Миза Колга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Див. також статтю: Колга.
Головний будинок мизи Колга

Миза Колга (ест. Kolga mõis, нім. Kolk) — колишній дворянський маєток знаходиться на північі Естонії в волості Куусалу повіту Харьюмаа.

Історія[ред.ред. код]

Будинок керуючого

У 1230 р. данський король віддав землі навкруги Колги монастирю (Sancta Maria de Guvnalia in Roma), що знаходиться на острові Готланд. По всій імовірності незабаром після цього було зведено мизу Колга в якості центру володінь, і згадується вона вже в 1298 р.

Середньовічна миза була вибудувана як кам'яна фортеця, яку охороняла округла гарматна вежа. Фортеця була перетворена на руїни під час Лівонської війни і мабуть остаточно зруйнована при будівництві садибного комплексу в XVII столітті.

В 1581 р. шведський король Юхан III подарував Колга і прилеглі території знаменитому шведському полководцю Понтусу Делагарду.

В 1658 р. миза по споріднених зв'язках перейшла у володіння відомої дворянської родини Стенбоків. Центр садиби належав Стенбокам до 1940 р., коли маєток націоналізували.

Архітектура[ред.ред. код]

План садибного ансамблю

В 1642 р. було побудовано перший кам'яний будинок мизи, який, мабуть, був одноповерховим. У 1758—1768 рр. його було перебудовано в двоповерхову барокову будівлю.
В 1820-тих роках будівля зазнала істотної перебудови і набуло вигляду палацу в стилі класицизма, який зберігся до наших днів. До фасаду будівлі додали видатні триповерхові центральну та бокові частини. Центральну частину прикрашає висока колонада з шістьма колонами. Видатні бічні частини прикрашені арочними венеціанськими вікнами.

Маєток[ред.ред. код]

До головного будинку в XVIII столітті було додано велику кількість додаткових будівель, які разом склали стильний архітектурний ансамбль.
З головною будівлею були пов'язані два відгороджених закритих комплекси, так званих двори.
Маленький закритий двір був за головною будівлею і його утворювали будинок управляючого, будинок прислуги і комора з арками.
Великий двір був перед головною будівлею. По краях його були стайні, а навпроти головного будинку був каретний гараж (останній не зберігся).
По краях дороги, яка веде до мизи від історичного шосе Таллінн — Нарва, були побудовані дві надворотні будівлі.

Господарські будівлі — хліви, стайні і т.і. перебували здебільшого на північний схід і північ від головної будівлі. На північний захід від палацу біля дороги, що вела до Лооле знаходилася прикрашена маленькими скульптурами кузня.

Сучасність[ред.ред. код]

На сегодяншній день садибний комплекс повернутий сім'ї Стенбоків. У реставрованих в 1980-90-х роках стайнях знаходиться готель, а в розташованому поруч із ним колишньому будинку керуючого — конференц-центр. В головній будівлі мизи діє ресторан.

Приход[ред.ред. код]

Згідно з історичним адміністративним поділом, миза Колга відноситься до приходу Куусалу (ест. Kuusalu kihelkond).

Див. також[ред.ред. код]

Ресурси Інтернета[ред.ред. код]