Миколаїв

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Миколаїв
Coat of arms of Nikolayev.svg Flag of Nikolayev.svg
Герб Миколаєва Прапор Миколаєва
Миколаївська міська рада
Миколаївська міська рада
Миколаїв на карті України
Миколаїв на карті України
Основні дані
Інша назва місто корабелів[1]
Країна Україна Україна
Регіон Миколаївська область
Район Миколаївська міська рада
Код КОАТУУ 4810100000
Засноване 1789
Статус міста з 1789 року
Поділ міста 4 райони
Населення 491 284 (01.11.2016)[2]
Площа 260 км²
Густота населення 1890 осіб/км²
Поштові індекси 54000-490
Телефонний код +380-512
Координати 46°58′31″ пн. ш. 31°59′37″ сх. д. / 46.97528° пн. ш. 31.99361° сх. д. / 46.97528; 31.99361Координати: 46°58′31″ пн. ш. 31°59′37″ сх. д. / 46.97528° пн. ш. 31.99361° сх. д. / 46.97528; 31.99361
Висота над рівнем моря 42 м
Водойма р. Південний Буг, Інгул
Міста-побратими 11 побратимів
День міста Друга субота після першого вересня
Номери автомобілів ВЕ, 15
Відстань
Найближча залізнична станція Миколаїв
До Києва
 - фізична 403 км
 - залізницею 587 км
 - автошляхами 472 км
Міська влада
Адреса 54009, м. Миколаїв, вул. Адміральська, 20, 35-30-11
Веб-сторінка Миколаївська міська рада
Міський голова Сєнкевич Олександр Федорович

Commons-logo.svg Миколаїв у Вікісховищі

Микола́їв — місто в Україні, обласний центр Миколаївської області, центр Вітовського і Миколаївського районів. Миколаїв розташований в гирлі річки Інгул, де вона впадає до Південного Бугу, за 65 кілометрів від Чорного моря.

Історія[ред.ред. код]

Детальніше в статті: Місто людей Кіммерійських

Місто кіммерійців[ред.ред. код]

Реконструкція «Міста Кіммерійського» на основі археологічних досліджень (існував 1250—925 роки до н. е)
Вид на Миколаїв з висоти 10 км

Перші відомі поселення на теренах сучасної Миколаївської області з'явилися на берегах річок Південний Буг та Інгул (у середній течії) наприкінці пізнього палеоліту (близько 20 тис. років тому)[3].

В добу пізньої бронзи (XIIVIII ст. до н. е.) на місці сучасного Миколаєва вже було величезне як на ті часи місто, котре не поступалося розмірами навіть легендарній Трої. В місці злиття Південного Бугу з Інгулом було знайдено залишки укріпленого городища, яке увійшло до наукових праць під сучасною назвою «Дикий Сад». Як воно називалося мовою його засновників, невідомо. Втім, дослідники вже запропонували ототожнити це городище з тим самим «містом мужів кіммерійських», про яке йдеться у епізоді «Одіссеї» Гомера (записана в VII ст. до н. е.), та оповідає про подорож Одіссея на край світу.

На високому мисі, над Бузьким лиманом, на площі близько 3 га (а колись городище мало ще більші розміри) збереглися рештки цитаделі та укріплень, будівель, знайдено давні поховання. Виявлено досить великий рів (шириною 5 і глибиною до 2 м), залишки невисокої стіни із саману (будівельний матеріал із глинистого ґрунту з соломою, висушеного на сонці) на кам'яному фундаменті. Через рів було прокладено два мости на кам'яних опорах, що умовно отримали назви «південний» та «північний». Під час будівництва жител та інших споруд також використовували камінь — з нього складено фундаменти під стіни, що зводилися із саманних блоків.

Мешканці містечка займалися хліборобством, випасали худобу. Жили тут і ремісники, у тому числі ливарники, котрі виготовляли не лише прикраси, але й зброю. Культурний шар містить уламки відповідних ливарних форм. А влітку 2008 р. на городищі було знайдено рідкісний скарб з 12 сокир-кельтів.

На території городища також виявлено храмове приміщення сонцепоклонників (прото-мітраїстів) і кілька ям із залишками ритуальної їжі. Місце розташування пам'ятки та деякі знахідки дозволяють інтерпретувати її як давнє місто-порт на торговельному шляху, що пов'язував басейни Чорного та Балтійського морів через річки Західний Буг та Південний Буг.

Опираючись на встановлені факти, дослідники відзначають — цілком правомірно стверджувати, що городище «Дикий сад» було містом зі складною соціальною організацією та зачатками державності, своєрідною «столицею» території від Дунаю до Дніпра і від узбережжя Чорного моря до півночі сучасних Миколаївської, Одеської та частково Херсонської областей. А ці землі у ІІ тис. до н. е. були досить густонаселеними — нині відомо понад 1000 селищ та городищ різних розмірів. Так що Край був здатним виставити не один корабель з добре озброєними воїнами. Тому деякі вчені навіть припускають участь воїнів «Дикого саду» у Троянській війні.

