Миколаївська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Гмирьова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Миколаївська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Гмирьова
Mykolayiv Library of Gmyrev (March 2013).JPG
Країна Україна Україна
Тип універсальна
Адреса 54001,
м. Миколаїв,вул. Московська, 9; тел.: (0512) 35-25-78, 35-41-38.
Засновано 29 жовтня (11 листопада) 1881 рік
Зібрання
Обсяг фондів 2,4 млн.
Доступ і користування
Річний обіг 520 назв журналів та 100 назв газет; 80 назв періодичних видань, які виходять на території Миколаєва та Миколаївської області.
Інші відомості
Директор Богза Надія Федорівна
Веб-сайт www.reglibrary.mk.ua

Миколаївська державна обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Гмирьова — одна з міських бібліотек Миколаєва. Відкрита 1881 року як громадська бібліотека; 1920 року названа Миколаївською центральною бібліотекою, а 1938 року одержала статус обласної бібліотеки. З 1968 року носить ім'я Гмирьова Олексія Михайловича (1887 − 1911) — активного діяча революції 1905—1907 рр, революційного поета.

З історії закладу[ред.ред. код]

Відкриття[ред.ред. код]

До відкриття громадської бібліотеки у Миколаєві було лише кілька бібліотек: морського відомства, навчальних закладів і приватних власників. Користування цими бібліотеками було обмежено. Щоб стати, наприклад, передплатником (читачем) Севастопольської морської бібліотеки, необхідно було внести заставу — 15 крб. і річну платню — 7 крб.

Перша будівля Миколаївської громадської бібліотеки (Спаська, 44)

В доповідній записці Миколаївського міського голови М. П. Де-Ла-Валетта на адресу військового губернатора м. Миколаєва, адмірала М. П. Манганарі від 12 червня 1881 р., говориться, що:

« Через численні скарги на незручність умов, якими обставлено у нашому місті користування книгами для читання, декілька місцевих громадян прийшли разом зі мною до думки про заснування у Миколаєві громадської бібліотеки, на зразок бібліотек цього роду, що існують у Херсоні, Єлисаветграді й багатьох інших містах...  »

В серпні цього ж року в залі міських зборів відбулись перші організаційні збори членів бібліотеки. Пізніше була обрана Дирекція бібліотеки: першим головою Дирекції був М. П. Де-Ла-Валетт. За його клопотанням адмірал М. П. Манганарі 15 вересня1881 р. представив міністрові внутрішніх справ Статут Миколаївської громадської бібліотеки для затвердження. Статут було затверджено 29 жовтня (11 листопада) 1881 рік — цей день вважається Днем заснування Миколаївської громадської бібліотеки.

Довоєнні часи[ред.ред. код]

Бібліотека розміщувалась в орендному приміщенні по вулиці Спаській, ріг вулиці Молдаванської (нині вулиця Декабристів). Існувала громадська бібліотека за рахунок плати читачів-передплатників, коштів, що збиралися за публічні читання й інші заходи, субсидій і добровільних пожертвувань. Нові надходження до бібліотеки поповнювалися за рахунок зборів від публічних лекцій, концертів, вистав. Першим бібліотекарем читальні була М. К. Арсеньєва.

У 1882 р. бібліотека переїхала на вулицю Нікольську, 47, а бібліотекарем стала М. Стоян.

Інтерес до громадської бібліотеки був не високий, попри те, що книги дозволялося брати додому (окрім осіб, які вчаться, солдатам і тим, хто перебував під наглядом поліції). За користування абонементом і читальним залом стягувалася платня — 30 коп. на місяць із правом одержання додому однієї книги та 50 коп. — із правом одержання двох книг. Також вносилася застава на випадок втрати книги — 1 або 2 крб. відповідно. Згодом сума застави зросла: річний читацький квиток, що надавав право відвідувати читальний зал і одержувати на абонементі дві книги без застави, коштував 5 крб.

Посилання[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]