Миліца Хребелянович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Миліца Сербська
(Преподобна Євгенія)
Княгиня Миліца, фреска з монастиря Любостиня, 1402—1405 рр.
серб. Милица Српски, Преподобна Евгенија
У миру: Миліца Хребелянович
У чернецтві: Євгенія (в схимі — Єфросинія)
Народилася 1335(1335)
Померла 11 листопада 1405(1405-11-11)
монастир Любостиня
Поховання Любостиня
Шанується Сербською православною церквою
У лику преподобної
День пам'яті 19 липня (за юліанським календарем)
Медіафайли на Вікісховищі

Миліца Сербська[1], Преподобна Євгенія (серб. Милица Српски, Преподобна Евгенија; бл. 1335 — 11 листопада 1405) — сербська православна свята, дружина сербського князя Лазаря Хребеляновича Миліца Хребелянович, яка після його смерті стала регенткою при його старшому сині Стефані, а згодом прийняла чернецтво.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походить з династії князів Неманичів. Її батько — правнук Вукана князь Вратко, відомий як Юг-Богдан. Точна дата народження невідома, орієнтовно близько 1335 року. З 1353 одружена з Лазарем Хребеляновичем, який після смерті царя Стефана Уроша став князем Рашки.

У князя Лазаря і княгині Миліци було вісім дітей: троє синів (Добривой, помер при народженні, Стефан і Вук[sr]) і п'ять дочок (Єлена, Мара[sr], Драгана[sr], Теодора[sr] і Олівера). Мара була видана за Вука Бранковича, Єлена — за Джурджа II Балшича, Драгана — за болгарського царя Івана Шишмана, Теодора — за бана Ніколу II Горянського, а наймолодша, Олівера — за турецького султана Баязіда I.

Пам'ятник Миліці Хребелянович в Ягодині

Після загибелі у битві на Косовому полі у 1389 році князя Лазаря, княгиня Миліца здійснювала регентство над Сербією через малолітство її синів. Після повноліття Стефана і сходження його на князівство Миліца прийняла чернецтво в заснованому нею ж монастирі Любостиня. У ньому постриглася в черниці і отримала ім'я Євгенія. У 1398 році княгиня Миліца (в статусі черниці Євгенії) разом з близькою подругою Оленою (у чернецтві — Євфимія), вдовою деспота Углеше Мрнявчевича, вирушила до султана Баязіда з проханням дозволити перенести мощі преподобної Параскеви Сербської з Валахії в Сербію. Завдяки підтримці дружини султана, молодшої дочки Миліци Олівери мощі преподобної Параскеви були перенесені в Белград. Миліца займалася письменництвом. Відомі її твори «Молитва матері» (серб. Молитва матере) і «Вдівству моєму наречений» (серб. Удовству мојему женик). Вважається, що її літературний дар успадкували її дочка Єлена Балшич і син Стефан. Перед смертю княгиня прийняла схиму з ім'ям Єфросинія. Померла 11 листопада 1405 року і була похована в монастирі.

Вшанування пам'яті[ред. | ред. код]

Сербська православна церква канонізувала Миліцу Сербську. Пам'ять відбувається 19 липня (1 серпня) і 30 серпня (12 вересня)[2].

Белградським «Альфа-Центром людства, культури та православ'я» заснована премія Княгині Миліци, яка присуджується за внесок у сербську літературу, культуру, розвиток духовності, гуманізм та збереження православних традицій.

У Новому Белграді, районі Белграда, ім'ям Княгині Миліци названо початкову (основну) школу.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Миліца (серб.). Імена чоловічі та жіночі за православним календарем. parafiya.io.ua. Архів оригіналу за 18 серпня 2018. Процитовано 18.08.2018.
  2. Святая Милица, княжна Сербская (Православный календарь). Православие.Ru. Архів оригіналу за 18 серпня 2018. Процитовано 18.08.2018. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]