Миколаївський розпис

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мапа

Миколаївський (Ігренський) розпис — це техніка декоративно-прикладного малювання. Поширена в селах Новомосковського району на Дніпропетровщині (Січеславщині).[1]

Географічне поширення[ред. | ред. код]

Назву дана техніка розпису отримала від одноіменного села в Новомосковському районі Дніпропетровської (Січесласької) області України. Де нещодавно відновили техніку цього старовинного Ігренського розпису.

Історія[ред. | ред. код]

Дану техніку розпису з середини 19 століття широко використовували майстри з селища Ігрень, Новомосковського повіту. В цьому селищі була побудована лісова пристань, яка дала поштовх розвитку виробництва і розпису скринь. Поступово цей промисел поширився на околишні села Новомосковського повіту і згодом став візитною карткою кустарних ремісників Катеринославської губернії. Майстри розпису оздоблювали домашні меблі та посуд, але найбільше — дерев'яні скрині місцевого виробництва.

Характерні особливості[ред. | ред. код]

Народна майстриня Надія Явір каже, що миколаївський розпис схожий на петриківський тільки на перший погляд.

«Миколаївський розпис — плоске писання, малюнок накладається на малюнок, колір на колір. А в „петриківці“ — це розмах пера», — порівнює миколаївський і петриківський розписи Надія Явір.

Барвисті квіти, соковиті ягоди, листя й галузки, нанесені впевненими, розмашистими мазками. На відміну від знаних у світі петриківських мальовок, яким притаманний чорний чи білий фон, тло миколаївських — зелене, як ліси Присамар'я.[2]

Сучасність[ред. | ред. код]

Зараз розпис активно відроджують завдяки семінарам практикумам, де школярів та всіх охочих навчають цієї техніки малювання. Подібний підхід починає давати свої плоди. Митці які використовують дану техніку починають презентувати свої роботи на виставках, як на місцевому рівні[3][4] так і Всеукраїнському.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сухоніс, Дарина (10.03.2019). Маловідомий, але прекрасний Миколаївський розпис Дніпропетровщини. https://vesti.dp.ua/malovidomij-ale-prekrasnij-mikolayivskij-rozpis-dnipropetrovshhini/ (українською) . Вісті Придніпров'я. Процитовано 10.03.2019.
  2. Дітлахи Новомосковська навчились Миколаївському розпису. Полезная газета (українською) . 10.03.2019. Архів оригіналу за 5 вересня 2019. Процитовано 10.03.2019.
  3. В Новомосковську відкрилася виставка робіт з Миколаївського розпису (українська) . 10.03.19. Архів оригіналу за 31 жовтня 2020. Процитовано 10.03.19.
  4. Миколаївський розпис - найстародавніший. Городской информационный портал (українська) . 10.03.19. Архів оригіналу за 22 лютого 2019. Процитовано 10.03.19.
  5. Новомосковські майстрині з Миколаївського розпису взяли участь у всеукраїнському молодіжному форумі (українська) . 10.03.19. Архів оригіналу за 31 жовтня 2020. Процитовано 10.03.19.