Існування ж на півострові, де розташоване сучасне м. Миколаїв, давнього міста-порту є підставою для перегляду дати заснування міста.

Така практика є нормою в сучасному світі. Так, в 1982 р. за результатами археологічних досліджень було переглянуто вік Києва. То, можливо, Миколаїв невдовзі буде визнано найстарішим містом України.

Стародавня історія[ред.ред. код]

Найдавніша історія місцевості, де зараз розташований Миколаїв, пов'язана з подіями у південній місцині сучасного міста — Вітовці. Ці землі, за даними досліджень археологічних розкопок, були заселені починаючи від залізної доби. Тут були стани кімерійців або скіфів, що залишили по собі кургани.

Від IV сторіччя до Р. Х. тут оселяються греки, поселення яких відомі біля Сіверсового маяка та сіл Лупареве і Лимани.

У 200400-ті роки н. е. простежується перебування давніх слов'ян — антів.

Середньовіччя[ред.ред. код]

Збереглися свідчення, що на початку 2-го тисячоліття н. е. на землях сучасного Миколаєва існував християнський Дівочий монастир, що був зруйнований навалою монголів у 123336 роки. Саме від XIII століття сучасна Миколаївщина майже повністю являла Дике Поле.

Власне свою назву історична місцевість міста Вітовка отримала від литовського князя Вітовта (на давніх мапах означене Вітольд Гаммані), що звів тут 1399 року Вітовтівський замок (фортецю) і митницю для контролю торгівлі з татарами. Отже на час владарювання князя Вітовта (ще при житті він отримав назву — Великий) і поширення кордонів Великого Князівства Литовського до Чорного моря, держава мала потужну армію і величезний матеріальний та людський ресурс.

Іноземних послів і мандрівників вражали темпи будівництва фортець та оборонних укріплень. беручи до уваги сусідство з кочівниками — фортифікаційні споруди були обов'язковою складовою нових поселень . Переважно, фортеці з каменю споруджували протягом місяця . Необхідність створення низки укріплених поселень на південних кордонах держави стала причиною заснування Вітовки як адміністративної одиниці на південному пограниччі ВКЛ у 1399 році.

Власне топонімічна назва селища «Виноградна Криниця» на мапах інженера Боплана зайвий раз доводить, що поселення на місці майбутньої Вітовки існувало ще з часів Київської Русі, як і дівочий монастир на піщаній косі поблизу Вітовки. Литовська доба в історії нашого краю стала логічним продовженням славної історії Київської Русі.

Щоб мати якнайбільше воїнів, уряд щедро роздавав землі між охочих служити у війську. Осаджував нових поселенців на пустих просторах, всіма способами заохочував своїх громадян до військових повинностей. Радо замінював усі податки й інші обов'язки на воєнну службу. («Історія українського війська» — Іван Крип'якевич ст. 135) .

Для здійснення маштабних будов, потрібно було багато робочих рук та досить багато фахівців, котрі розумілися на будівництві. Такми вимогами можна пояснити швидку колонізацію південних причорноморських земель сучасної України українським людом з центральних теренів України у 14 столітті. « Тимто литовський воєнно — суспільний устрій порівнюють із західним феодалізмом» — («Історія українського війська» — Іван Крип'якевич ст. 136) .

Наслідком політики заохочення була міграція величезної кількості українського люду у причорноморські степи і виникнення низки поселень в гирлі Південного Буга, серед яких була і Вітовка.

Ось як пише про цей період історик, доктор Михайло Антонович: «Вже від 1409 р. вдавалось Вітовтові садовити по своїй вподобі ханів у Золотій Орді. Багато інших татарських орд признали його зверхність і були усадовлені на Правобережжю. З метою опанувати морський берег розбудував Вітовт фортецю Акерман та укріпив Тавань над дніпровським лиманом.

Розвинулась жива торгівля з італійськими, в першу чергу ґенуезькими купецькими факторіями в Криму; Широка хвиля українського хліборобського населення рушила в степи під проводом місцевого панства, зобов'язаного охороняти це осадництво.» (Михайло Антонович. Історія України, кн. 1—4. Княжа Доба) .

З часом величезна держава від Балтійського до Чорного моря (одним з крайніх форпостів якої довгий час залишалася Вітовка), поширила свої володіння далі на лівий берег ріки Буг.

Невдовзі була збудована фортеця Дашів (тепер Очаків), котра з часом перебрала на себе функції оборонного та політичного значення. Вітовка ж залишилась у запіллі і поступово втратила роль важливої адміністративної одиниці ВКЛ. Проте роль поселення у зміцненні влади литовської держави на землях Причорномор'я, є безперечно великою.

