Мистецтво Стародавнього Єгипту (Ермітаж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Мистецтво Стародавнього Єгипту (Ермітаж) - відома в Росії та Європі колекція старожитностей Єгипту в музеї Ермітаж.

Історія формування колекції[ред.ред. код]

Передісторія[ред.ред. код]

Майже 90 років Імператорський Ермітаж не мав значущої колекції старожитностей Египту. Зацікавленість прийшла лише після галасливою кампанії Наполеона в арабський Єгипет та вивезення звідти старожитностей, скульптур, творів стародавнього мистецтва.

Але старожитності далекої країни в Петербург привозили. У 1826 р. Петербурзька Академія Наук придбала єгипетську колекцію Карло Оттавіо Кастільоне в місті Мілан і перевезла в столицю.

Олексій Норов привіз добре збережену скульптуру левоноголової богині Сехмет з некрополю міста Фіви в Петербург. Але скульптура нікого з можновладців не зацікавила і її байдуже поставили під сходи в Академії мистецтв. Зате два єгипетські сфінкси фараона Аменхотепа ІІІ прикрасили набережну біля Академії мистецтв ще у 1932 році.

Свою збірку старожитностей Єгипту мала петербурзька Кунсткамера, але вона була невеликою.

Приватні збірки старожитностей Египту в столиці імперії мали також графіня Олександра Лаваль та герцог Максиміліан Лейхтенберзький.

1851 рік.[ред.ред. код]

Hermitage Egyptian statuettes.jpg

Частину Імператорського Ермітажу з боку Мільйонної вулиці у 1852 р. зробили відкритою для відвідин багатими верствами населення. Колекції для цього Публічного музеуму формували особисто. Серед них була сформована і колекція старожитностей Єгипту. До неї передали частку египетських зібрань з Кунсткамери,з Академії наук. Придбали приватні збірки графіні Олександри Лаваль та герцога Максиміліана Лейхтенберзького. Частка речей прийшла як дарунки російських купців та придбана у торговців стародавніми витворами мистецтва в Каїрі. Тільки колишня колекція Кастільоне дала більш ніж 900 пам'яток египетської культури. У 1853 рік з Академії мистецтв забрали скульптуру богині Сехмет.

Період 1852-1917 рр.[ред.ред. код]

На початковому етапі Російська імперія не мала власних науковців - єгиптологів. Колекцію не описували і не досліджували. Це була екзотична колекція модного антикваріату. Стан потроху змінився наприкінці 19 ст., коли колекцією почали займатися В. Бок та Голенищев Володимир Семенович ( 1856-1947 ). За сприяння обох колекція значно зросла та почалося її наукове вивчення.

Стела начальника гончаров Пепи.jpg

Голенищев закінчив Петербурзький університет і був поліглотом. Він знав 13 мов, а арабську - як рідну. Науковець дивував швидким прочитанням стародавніх написів Єгипту без попередніх приготувань. Саме йому вдалося перевести в Ермітаж залишки египетської колекції Кунсткамери та ввести в науковий обіг текстів з папірусів египетської колекції музею, що стануть видатними пам'ятками історії

 • Папірус № 1 Санкт-Петербурга
 • Папірус Эрмитаж 1116A
 • Папірус Эрмитаж 1115.

На протязі 25 років Голенищев зробив майже 60 подорожей по арабському Єгипту і зібрав власну колекцію старожитностей, що пізніше стане державним надбанням ( нині її зберігає Музей образотворчих мистецтв імені Пушкіна в Москві).

В 20 ст.[ред.ред. код]

Навершие гробницы жреца Рер VII в до н.э. Эрмитаж, Санкт-Петербург, Россия.jpg

З 1918 по 1933 рр. єгипетською колекцією Ермітажу опікувався східнознавець Василь Струве.

У 1940 р. під розпланування експозиції мистецтва Стародавнього Єгипту віддали велику залу на першому поверсі Зимового палацу, що за царату була головним буфетом.

Збірка поступається кількістю і якістю музейним колекціям Метрополітен-музею, Лувру, Британського музею.

На початку 1980-х рр. Ермітаж мав нагоду приймати археологічні знахідки з гробниці фараона Тутанхамона.

Експозиції[ред.ред. код]

CleopatraVII7a.jpg

Усі кращі речі представлені в залі.Колекція має як археологічний матеріал Стародавнього Єгипту, так і речі елліністичного Єгипту, коптського періоду, ранньохристиянського та середньовічного арабського періодів.

Серед них

 • Левиноголова богиня Сехмет
 • глеки з напівпрозорого алебастру
 • вази-канопи з масками тварин
 • гліптика( різьба по напівкоштовному камінню) Стародавнього Єгипту
 • скульптурні портрети ( фараон Аменемхет ІІІ, фараон Тахарка, скульптура у повний зріст Арсиної, голова юнака з дерева тощо)
 • два чорні саркофаги з базальту
 • єгипетські мумії
 • коптський текстиль
 • вироби з єгипетського скла
 • вапнякові стели тощо.

Джерела[ред.ред. код]

 • Bolshakov, Andrey O. Studies on Old Kingdom Reliefs and Sculpture in the Hermitage. Wiesbaden: Harrassowitz, 2005. ISBN 3447051841.
 • Golénischeff, Wladimir. Ermitage Impérial. Inventaire de la collection égyptienne. Leipzig, 1891.
 • Lieblein, Jens Daniel Carolus. Die ägyptischen Denkmäler in St. Petersburg, Helsingfors, Upsala und Copenhagen. Christiania, 1873.
 • « Ермитаж за 200 лет», Л.-М., 1966
 • Лапис И.А., Матье М.Э. «Древнеегипетская скульптура в собрании Государственного Эрмитажа.» Москва: Наука, 1969.

Посилання[ред.ред. код]