, великої княгині Руси-України, та 30 річчя з часу відродження Київської православної богословської академії. – К.: [Київська православна богословська академія], 2019. – С. 137–150.
  • Д. Гордієнко. Місцеблюститель Методій: московський агент чи церковний авантюрист? // Софійський часопис. Вип. 4. Збірник статей за матеріалами Х міжнародної науково-практичної конференції “Софійські читання” (м. Київ, 19–20 вересня 2019 р.). – К., 2020. – С. 151–167.

Посилання[ред. | ред. код]