Уже від кінця XV століття історія Південного Побужжя тісно пов'язана із запорозькими козаками, ставши основою формування українського етносу на цих землях. По берегах річок та балок засновувалися козацькі слободи, зимівники, паланки, влаштовувалися переправи через ріки. Сюди також тікали селяни з усієї України, з Польщі, Литви, Московії[4].

За Російської імперії: заснування і розвиток міста[ред.ред. код]

Панорама південної частини міста. Листівка.

У 1-й половині XVIII століття більша частина Південного Побужжя залишалася малозаселеною. З історії відомо, що першими спорудами середини XVIII століття були на півострові кузня та житловий будинок запорожців біля поромної переправи через гирло Інгулу. На території сучасного Миколаєва існували поселення ще до початку будівництва верфі. На одній із карт, датованій 1783 р., є напис «Рушериновка». На іншій карті, ще мабуть ранішого походження, у південній і південно-східній частині півострова є три крапки і напис «Рибачая», що вказує на рибацькі хижки, або як тоді називали «рибзаводи». На цій же карті скорописом було написано: «Кут Хлюща», що явно свідчить, що ця місцевість була освоєна запорожцями[5]. Поштовхом для подальшого заселення краю став вихід Російської імперії, внаслідок російських воєн з Османською імперією, до Чорного моря — за Кючук-Кайнарджийською мирною угодою 1774 року Вітовка разом з землями між Дніпром і Південним Бугом відійшла до Росії. У Вітовці було влаштовано шпиталь, де лікували цілющою водою з джерел і місцевими травами. Тут стояли частини Бузького єгерського корпусу під командуванням Михайла Кутузова.

1789 року Григорій Потьомкін перейменував Вітовку на Богоявленськ, з причини цілющих джерел води, які були «даром Божим». Тут же було зведено нову Богоявленську церкву. Також Потьомкін побудував собі будинок, у який постійно навідувався, навіть коли був у справах у Херсоні.

Вигляд міста з Царської пристані, ХІХ століття.

Від кінця XVIII ст. територія нинішньої Миколаївщини, як і всього Північного Причорномор'я, активно колонізується. У заселенні регіону брали участь представники багатьох народностей. І хоча характерною рисою Півдня була поліетнічність, проте основна маса населення складалася з етнічних українців — крім тих, що жили тут здавна[6], сюди прибували українські переселенці з Полтавської, Чернігівської, Київської та інших губерній.

Генеральний план міста, 1855

Місто Миколаїв було закладене 1789 року князем Григорієм Потьомкіним на півострові при злитті Інгулу та Бугу як флотське і корабельне місто. Першим громадянином міста став підприємець, військовий діяч і будівничий Михайло Фалєєв. Саме ордер № 1065 від 9 вересня 1789 року для нього і є першою документальною згадкою сучасної назви міста:

« Фаберову дачу іменувати Спаське, а Вітовку — Богоявленське, а нову верф, що зводиться на Інгулі — містом Миколаїв ...  »
Будинок міської думи наприкінці XIX ст.

Назву місто кораблів отримало на честь покровителя мореплавців Святого Миколая. Також існує версія, що місто найменовано на честь перемоги російських військ 1788 року під час взяття османської фортеці Очаків, що збіглася з Днем Миколая.

Будувалося місто за спеціально складеним російським архітектором Іваном Старовим планом — з прямими вулицями і кварталами правильної форми. Життя Миколаєва було повністю підпорядковане суднобудуванню і флоту. Майже сто років тут перебував штаб Чорноморського флоту. За губернаторства О. Грейга у 1-й третині XIX ст. у Миколаєві вперше було здійснено спробу збудувати водогін, почалася прокладка кам'яних тротуарів, озеленення вулиць.

1862 року в місті було відкрито комерційний порт, що послужило поштовхом до перетворення Миколаєва на значний економічний і торговельний осередок. Вже наприкінці XIX століття Миколаївський порт посідав третє місце після Петербурга і Одеси за обсягами торгівлі з іноземними державами, а за експортом зерна, головними постачальниками якого були степові губернії, — перше місце в Російській імперії. Місто стає важливим промисловим центром на півдні України.

Миколаїв у ХХ—XXI ст.[ред.ред. код]

25 лютого 1907 відбулося:

 • урочисте відкриття миколаївської «Просвіти», присвячене 93-й річниці від дня народження Тараса Шевченка
 • збори Товариства, до якого вступили 150 осіб; з них обрали правління, до складу якого, зокрема, увійшли Микола Аркас-старший, А. В. Крижанівський, Є. Т. Литвин, П. В. Дюмін.[7]
Місто за часів німецької адміністрації, 1941

У роки Української революції (191721) Миколаїв за активність більшовиків дістав прізвисько «червоний Пітер України». У 1918 році в місті перебували союзні війська гетьмана Павла Скоропадського. У травні 1918 міським головою обрано Хрисанфа Матвєєва. Радянська влада на Миколаївщині утвердилась лише 1920 року.

