Мижирицький Мойсей Юхимович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мижирицький Мойсей Юхимович
Народився 15 травня 1901(1901-05-15)
Хабне
Помер 18 листопада 1951(1951-11-18) (50 років)
табірний вагон
Громадянство Flag of Russia.svg Російська імперіяСРСР СРСР
Діяльність письменник
Alma mater МДУ
Членство НСПУ
Сайт: mizhiritsky.webs.com

Мойсе́й Юхи́мович Мижирицький (Мойше Лібес) (* 15 травня 1901, Хабне на Київщині — † 1951) — дослідник і пропагандист єврейської літератури, кандидат філологічних наук.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився в сім'ї дрібного ремісника, початкову освіту здобув у місцевій школі. Переїхав до Києва, навчався на робітфаці, поступив у Московський університет на єврейське відділення філологічного факультету.

По закінченні навчання повернувся до Києва, проходить аспірантуру Інституту єврейської культури АН УРСР.

Після захисту кандидатської запрошений в цей же інститут як старший науковий працівник, після його ліквідації переходить до Кабінету єврейської культури при АН УРСР в Києві.

З 1924 року друкується в періодиці — критичні статті та наукові розвідки щодо питань єврейської літератури.

Брав активну участь у діяльності ВУСППу, був делегатом І установчого з'їзду письменників, після утворення Всесоюзної спілки став одним із перших її членів.

Побачили світ його монографія про єврейського прозаїка Давида Бергельсона та збірка «Етюди», літературні портрети: Давида Гофштейна, Іцика Фефера, Іллі Шехтмана.

В часі Другої світової війни був евакуйований до Башкирії, проживав в Уфі, працював у Кабінеті єврейської культури, дописував в орган Антифашистського єврейського комітету — газету «Ейнікайт».

1945 повернувся до Києва, працює в системі АН УРСР.

В кінці 1940-х за вказівкою «отця всіх народів» серед інших, ліквідований і Кабінет єврейської культури, а всі його співробітники звільнені чи заарештовані, Мижирицький лишився безробітним.

16 липня 1951, незважаючи на тяжку хворобу, заарештований — за «злочинні зв'язки з Антифашистським єврейським комітетом, шпигунську діяльність та сіоністську пропаганду», 10 років виправно-трудових таборів суворого режиму.

Морально та фізично знищений, помер на шляху до Магадана в арештантському вагоні. У картці про смерть записано: «Помер від тяжкого інсульту».

В січні 1957 на клопотання Спілки письменників України Верховний Суд СРСР скасував постанову Особливої наради за відсутністю в діях останнього складу злочину. Реабілітований посмертно.

Джерело[ред. | ред. код]