Мехсеті Гянджеві

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мехсеті Гянджеві
Stamps of Azerbaijan, 2013-1106.jpg
Народилася 1089(1089)
Гянджа
Померла 1160(1160)
Гянджа[1]
·страта
Країна Atabek of Azerbaijan.png Держава Ільдегізідів
Національність перси
Діяльність поетеса, педагогиня, письменниця
Галузь поезія
Відома завдяки поетеса
Знання мов перська

Мехсеті́ Гянджеві́ (12 століття) — азербайджанська поетеса, жила в Гянджі при дворі сельджукського султана Санджара, славилась крім поетичних, музикальними талантами, високою освіченістю.

Ревнителі мусульманського благочестя вороже відносились до творчості Мехсеті Гянджеві, багато в чому направленому проти шаріату та його установок, що принижували жінку. Після смерті свого покровителя була вислана з Гянджа, скиталась на чужбині.

Згідно з переказами, мусульманське духовенство зрештою домоглось для неї страти, якій[джерело?] в ті часи піддавалися небезпечні єретики — з Мехсеті Гянджеві здерли шкіру[джерело?].

Творчість[ред. | ред. код]

Основне місце в її творчості посідає любовна лірика. Її твори відзначаються широким світоглядом, гуманізмом, епікурейством, ніжністю. Кохання у творах Мехсеті Гянджеві приймає значення природного, підносить людські почуття. Поетеса, піднімаючись проти свавілля влади, релігії, стає на захист моральної і фізичної свободи людини. У її віршах відображаються мрії про свободу і щасливе життя народу, і особливо жінок Сходу[2].

Пам'ять[ред. | ред. код]

У Гянджі створений її музей, а в 1980 році їй було поставлено пам'ятник.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Ислам. Словарь атеиста. Москва. Видавництво політичної літератури. 1988. стор. 144.(рос.)