У Голодомор 19321933 рр. по Миколаєву, як великому промисловому осередку, вживались певні заходи по боротьбі з голодом, а саме: від 20 лютого 1933 року до встановленого стандарту хлібозабезпечення була запроваджена домішка у розмірі 3 відсотків соняшникової макухи, затверджувались норми видачі хліба на підприємствах міста, у червні 1933 року була встановлена середньодобова потреба реалізації комерційного хліба по місту — 70 тонн на день, тоді як селяни області фактично були кинуті напризволяще і потерпали[8].

Під час Другої світової війни 17 серпня 1941 року нацисти зайняли Миколаїв. 16 вересня 1941 року німецькі окупанти зібрали на міському кладовищі щонайменше 3500 євреїв й знищили їх. З грудня 1941 у місті діяв Миколаївський підпільний центр на чолі з командиром розвідгрупи майором Віктором Лягіним (Корнєвим), який об'єднував 25 підпільних груп, до яких входили кілька сотень осіб. Незважаючи на арешти і страти (усього заарештовано 97 підпільників, з них 46 страчено, у тому числі Лягіна), підпільники діяли до реокупації міста Червоною армією.[9]

Сучасний вигляд проспекту Миру

28 березня 1944 року Миколаїв було звільнено від німців, зокрема, завдяки діям 68 моряків-десантників під командуванням Костянтина Ольшанського. Це був єдиний випадок в історії Німецько-радянської війни, коли всіх учасників однієї бойової операції було відзначено званням «Герой Радянського Союзу»; більшість з них — посмертно.

У повоєнний час Миколаїв став одним із найбільших центрів суднобудування в СРСР. Судна випускають три суднобудівельні заводи міста — Чорноморський суднобудівельний завод, завод імені 61 комунара і завод «Океан». В 1958 р. введений в експлуатацію Південний турбінний завод (нині ДПНВКГ «Зоря — Машпроект)») — один з найбільших у світі проектантів і виробників сучасної газотурбінної техніки, в 1980 — найбільше в Україні і одне з найбільших в Європі підприємств кольорової металургії Миколаївський глиноземний завод. В Миколаєві діяло секретне підприємство міністерства радіопромисловості «ПВТП» — Південне виробничо-технічне підприємство, що займалося створенням великих радіокомплексів з управління космічними супутниками і апаратами (керував ним Микола Брюханов, який до того 8 років займав посаду голови міської ради).[10] Місто за короткий для історії період перетворилося з маленької суднобудівельної верфі на крупний промисловий, діловий, політичний і культурний центр півдня України.

1 грудня 1991 року миколаївці разом з жителями області на Всеукраїнському референдумі 89,45 % голосів «за» підтвердили Акт проголошення незалежності України.

Список міських голів Миколаєва з 1991 року[ред.ред. код]

Географія[ред.ред. код]

Клімат[ред.ред. код]

Клімат
Показник Січ Лют Бер Кві Тра Чер Лип Сер Вер Жов Лис Гру Рік
Середній максимум, °C −1 0 5 14 21 25 27 26 20 14 8 2 14
Середня температура, °C −3,1 −1,8 2,6 10,2 16,5 20,4 22,3 21,8 16,9 10,3 4,4 −0,1 10,0
Середній мінімум, °C −6 −5 0 6 11 15 17 16 11 6 0 −2 6
Норма опадів, мм 35.7 35.4 29.0 32.3 43.5 54.2 56.2 41.0 39.5 21.5 36.4 42.6
Кількість сонячних годин 68,2 73,5 120,9 180,0 263,5 288,0 306,9 294,5 231,0 167,4 69,0 52,7
Кількість днів з опадами 6,4 6,1 5,5 5,5 6,5 6,5 5,1 4,1 4,3 3,3 5,9 7,4


Джерело: Meteoprog.ua та Hong Kong Observatory .[11]

Природа[ред.ред. код]

Рослинний світ[ред.ред. код]

Згідно дослідження, проведеного кандидатом біологічних наук Мельник Р. П. у 2001 році,[12] у складі урбанофлори Миколаєва нараховувалося 909 видів судинних рослин, які належать до 441 роду, 100 родин, 57 порядків та 4 відділів. Вперше описано 224 види з цього регіону. Наведено результати систематичного, географічного, біоморфологічного та екологічного аналізів території міста. Адвентивна фракція урбанофлори налічувала 235 видів. Урбанофлора Миколаєва нараховувала 18 рідкісних видів судинних рослин, з яких 4 види включено до Європейського Червоного списку, 11 — до Червоної книги України, 3 види визначено рідкісними для Миколаївщини та угруповання 2-х формацій занесено до Зеленої книги України. Флоросозологічні дослідження показали, що 6 рідкісних видів ймовірно зникли з території міста, тому розпочато реінтродукцію 3-х видів зниклих рослин, 12 видів перебувало на межі зникнення.

