Меч-трава

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Меч-трава
Меч-трава болотна (Cladium mariscus)
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Однодольні (Monocotyledon)
Клада: Комелініди (Commelinids)
Порядок: Тонконогоцвіті (Poales)
Родина: Осокові (Cyperaceae)
Рід: Меч-трава (Cladium)
P.Browne
Вікісховище: Cladium

Меч-трава́ (Cladium)[1] — рід багаторічних рослин родини осокових, до якого за оцінками різних дослідників відносять від 3 до 60 видів. В українській ботанічній літературі обсяг роду оцінюється в 27 видів.[2] Деякі його представники мають дуже обмежене господарське використання, 1 вид належить до рідкісних. Назва роду походить від морфологічної будови жорстких листків, які мають надзвичайно гострі, зазубрені краї, тому ними можна порізати руку наче мечем.

Листя Cladium jamaicense
Суцвіття Cladium californicum

Усі представники роду є трав'янистими рослинами, висота яких зазвичай становить 1-3 м. Підземні органи являють собою довгі кореневища, здатні проникати на значну глибину. Це допомагає меч-траві укорінюватися на мулистих та піщаних ґрунтах. Листки вузькі, довгі, лінійні, з пилчастим краєм. Суцвіття — складна волоть, утворена численними малоквітковими колосками. Самі квітки дрібні, непоказні, з редукованою оцвітиною. Плід — горішок.

Екологія

[ред. | ред. код]

Усі види меч-трави доволі світлолюбні і дуже вологолюбні; вони зростають на болотах, пляжах, вологих луках, по берегах річок та озер. Ці трави дуже невибагливі до якості ґрунтів і можуть зростати на вкрай неродючих.

У місцях зростання меч-трава може бути як поширеним компонентом інших рослинних асоціацій, так і утворювати власні, причому домінування у травостої інколи сягає такого ступеня, що пригнічує розвиток інших рослин. Водночас, угруповання меч-трави самі стають основою для біорізноманіття. Оскільки листки цих рослин здатні ушкоджувати шкіру ссавців, то в її заростях оселяються переважно рептилії, захищені товстою лускою (змії, крокодили, а також черепахи). Крім того, у Флориді американські алігатори будують з листя цих рослин гнізда.

Меч-трава запилюється за допомогою вітру. Окрім насіннєвого може відновлюватись і вегетативним шляхом.

Поширення

[ред. | ред. код]

Загалом рід Меч-трава є космополітичним. Його представників можна віднайти у помірних, субтропічних та тропічних регіонах Євразії, Північної та Південної Америки, Африки, Австралії. Північна межа розповсюдження представників роду доходить до Канади і Скандинавського півострова, південна — до Середземномор'я, Кавказьких і Гімалайських гірСтарому Світі), островів карибського басейну, Венесуели, Мексики, штатів Флорида та КаліфорніяНовому Світі).

Разом з тим в Європі зростає лише меч-трава болотна, яка має найширший ареал в порівнянні з іншими видами і є найбільш холодостійкою. Цей вид також є єдиним представником роду, який зростає в Україні (на її теренах він представлений двома підвидами). Незважаючи на те, що цей вид поширений на величезних площах по всьому світу, його чисельність швидко скорочується, тому меч-трава болотна занесена до Червоної книги України та Червоних списків ряду європейських країн.

Застосування

[ред. | ред. код]

Загалом ці рослини не знайшли широко застосування у господарстві: через надзвичайно гострі листки вони не придатні для згодовування худобі. Втім, у деяких балтійських та скандинавських країнах (переважно в минулому) листя меч-трави болотної використовували для покриття стріх. Наразі розглядається можливість використання меч-трави як сировини для виробництва біопалива, яка в перспективі може замінити кукурудзу.

Станом на 2015 рік більшою частиною світової наукової спільноти беззаперечно визнані такі види:

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. а б The Plant List [Архівовано 16 лютого 2020 у Wayback Machine.].(англ.)
  2. Поширення та еколого-ценотичні особливості Cladium mariscus (L.) Pohl. на Львівщині / Л. М. Борсукевич // Укр. ботан. журн. — 2008. — Т. 65, № 1. — С. 58-65.PDF [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.]