Мешап (веб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Меша́п (інакше «меш-ап», від англ. mash-up — «змішувати») — концепція побудови вебзастосунків шляхом змішування функціональності різних програмних інтерфейсів та джерел даних. З технічної точки зору Mashup — це вебсайт, який об'єднує дані з кількох джерел в одному сайті; наприклад, використовує картографічні дані Google Maps та додає до них дані про нерухомість з Cragislist, у підсумку створюючи новий вебсервіс.

Саме поняття Mashup вперше використовувалося у популярній музиці та означало створення нової пісні за допомогою змішування декількох старих.

Отримання даних[ред. | ред. код]

Дані, які використовуються в Mashup-ах, зазвичай отримуються через відкриті інтерфейси (API). Також можуть бути використані web-feed (наприклад, RSS, Atom). Також використовуються API Amazon, eBay, Flickr, Google, Microsoft, Yahoo та YouTube.

Архітектура[ред. | ред. код]

Архітектура Mashup складається з трьох частин:

  1. Провайдера (постачальника) вмісту: це джерело даних;
  2. Mashup-сайту: вебпрограма, що виконує всю роботу;
  3. Інтерфейс Mashup — власне вебсторінки.

Приклади Mashup[ред. | ред. код]

Основними категоріями є: карти, відео, фото, пошук, шопінг та новини.

Карти: Chicago Crime (У Поліцейського департаменту Чикаго є сайт [1] [Архівовано 12 жовтня 2007 у Wayback Machine.], який інтегрує базу даних департаменту про злочини з Google Maps).

Відео та фото: Flickr (Це архів зображень. Використовуючи API Flickr, зображення можуть бути використані для створення Mashup).

Пошук та шопінг: Travature (Це портал про подорожі, який інтегрує пошук авіарейсів, оповідання про подорожі та огляди готелів. Портал дозволяє користувачам обмінюватися фотографіями та розповідями про подорожі).

Новини: (Прикладом є сайт Digg, який являє собою Mashup різних сайтів новин).

Mashup — порівняння з порталами[ред. | ред. код]

Mashup порівняно з порталами:

Портал Mashup
Класифікація Стара технологія, використовує розширення до вебсерверної технології Використовує технологію Веб 2.0
Філософія/Підхід Агрегація фрагментів вебсторінок Використовує API тощо для агрегації
Вхідні типи даних Агрегує презентаційні фрагменти (HTML, WML, VoiceXML и т.д.) Може обробляти також XML
Місце агрегації На сервері. Як на сервері, так і на клієнті
Стиль агрегації Стиль «салатного бару» — накопичений вміст виводиться «один за одним» без накладок Стиль «плавильного котла» — дані можуть бути об'єднані в будь-який спосіб
Модель подій Модель подій читання та оновлення визначається в API конкретного портлету CRUD(Create, read, update and delete)-операції базуються на REST (Representational state transfer) принципах
Стандарти Поведінка портлетів визначається стандартами JSR 168, JSR 286 та WSRP Обмін XML-даними. Часто використовуються RSS та Atom. Стандарти ще не створені.

Переваги по відношенню до традиційних вебсайтів / порталів[ред. | ред. код]

  1. Персоналізація
  2. Лаконізація інформації

Редактори Mashup[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]