Адміністративний поділ[ред.ред. код]

Намив, вулиця Червоних Майовщиків

Місто складається з 4 районів:

Місцевості та житлові масиви[ред.ред. код]

Населення[ред.ред. код]

Зміни населення
Рік Населення Зміна
1792 1566
1863 64 600 +4025.2%
1897 92 012 +42.4%
1911 105 000 +14.1%
1926 104 909 −0.1%
1939 168 676 +60.8%
1959 226 207 +34.1%
1970 331 037 +46.3%
1979 439 915 +32.9%
1989 502 776 +14.3%
2001 514 136 +2.3%
2014 494 922 −3.7%
[13][14][15]

Станом на 1 березня 2015 чисельність населення Миколаєва становила 494,4 тис. осіб (42,5 % населення Миколаївської області). На початку 2014 р. за чисельністю населення серед міст України Миколаїв посідав 9 місце.[16].

Динаміка зміни чисельності населення

Динаміка національного складу населення Миколаєва за переписами, %
1926[17] 1939[18] 1959[19] 1989[20] 2001[20]
українці  29,9  49,7  59,7  63,2  72,6
росіяни  44,6  31,0  30,3  31,2  22,6
євреї  20,8  15,2  6,8  2,1  0,5
білоруси  0,3  0,7  1,0  1,1  0,8

Економіка[ред.ред. код]

На 2014 р. суб'єктами переробної промисловості реалізовано продукції у відпускних цінах підприємств (без ПДВ і акцизу) на суму 9,44,0[прояснити] млрд грн, у тому числі:

 • металургійне виробництво— на 3,52 млрд грн,
 • машинобудівної галузі — на 2,76 млрд грн,
 • харчової галузі — на 1,66 млрд грн.

Промислові підприємства міста забезпечують до 50 % обсягів продукції суднобудування України, понад 90 % державного виробництва газових турбін, 80 % глинозему.

Крім важкої промисловості в місті розвинута харчова промисловість (особливе піднесення відбулося після 1991 року завдяки іноземним інвестиціям) — так, в Україні та за її межами користується незмінною популярністю продукція ТОВ «Сандора», ЗАТ «Лакталіс-Україна», пивзаводу «Янтар» тощо.

Найбільші миколаївські підприємства:

Інфраструктура[ред.ред. код]

Транспорт[ред.ред. код]

Вітраж у залізничному вокзалі.

Місто є транспортним вузлом, через який проходить низка автошляхів:

міський трамвай

Місто є вузлом залізничних ліній на Одесу, Херсон, Снігурівку, Долинську. Відстань від Миколаєва до Києва 494 км.

Громадський транспорт міста Миколаїв представлений:

Головною магістраллю міста є Центральний проспект (колишня назва — Херсонська вулиця), що переходить у Херсонське шосе.

Миколаїв є також важливим вузлом автомобільного, автобусного, залізничного, морського і повітряного сполучення.

Старий міст через Інгул

Медицина[ред.ред. код]

У Миколаєві діє розгалужена мережа як державних і комунальних, так і приватних медичних закладів, загальний контроль за діяльністю яких і якістю надаваних послуг здійснює Управління охорони здоров'я міста Миколаєва. Державні і комунальні медичні заклади (офіційні дані на кінець 2000-х рр.):

 • міські лікарні № 1,3,4; лікарня, станція і 3 підстанції швидкої медичної допомоги; 2 дитячих лікарні і 3 пологових будинки[24];
 • Миколаївська обласна психіатрична лікарня №2;
 • міські поліклініки № 1—4 і дитячі поліклініки № 1—3[25];
 • стоматологічні поліклініки № 1—3 і дитяча стоматологічна поліклініка[26];
 • низка санаторіїв і профілакторіїв («Знання», «Дубки», «Інгул», «Південний»)[27];
 • міський протитуберкульозний диспансер, міська дезінфекційна станція, міська і районні санітарно-епідемічні станції[28].

Медико-санітарні частини діють на великих міських підприємствах.

У місті розвивається сфера приватної медицини, як загального терапевтичного, так і спеціального — діагностичного, стоматологічного, наркологічно-неврологічного, дитячого спрямування, діє перша міська приватна швидка медична допомога «077 Швидка допомога»[29].

Освіта[ред.ред. код]

Традиційний марш посвяти студентів НУК ім. адмірала Макарова

Освітня мережа міста Миколаїв налічує 74 діючих дошкільних і 75 загальноосвітніх навчальних закладів різних типів. Керівним органом в галузі дошкільної, загально середньої та позашкільної освіти в місті є Управління освіти виконкому Миколаївської міської ради.

