Милість (титул)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Весілля милостивого короля Речі Посполитої

Ваша Милосте або Його/Її Милість (англ.: His/Her Grace; абрв.: HG) — королівський, князівський та шляхетський титул та форма звертання, що використовувався в різні часи для різних осіб.

У Великому князівстві Литовському, Руському й Жемантійському та у Річі Посполітій застосовувався до князів, Великих князів і королів.

Також це звернення застосовувалось до королів Англії включно до Генріха VIII; до короля та королеви Шотландії, аж до укладення Акту про унію 1707 р., який об'єднав Королівство Шотландії й Королівство Англії та Якова І, який закріпив за королями титул "Його Величність".

Сьогодні цей титул використовується для архієпископів, єпископів та не королівських князів (герцогів).

Історія[ред. | ред. код]

За часів Речі Посполитої до короля Польщі, Великого князя Литовського, Руського, Київського, Волинського, Чернігівського, Сіверського, Подільського і пр. звертались:

  • "Найяснійший милостивий королю", "Найясніший милостивий королю, пане наш та добродію", "Ваша королівська милість", "Ваша Ясність".

До князів звертались:

  • "Світлий князю і ясновельможний пане", "Великий князю", "Ваша ясновельможність милостивий пане", "Ваша княжа милосте", "Милостивий княже", "Ваша Милосте", тощо.

Форма звертання "Його Милість" і "Ваша Милість" використовується для звернення до архієпископів, митрополитів, єпископів. Проте не у всіх країнах: наприклад у Франції, Філіппінах та до католицьких єпископів США більш розповсюджено звертання: "Ваша екселенціє".

У православних церквах його використовують для єпископів та ігуменів. Також використовується для архієпископа та деяких єпископів в англіканській традиції. В Ірландії це звертання (ірландською: A ghrása) традиційно використовується для всіх католицьких єпископів, а не лише для архієпископів. В цілій Католицькій церкві до кардиналів, патріархів та архієпископів зазвичай звертаються Ваша еміненціє.

Прикладами використання форми "His Grace" у Великій Британії є герцог Норфолк або лорд-архієпископ Кентерберійський. Герцогиню Віндзорську називали "Ваша Милість", а не Королівська Високість після одруження з Едуардом VIII, герцогом Віндзорським. Королівські князі (герцоги), наприклад герцог Йоркський та інші, користуються вищим титулом - Королівської Високості.

В ісламі кілька суфійських орденів (наприклад, Кадріани та Гаваріюни) можуть звертатись до своїх духовних Великих Майстрів з епітетом "(Най)Милосердний ..." або "Його Милість".

Джерела[ред. | ред. код]