Мескіта

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кордовська мечеть

Собор Мескі́та, Кордовська мечеть (ісп. Mezquita–catedral de Córdoba) — колишня мечеть, архітектурно частково перебудована в римо-католицький собор; розташована в андалузійському місті Кордова в Іспанії. Як собор носить ім'я «Церква непорочного зачаття Діви Марії». Найбільша в світі будова колишньої мечеті та найбільша на теренах Європи.

Назва «мескіта» (ісп. Mezquita) є іспанською формою арабського слова араб. مسجد‎, що означає «мечеть».

Історія збудови мечеті[ред.ред. код]

До XIII століття найбільша мечеть у світі. Закладена в 786 році еміром Абдаррахманом I на місці зруйнованого вестготського християнського собору Св. Віцента Сарагоського, який емір за великі гроші викупив у християнського населення Кордови. У 9-10 століттях мечеть добудовувалася і розширювалася, досягнувши розмірів в 22 000 м².

Після «Реконкісти» в тіло мечеті була вбудована римсько-католицька базиліка, мінарет перетворився на дзвіницю і мечеть стала найбільшим в Європі кафедральним собором.

Перебудова в собор[ред.ред. код]

Після вигнання маврів мечеть з 1238 року стала християнським собором. З приводу зведення церкви на цьому місці розгоралися неабиякі пристрасті, населення Кордови було проти цього будівництва. І тоді після довгих суперечок архієпископ Кордови звернувся до імператора Карла V, який і дав свій дозвіл на будівництво церкви усередині мечеті.

Тоді було закрито 19 дверей, що виходять у двір, уздовж внутрішніх стін будівлі побудували капели, мінарет перетворили на дзвіницю. Проте пізніше імператор Карл V жалкував про свою згоду, нібито сказавши наступне: В 1236, в тому ж році, коли Фердинанд III Кастильський відвоював Кордову у маврів, мечеть була освячена як християнська церква. Альфонсо X. доручив будівництво Villaviciosa каплиці Вілласіціоза та королевської каплиці. Наступні королі Іспанії завершили перебудову церкви.

Перші два з половиною століття перебудова була обмежена невеликими додаваннями і змінами. Тільки єпископ Дон Ініго Манріке (1486-1496) виступав за включення готичного нефа. В останній рік правління наступного 4-го єпископа, Дона Алонсо Манріке в 1523 почалися вирішальні перетворення, проти яких була енергійна опозиція з боку міської ради Кордови. Але зі схвалення імператора Карла V Габсбурга (він же Карл I Іспанський), в середній частині будівлі колони були видалені, щоб звільнити місце для церковного будинку в стилі платереско.

Пізніше, побачивши результат перебудови Карл V нібито сказав:

« Я не знав, про що саме йшлося. Якби я знав, я б не дозволив наложити руку на стару будівлю. Ви побудували те, що можна було побудувати де завгодно, і зруйнували те, що було єдиним у світі.  »

Архітектура[ред.ред. код]

Основне місце в соборі займає 17-нефний молитовний зал з рядами арок, що спираються на колони. Колони свого часу були вирізані з античних і візантійських будівель. У інтер'єрі мечеті використані прекрасні мармурові різьблені панелі, багатоколірні мозаїки із зображенням рослинного орнаменту, надіслані з Константинополя. У внутрішньому дворі (Апельсиновий двір) мечеті, розташовано 5 фонтанів для обмивання. Мінарет прикрашений мармуровими колонами. Мечеть обнесена стінами, висота яких коливається від 8 до 20 метрів. Ці стіни з тесаного каменю і вежі, увінчані ступінчастими зубцями, надають мечеті вид фортеці. У залі є приблизно 800 колон.

Галерея[ред.ред. код]

Внутрішнє вбрання[ред.ред. код]


Водограї[ред.ред. код]

Каплиці[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]