У Миколаєві працюють декілька вищих навчальних закладів (як державні, так і приватної форми власності):

Мовами викладання у навчальних закладах Миколаєва є державна українська, а також загальнопоширена російська. У мережі середніх шкіл факультативно вивчаються мови деяких нацменшин.

Культура[ред.ред. код]

Миколаїв — значний культурно-просвітницький осередок Південної України.

У Миколаєві діють 58 закладів культури, що перебувають на обліку комунального міського господарства. З-поміж них три театри, музеї, міський культурний центр і 4 будинки культури, 10 шкіл естетичного виховання, клубні установи, міські парки культури і відпочинку та Миколаївський зоопарк, культурно-ігровий комплекс Дитяче містечко «Казка», розгалужена мережа з 35 бібліотек тощо.

Театр, музика і кіно[ред.ред. код]

У місті працює обласна філармонія, також на комунальному балансі перебувають муніципальний театр-студія естрадної пісні, Муніципальний камерний оркестр тощо. Головні кінотеатри — «Піонер», «Батьківщина», «Мультиплекс» та «Юність».

Музеї[ред.ред. код]

Миколаївські музеї:

Бібліотеки[ред.ред. код]

Перша будівля Миколаївської громадської бібліотеки (Спаська, 44)

Найбільші бібліотеки міста:

У місті, одному з перших у державі, діє зведений електронний каталог миколаївських бібліотек-учасників проекту «Ресурси бібліотек міста Миколаєва»[31] (проект Миколаївської обласної бібліотечної асоціації, МОБА).

Парки[ред.ред. код]

Білий ведмідь у зоопарку

Найбільші міські парки Миколаєва:

Також у місті розташований один із найкращих в Україні і найвідоміших у Європі зоопарків — «Миколаївський зоопарк».

Символіка[ред.ред. код]

Миколайчики (печиво) до Дня Миколая, на честь якого назване місто.

Невід'ємною частиною історії міста є його символіка. До неї відносяться герб, прапор і гімн міста Миколаєва.

7 жовтня 1803 року імператором Олександром I затверджено перший герб Миколаєва, котрий було змінено 16 березня 1883. 26 вересня 1997 року на засіданні міської Ради було затверджено сучасний герб Миколаєва.

У 1883 році, до 100-річчя міста, Миколаївська міська Дума затвердила прапор міста. 10 вересня 1999 року у день 210-річчя Миколаєва прапор було освячено і піднято над будівлею міськвиконкому.

11 вересня 2004 року Миколаївська міська Рада своїм рішенням затвердила гімн Миколаєва, створений авторським колективом під керівництвом Анатолія Сироти.

У вересні 1996 року Миколаївська міська Рада затвердила почесний знак «Городянин року». Ним відзначають заслуги будь-якого громадянина в будівництві демократичного правового суспільства, в економічній, науково-технічній, гуманітарній, соціально-культурній сферах, у вихованні дітей, у спорті, в захисті інтересів міста Миколаєва та нарощуванні його авторитету як в Україні, так і на міжнародному рівні.

З 1998 року присвоєння звань «Городянин року» і «Людина року» здійснюється в рамках загальноміської програми «Людина року». Міський оргкомітет, який з 1998 по 2013 незмінно очолював Валерій Карнаух, присвоює звання за результатами експертного й газетного опитувань.

Засоби масової інформації[ред.ред. код]

У Миколаєві розвинуті як місцеві електронні, так і друковані ЗМІ (станом на кін. 2000-х рр.)[32].

«Південна правда» — одне з найстаріших і тиражних видань

Прикметною рисою миколаївських ЗМІ є їхня майже тотальна російськомовність.

Image of circularly polarized light
Телевежа у Миколаєві

Друковані[ред.ред. код]

Первістком незалежної преси в місті була газета «Чорноморія» — орган ради осередків регіональної організації НРУ, видавалась від грудня 1989 по січень 1991 рр. (загалом 11 чисел). Головні сучасні друковані інформаційні суспільно-політичні періодичні видання Миколаєва:

Також у місті бурхливо розвивається спектр комерційних інформаційних, бізнесових видань.

Електронні[ред.ред. код]

Миколаївські телекомпанії:

 • Миколаївська обласна державна телерадіокомпанія — головна місцева телерадіокомпанія; здійснює трансляцію на телеканалі «Миколаїв» (31-й) інформаційних, публіцистичних, спортивних і художніх програм, прямі ефіри. Виробництво й трансляція радіопрограм на провідному радіо й у ефірі «Радіо „Миколаїв“» (середні хвилі);
 • Телерадіокомпанія «Сатурн» — виробництво власних програм і трансляція на 35-му каналі;
 • Комунальне підприємство телерадіокомпанія «МАРТ» — виробництво власних інформаційних і публіцистичних програм і трансляція на 31-му каналі.
 • TAK-TV — єдина в Україні ефірна студентська телекомпанія, яка транслює програми 24\7[36]

У Миколаєві діє незалежне інформаційно-аналітичне агентство «Контекст-Причорномор'я» (крім Миколаївської, працює також у Одеській та Херсонській областях)[37].

