Меч (геральдика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Меч (фр. épée, épée haute, claymore, англ. sword, sword in plane) — одна з найпоширеніших гербових фігур, що зображують предмет озброєння — холодна зброя у вигляді довгого двобічно гострого клинка з руків'ям і ефесом.

Символіка меча

[ред. | ред. код]

Зазвичай, описуючи цю гербову фігуру використовують традиційну символіку: якщо зображений звичайний меч — готовність до захисту вітчизни, роду, міста від ворогів, а також участь у боях; а зображення полум'яніючого меча описують як символ не тільки військової, а й духовної зброї, яка символізує просвітництво, світло, добро.

Проте варто звернути увагу, що поряд з традиційним і загальноприйнятим трактуванням символіки гербової фігури існує і певна відмінність у вітчизняній геральдиці, що складалося з плином часу.

Так, Г. В. Вілінбахов зазначає, що найраніше відоме зображення меча на офіційній символіці Росії припадає на середину XVI ст.: на укосі прапора Івана Васильовича Грозного 1560 р. із зібрання Збройової палати. Символіка меча на стязі стає зрозумілою, якщо прочитати написи на прапорі і вивчити інші символи. На стязі зображено відіння Іоанна Богослова, що вказує на есхатологічний (апокаліптичний) сенс символіки меча.

Проте варто зазначити, що використання зображення меча у російській державній геральдиці допетровського часу має й інший характер, що вказує на його подвійну семантику. Так, наприклад, можна нерідко зустріти зображення двоголового орла, який в одній з лап (як на гербах Палеологів) тримає меч (поряд з хрестом або скіпетром). Отже, меч в допетрівській геральдиці Росії трактується не лише як один із символів апокаліпсиса, але й має значення як символ влади[1].

У наступні часи (тобто з моменту воцаріння Петра I) символіка гербової фігури розширюється, але при цьому не втрачає своєї релігійного і владного смислового навантаження.

Варіанти зображення

[ред. | ред. код]

Поряд з традиційним зображенням меча у вигляді холодної зброї з двосічним довгим клинком, допускається зображення і варіацій. Так, наприклад в гербі Фінляндії, Фінської Карелії присутній меч вигнутий з однією ріжучою крайкою. На гербах деяких арабських держав є зображення шаблі або ятагана. На деяких гербах є зображення мечів з гардами, на зразок толедських мечів. Також, варто відзначити, що зустрічаються і зображення так званих полум'яніючих мечів: наприклад, на гербі Архангельська чи Києва.

Приклади використання меча у гербах

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Медведев М. Ю. Геральдика или истинная наука о гербах. — СПб.: Гербы и флаги, 2008.
  • Пастуро М. Геральдика / Пер. с фр. А. Кавтаскина. — М.: Астрель: АСТ, 2003. — 144 с. ISBN 5-17-019779-9
  • Слейтер С. Геральдика. Иллюстрированная энциклопедия / пер. с англ. И. Жилинской. — 2-е изд. — М.: ЭКСМО, 2005. — 264 c. ISBN 5-699-13484-0
  • Фрайер С., Фергюсон Д. Геральдика. Гербы — Символы — Фигуры / пер. с англ. М. Б. Борисова. — М.: АСТ: Астрель, — 2009. — 208 с. ISBN 978-5-17-061418-9
  • Щелоков А. А. Увлекательная геральдика. — М.: ЭКСМО, 2006. — 352 c. ISBN 5-699-18634-4

Ресурси Інтернету

[ред. | ред. код]

Виноски

[ред. | ред. код]
  1. Символика меча в русской государственной геральдике XVII–XVIII ст. Архів оригіналу за 7 січня 2015. Процитовано 17 квітня 2015.