Меч Коваля Людоти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Меч Коваля Людоти  — широковідома археологічна пам'ятка часів Київської Русі у вигляді прикрашеного меча з написом. Меч датується Х – першою половиною ХІ ст[1]. На одній стороні містить напис «коваль» на іншій «людо..а», одна буква не збереглася, більшість дослідників вважає що це слово «людота»[2]. Хоча деякі дослідники переконані що там написано слово «людоша».

Меч має дволезий клинок довжиною 85,3 сантиметрів і 5 сантиметрів в ширину, з нетиповим руків'ям (держалном) скандинавсько-прибалтійського типу і рельєфним зображенням чудовиська. Під час виготовлення меча були поєднані технічні навички каролінгських зброярів (напис) скандинавські (орнаментальний мотив, декорування) і класичні елементи майстрів Київської Русі (тавро і форма руків'я з опущеним перехрестям)[3]. Меч був знайдений 1890 році під час господарських робіт у селищі Фощевата, поблизу Миргорода, Полтавської області. Зберігається у колекції НМІУ.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Тоїчкін Д. В. Середньовічний меч як традиційна ознака військово-рицарського стану на українських землях (40 с.) // «Військово-історичний альманах» 2013, ч. 1-2 (25-26)
  2. ВИТОКИ УКРАЇНСЬКОГО ЗБРОЯРСТВА: МИСТЕЦТВОЗНАВЧІ ПАРАЛЕЛІ
  3. Просування половців на територію Полтавщини