Місцевий Інтернет представлений переважно інформаційно-популярними порталами — перша інтернет-газета «Микола»[38], онлайн-видання «Губернський Тиждень»[39], обласна інтернет-газета «Новини — N»[40], суспільно-політичне видання «НикВести»[41], Миколаївський молодіжний портал[42], інформаційно-аналітичне видання «Пpecтyпнocти.HET»[43] та деякі інші.

FM-радіостанції[ред.ред. код]

Пошта, зв'язок, банківська сфера[ред.ред. код]


Спорт[ред.ред. код]

У Миколаєві працюють 25 дитячих і юнацьких спортивних шкіл з 36 видів спорту, у яких займаються близько 9 200 осіб (середина 2000-х рр.).

Підготовку професіональних спортсменів здійснюють міське вище училище фізичної культури і спорту, школа вищої спортивної майстерності.

У місті розташовані 5 стадіонів, зокрема, Центральний міський стадіон, також 118 спортивних залів, 4 плавальних басейни, 21 тенісний корт.

Честь міста у першостях України захищають баскетбольний клуб МБК «Миколаїв» і футбольна команда МФК «Миколаїв»сезоні 2015/2016 виступає в 1-й лізі українського Чемпіонату з футболу). В американському футболі місто представляє команда «Миколаївські Вікінги».

З огляду на географічне розташування міста розвиток у Миколаєві набули вітрильний спорт (міський яхт-клуб) та пірнання з аквалангом (клуб «Садко»).

Архітектура: визначні пам'ятки і пам'ятники[ред.ред. код]

У 1790 році було складено регулярний план міста (архітектори Іван Старов, Іван Князєв та Франц де Воллан) з прямокутною сіткою вулиць та центральною площею на перехресті двох головних магістралей[44].

До прикметних архітектурно-історичних пам'яток міста належать:

Серед споруд у Миколаєві доби СРСР:

 • будинок обкому (1954, архітектори С. Косенко та М. Бабаян);
 • готель «Україна» (1958, архітектор В. Скуратовський);
 • педагогічний інститут (1966, архітектори Г. та В. Скуратовські);
 • комплекс будівель — Будинок зв'язку, Будинок Спілок, Будинок проектних організацій (1970, архітектори С. Якимович та В. Добровольська);
 • Будинок художника (1971, архітектор Є. Киндяков);
 • Будинок політосвіти (1974, архітектор М. Никифоров).[44]

У місті значне число пам'ятників, зокрема, присвячених кораблям і командувачам російського флоту (деякі з них установлені до 1917 року).

Дивіться більш докладно: Пам'ятники Миколаєва

Люди, пов'язані з Миколаєвом[ред.ред. код]

Михайло Фалєєв
Докладніше: Відомі миколаївці

Міжнародна співпраця[ред.ред. код]

Місто Миколаїв є членом Міжнародного чорноморського клубу та бере участь у роботі Всесвітньої ради екологічних ініціатив (ICLEI).

У міста 15 побратимів:

Панорами міста[ред.ред. код]

Панорама весняного Миколаєва
Панорама Південного Бугу біля Миколаєва
Панорама головного входу в Миколаївський зоопарк

Примітки[ред.ред. код]

