Мешко II В'ялий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Мешко II В'ялий
Mieszko II Lambert.jpg
Король Польщі
Правління 1025-1031
Коронація 25 грудня 1025
Попередник Болеслав I Хоробрий
Наступник Болеслав II Сміливий
Інші титули Князь Польщі
Біографічні дані
Народження 990(0990)
Смерть 11 травня 1034(1034-05-11)
Познань
Поховання Базиліка Святих Петра і Павла
Дружина Рикса Лотарингська
Діти Болеслав, Рикса, Казимир, Гертруда
Династія П'ясти
Батько Болеслав I Хоробрий
Мати Емнільда
Медіафайли у Вікісховищі?

Ме́шко II В’я́лий (пол. Mieszko II Lambert; *990 - †10/11 травня 1034) — польський король (1025-1031) та князь (1032-1034) з династії П’ястів, син Болеслава I Хороброго.[ред.ред. код]

Болеслав I мав трьох дітей: Безприма, Мешка і Оттона. Після смерті Болеслава Хороброго німецькі феодали почали готувати новий наступ на Польщу. Старший Безприм був заточений у замок Равенну, а Мешко проголошений королем. Приводом до погіршення польсько-німецьких відносин послугувала коронація Мешка ІІ королівською короною. Новий король не підтримував нового німецького імператора Конрада II з саксонської династії, а підтримував лотаринзьких принців на чолі з Фредеріком.

Оцінюючи особистість Мешка ІІ, Галл Анонім пише:

"Був Мешко енергійним воїном і здійснив багато нецарських подвигів, розповісти про які знадобилось би надто багато часу. Всім сусідам він був, однак, ненависний через ту ненависть, що вони відчували до його батька. Але не відрізнявся він так багатством, ані звичаями, ані блиском життя, як його батько".

Мешко ІІ відмовився від Словаччини і вступив в союз із Угорщиною. Одночасно він застосував енергійні засоби для укріплення внутрішнього стану польської держави. Для цієї мети Мешко намагався, частково, використати католицьку церкву, щедро обдаровуючи її новими привілеями. На зміну ліквідованого за Болеслава І Колобжезького єпископства було встановлено єпископство у Кригивіці. Поморський князь Дмитріх, який відмовився визнати владу Мешка ІІ та платити йому данину, був вигнаний із країни і втік у імперію.

Хронологія[ред.ред. код]

  • 1027Польща зазнала поразки від Угорщини в боротьбі за Словаччину.
  • 1028 — Похід Мешка II в Саксонію.
  • 1029Конрад II окуповує частину Лужиці.
  • 1030 — Другий — похід Мешка II в Саксонію. Приблизно в 1030 році Мешко виганяє своїх братів з Польщі. Вони тікають на Русь.
  • 1031Священна Римська імперія і Київська Русь нападають на Польщу, яка програє війну. Червенські міста відходять до Русі, Лужиця і Мільсько – до Священної Римської імперії, Моравія закріплюється за чехами, а Словаччина — за Угорщиною. Мешко II був скинутий з престолу братом Безпримом. За підтримки чеського короля Ольджиха Мешко знову посів польський престол.
  • 1032 — Конрад II поділив Польщу між Мешком і Оттоном. Проте Оттон скоро вмирає. На короткий час Мешко II В'ялий керує країною одноособово. Мешко видав свою дочку Гертруду заміж за великого князя київського Ізяслава I.
  • 1034 — Польський князь Мешко II помер. Після його смерті у країні почалися численні язичницькі повстання.

Після смерті Мешка ІІ 1034 року польський престол перейшов до його старшого сина Болеслава Забутого.

Джерела та література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Попередник
Болеслав I Хоробрий
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Король Польщі
1025-1031
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Наступник
Болеслав II Сміливий
Попередник
Безприм
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Князь Польщі
1032-1034
Coat of Arms of the Polish Crown.svg Наступник
Болеслав Забутий