Зелінський Микола Дмитрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Микола Зелінський)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Микола Дмитрович Зелінський
Nikolay Zelinsky 1923.jpg
Народився 25 січня (6 лютого) 1861(1861-02-06)
Тирасполь
Помер 31 липня 1953(1953-07-31) (92 роки)
Москва
Поховання
Громадянство Російська імперія, СРСР
Діяльність хімік, викладач університету, винахідник
Відомий завдяки органічна хімія
Alma mater Новоросійський університет
Науковий ступінь докторський ступінь[d]
Вчене звання Список академіків АН СРСР
Відомі учні Дорошевський Антон Григорович[d] і Глінка Микола Леонідович
Володіє мовами російська
Заклад МДУ
Членство Російська академія наук і Академія наук СРСР
Magnum opus нафтохімія
Нагороди
Герой Соціалістичної Праці
Ленінська премія Сталінська премія Сталінська премія Сталінська премія
Звання професор

Микола Дмитрович Зелінський (25 січня (6 лютого) 1861(18610206), Тирасполь — 31 липня 1953, Москва) — видатний вчений, хімік-органік українського походження, академік АН СРСР. Дід російського хіміка, іноземного члена НАН України, академіка РАН М. А. Плате.

Біографія[ред. | ред. код]

Бюст М. Д. Зелінському в Тирасполі
Могила М. Д. Зелінського на Новодівичому цвинтарі в Москві

Народився майбутній хімік-органік 6 лютого 1861 року в м. Тирасполі Херсонської губернії. Батьки хлопчика рано померли і він залишився на вихованні бабусі Марії Петрівни Васильєвої. Вона уважно стежила за його фізичним і духовним розвитком, турбувалася про освіту.

Початкові знання Микола Зелінський отримав удома. Потім три роки він навчався в Тираспольському повітовому училищі, а після — в Рішельєвській гімназії. Саме там хлопець зацікавився природничими науками. Важливу роль у виборі його життєвого шляху відіграли й лекції знаменитого фізіолога І. Сєченова. Через два десятиліття, уже в стінах Московського університету, двох видатних учених зв'язала міцна дружба.

У 1880 р. Микола Зелінський закінчив Рішелівську гімназію в Одесі та поступив на фізико-математичний факультет Новоросійського університету (нині — Одеський національний університет імені І. І. Мечникова). У 1884 р. він отримав диплом про закінчення університету і залишився працювати в ньому на кафедрі хімії. Згодом його направили для стажування Геттінгенському університеті (Німеччина). У 1888 р. молодий учений повернувся в Одесу і став приват-доцентом Новоросійського університету (нині — Одеський національний університет імені І. І. Мечникова), а вже через три роки захистив докторську дисертацію, яка стала першим в Російській імперії значним дослідженням зі стереохімії.

У 1893 р. М. Д. Зелінського запросили професором на кафедру органічної й аналітичної хімії Московського університету. У 1911 р. царський уряд спробував втрутитись у життя Московського університету. На знак протесту М. Д. Зелінський разом з групою прогресивних професорів покинув університет, де він створив одну із найкращих лабораторій, і переїхав у Петербург. Майже рік він не міг знайти роботу. У 1912 р. М. Д. Зелінський очолив Центральну лабораторію Міністерства фінансів у Петербурзі. Одночасно він викладав у Політехнічному інституті. Під час першої світової війни, коли застосовувались бойові отруйні речовини, професор М. Зелінський розробив протигаз, який допоміг зберегти життя тисячам солдатів.

У 1917 р. М. Д. Зелінський повернувся в Московський університет. У 1924 р. він став член-кореспондентом Академії наук, у 1929 — академіком. Учений був одним із засновників Інституту органічної хімії Академії наук СРСР. Пізніше він організовував і очолив хімічний сектор Всесоюзного інституту експериментальної медицини.

Помер у Москві влітку 1953 р., похований на Новодівичому цвинтарі.

Педагогічна діяльність[ред. | ред. код]

Великою заслугою Миколи Дмитровича перед наукою є створення всесвітньо відомої школи хіміків-органіків, куди ввійшли Верещагін, Баландій, Кочетков, Казанський, Несміянов, Лавровський та ін.

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

Наукові праці стосуються органічного каталізу, хімії амінокислот і білків. Провів низку досліджень із встановлення органічного походження нафти, досліджував хімічний склад продуків її переробки, синтезував низку органічних сполук, у тому числі бензен з ацетилену. Винайшов вугільний протигаз. У 1930-ті рр. розв'язав нагальну для народного господарства проблему виробництва синтетичного каучуку.

Нагороди[ред. | ред. код]

З 1926 р. — заслужений діяч науки СРСР. З 1929 р. — академік АН СРСР. З 1935 р. — засновник і керівник кількох лабораторій Інституту органічної хімії АН СРСР. Почесний член Всесоюзного хімічного товариства ім. Д. Менделєєва (з 1941). Лауреат Ленінської премії (1934), Сталінської премії (1942, 1946, 1948). Герой Соціалістичної Праці1945).

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Його ім'ям названо Інститут органічної хімії у Москві, одна з московських вулиць, а в будинку, де він мешкав, створено меморіальний музей. Його іменем також названі вулиця в Черкасах, вулиця в Маріуполі та провулок в Києві.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Андрусев М. М. Н. Д. Зелинский: Кн. для учащихся / М. М. Андрусев, А. М. Табер.- М.: Просвещение, 1984.- 79 с.- (Люди науки).
  • Волков В. А. Зелинский Николай Дмитриевич / В. А. Волков, Е. В. Вонский, Г. И. Кузнецова // Химики.- К., 1984.- С. 198—199.
  • Галерея русских химиков: Зелинский Николай Дмитриевич // Химия.- 1996.- № 35.- С. 3.- (Прил. к газ. «Первое сентября»).
  • Николай Дмитриевич Зелинский // Биографии великих химиков / Г. Фукс, К. Хайниг, Г. Кертшер и др.; Пер. с нем. В. А. Криц-мана.- М., 1981.- С. 212—219.
  • Степанов Б. Крупнейший химик нашего времени: (К 90-летию академика Н. Д. Зелинского) // Знание — сила.- 2001.- № 2.- С. 7.