 1. Миколаїв — місто корабелів // Миколаївська обласна бібліотека для дітей імені В. О. Лягіна
 2. Головне управління статистики у Миколаївській області
 3. Україна і Світ: Славетні міста. — К.: «Кріон», 2011. — С. 130
 4. Ковальова О. Ф. передмова до видання «Українська народна творчість Південного Прибужжя», Миколаїв, 2006, стор. 11
 5. Шкварець В. П., Мельник М. Ф. Миколаївщина: погляд скрізь століття. Нарис історії. — Миколаїв. 1994 — с.37
 6. У 20—40-ті рр. XVIII ст. у Південній Україні проживало здебільшого українське населення. У 1779 р. на території майбутньої Херсонської губернії українці становили 70,39 % населення. Вони мали перевагу в усіх повітах (В. М. Кабузин. Заселение Новороссии., М.: «Наука», 1976, стор. 266
 7. О. Кульчицька. Громадська діяльність «Просвіт» півдня України на початку XX ст.— С. 25
 8. Голодомор 1932—1933 років. Документи Державного архіву Миколаївської області свідчать на Офіційна веб-сторінка Державного архіву Миколаївської області
 9. Т. С. Першина. Миколаївський підпільний центр / Енциклопедія історії України: Т. 6: Ла-Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. — К.: Видавництво «Наукова думка», 2007. — 528 с.: іл.
 10. «Космическая история» города Николаева. Газета «Вечерний Николаев», 19.04.2011(рос.)
 11. Climatological Information for Mykolaiv, Ukraine, Hong Kong Observatory. Retrieved 28 June 2012.
 12. Мельник Руслана Петрівна. Урбанофлора Миколаєва: Дис… канд. біол. наук: 03.00.05 / Херсонський держ. педагогічний ун-т. — Херсон, 2001. — 372 арк.]
 13. Динаміка чисельності населення адміністративних одиниць України
 14. Справочные данные. Краткая географическая энциклопедия. Том 5
 15. Результати Перепису населення України 2001 року
 16. Головне управління статистики у Миколаївській області. Чисельність населення на 1 березня 2015 року
 17. Этноязычный состав населения областных центров Украины в 1926 году
 18. Всесоюзная перепись населения 1939 года. Национальный состав населения районов, городов и крупных сел союзных республик СССР. г. Николаев
 19. В. М. Кабузан — Украинцы в мире. Динамика численности и расселения 20-е годы XVIII века — 1989 год.
 20. а б Романцов В. О. Населення України і його рідна мова за часів радянської влади та незалежності
 21. http://www.sandora.ua/index.php?id=214
 22. http://hostingmaks.com/
 23. http://www.everi.com.ua/
 24. Міські лікарні на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради
 25. Міські поліклініки на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради
 26. Міські стоматологічні поліклініки на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради
 27. Міські санаторії на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради
 28. Інші медичні заклади Миколаєва на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради
 29. Міські приватні медичні заклади на Офіційна веб-сторінка Миколаївської міської ради
 30. Кирпа Ірина Зірки під прицілом. Найстаріша українська обсерваторія в Миколаєві відкриє музей телескопів // «Україна Молода» № 186 за 8 жовтня 2009 року
 31. Ресурси бібліотек міста Миколаєва. Зведений електронний каталог.
 32. ЗМІ Миколаєва на Офіційна веб-сторінка Регіональної торгово-промислової палати Миколаївської області
 33. Електронна версія газети «Південна правда»
 34. Електронна версія газети «Вечірній Миколаїв»
 35. Миколаївський інформаційний веб-ресурс www.niknews.mk.ua
 36. Сайт Телекомпанії TAK-TV
 37. Інтернет-версія ІАА «Контекст-Причорномор'я»
 38. Сайт інтернет-газети «Микола»
 39. онлайн-видання «Губернський Тиждень»
 40. обласна інтернет-газета «Новини — N»
 41. суспільно-політичне видання «НикВести»
 42. Миколаївський молодіжний портал
 43. незалежне інформаційно-аналітичне видання «Пpecтyпнocти.HET»
 44. а б в Шорін Е. О. Миколаїв // Українська радянська енциклопедія : [у 12-ти т.] / гол. ред. М. П. Бажан ; редкол.: О. К. Антонов та ін. — 2-ге вид. — К. : Головна редакція УРЕ, 1974–1985., Том 6., К., 1981, стор. 493
 45. Тинченко Я. Офіцерський корпус Армії Української Народної Республіки (1917—1921): Наукове видання. — К.: Темпора, 2007. — 251 с. ISBN 966-8201-26-4
 46. Договір про співробітництво між меріями міст Бурси (Туреччина) і Миколаєва (Україна)
 47. Договір про співробітництво між виконавчим комітетом міської ради м. Миколаїв (Україна) та мерією м. Галац (Румунія)
 48. Договір про встановлення партнерських стосунків на офіційному сайті Миколаївської міськради
 49. ПРОТОКОЛ про дружбу та співробітництво між Москвою та Миколаєвом
 50. УГОДА ПРО СПІВРОБІТНИЦТВО між адміністрацією міста Петрозаводська (Республіка Карелія, Росія) та виконавчим комітетом Миколаївської міської Ради (Україна)
 51. УГОДА між Адміністрацією Санкт-Петербурга Російської Федерації та виконавчим комітетом Миколаївської міської ради України про співробітництво в торгово-економічній, науково-технічній, гуманітарній і культурній галузях
 52. Договір про встановлення партнерських стосунків на офіційному сайті Миколаївської міськради
 53. УГОДА між виконавчим комітетом Миколаївської міської ради (Україна) та Адміністрацію нового регіону Примор'я м. Тяньцзінь (Китайська Народна Республіка) про співробітництво в торгово-економічній, науково-технічній, гуманітарній і культурній галузях

Див. також[ред.ред. код]

Джерела, посилання і література[ред.ред. код]