Микола (Цегельський)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
о. Микола (Цегельський)
Цегельський Микола.jpg
Отець Микола Цегельський
Священномученик
Блаженний
Микола Цегельський
Народився 17 грудня 1896, Струсів
Струсів, Теребовлянський район, Тернопільська область, СРСР
Помер 29 травня 1951, селище Явас, Зубово-Полянського району Мордовської АРСР
Явас, Зубово-Полянський район, Мордовська АРСР, РРФСР, СРСР
Шанується у Католицькій Церкві
Беатифікований 27 червня 2001 Папою Іваном Павлом II
У лику святий
День пам'яті 27 червня

о. Мико́ла Цеге́льський (повне ім'я — Микола Сава Йосафат Теодорович Цегельський; 17 грудня 1896(18961217), м-ко, нині село Струсів — 29 травня 1951, селище Явас, Мордовська АРСР) — блаженний священномученик католицької церкви, український церковний і громадський діяч у Галичині, греко-католицький священник.

Життєпис[ред. | ред. код]

Каплиця Миколи Цегельського, Підкамінь

Микола Цегельський народився 17 грудня 1896 року в містечку Струсові (Королівство Галичини і Володимирії, Австро-Угорська імперія, нині село Струсів, Теребовляського району, Тернопільської областї, Україна. Був сином видатного душпастиря о. Теодора Цегельського із давнього священничого роду та Марії Магдалини Мандичевської. У 1918 році закінчив Теребовлянську гімназію (?Тернопільську[1]) і вступив на теологічний факультет Львівського університету, який закінчив на відмінно у 1923 р. 31 серпня 1924 р. Микола Цегельський повінчався із Йосифою Ратич. Син — Маркіян (Атиноген) Цегельський — вчений-енергетик.[2]

5 квітня 1925 р. митрополит Андрей Шептицький рукоположив його на священника. Був ревним душпастирем, дбав про духовність, освіту та добробут своїх парафіян. Спочатку працював у с. Висипівцях Озернянського деканату (1925—1927 роки), з листопада 1927 — парохом с. Сорока Гримайлівського деканату. При церкві о. М.Цегельський заснував три братства: Братство Апостольства Молитви, яке згуртувало 170 парафіян, Братство Найсвятіших Тайн (62 особи) і Братство тверезості (60 чоловік). Кожне братство мало свою програму, свої обов'язки і активно діяло під проводом свого душпастиря. У 1934 р. отець почав будівництво (було закінчено[3]) нової церкви, створивши перед цим сільську цегельню, де селяни самі випалювали цеглу. За 2 роки було побудовано велику церкву (муровану[3]), громадський дім[3] і приміщення для читальні «Просвіти». Отець Микола Цегельський заснував на своїй парохії філію товариства «Сільський господар», Касу взаємодопомоги та молодіжного товариства «Луг».

У 1938 році о. Миколу Цегельського назначено місцедеканом (заступником декана) Гримайлівського деканату. (Є відомості, що потім, у післявоєнний-радянський період був і деканом Гримайлівським, але нема на то підтверджень, бо вже не вийшов шематизм УГКЦ.)

Після війни почалися масові репресії, — отець до дна випив чашу залякувань, погроз і побоїв. 28 жовтня 1946 року був заарештований, а 27 січня 1947 року Військовий трибунал МВС Тернопільської області засудив священника на 10 років ув'язнення. Перебував у пересильних таборах у с. Ляцькому біля Золочева, у Підкамені біля Бродів та на львівському пересильному пункті на вул. Полтв'яній. Там о. Цегельський регулярно відправляв Служби Божі та акуратно записував, коли і в якому наміренні вони відправлені. Згодом був вивезений у табір суворого режиму в поселенні Явас біля станції Потьма, а його діти були виселені у Читинську область. Мучився від сильних болів нутрощів.

Помер 25 травня 1951 року в селищі Явас, Зубово-Поленського району Мордовської АРСР, РСФСР[1], похований на цвинтарі с. Потьма. Прах новомученика перепохований на Микулинецькому кладовищі в Тернополі.

Реабілітований 7 липня 1991 року[4].

Обряд беатифікації відбувся 27 червня 2001 р. у Львові під час Святої Літургії у візантійському обряді за участі Папи Івана Павла ІІ.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Головин Б., Чубатий В. Цегельський Микола-Сава-Йосафат Теодорович… — С. 568.
  2. Дем'янова І., Чубатий В. Цегельський Маркіян (Атиноген) Миколайович // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2008. — Т. 3 : П — Я. — С. 568. — ISBN 978-966-528-279-2.
  3. а б в Б. Головин, В. Чубатий. Цегельський Микола-Сава-Йосафат Теодорович… С. 569
  4. Родом зі Струсова. Розповіді про Цегельських… — С. 161.

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]