Михайлівська церква (Вороніж)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
VoronizhChurch1.jpg

Миха́йлівська це́рква — церква, розташована в селі Вороніж (Сумська область). Церкву побудовано у 1776 — 1781 роках. Це одне із найяскравіших витворів українського зодчества XVIII ст. Сьогодні Михайлівська церква належить до пам'яток архітектури національного значення.

Автор[ред. | ред. код]

До цього часу вчені точно не можуть вказати на архітектора церкви. Існує думка, що ним міг бути І. Г. Григорович-Барський. Відомо також, що в другій половині XVIII ст. у ціх місцях були поселені німці — тож не виключено, що храм міг бути збудований німецьким майстром.

Ліпні прикраси, ймовірно, виконано київськими майстрами, тому що вони мають багато спільного з декором Софіївської дзвіниці у Києві, який виконано у 17461748 роках.

Особливості[ред. | ред. код]

Храм незвичайний тим, що він є синтезом архітектури зі скульптурою. Це єдиний приклад такого роду на Лівобережній Україні.

Михайлівська церква — однокупольна та двоповерхова. На першому ярусі знаходиться тепла церква. Вона являє собою тип так званих триконхових («триконх» — трилисник) храмів.

Вважається, що цей тип народився на горі Афон, в XIV — на початку XV століття потрапив у Молдову через Сербію, був поширений на Поділлі у XV — XVI ст., а в середині XVIII ст. з'явився на Лівобережній Україні. До нього широко звертався у своєму мистецтві І. Г. Григорович-Барський. В інших регіонах України в епоху Гетьманщини триконхових храмів не будували.

За своїми художніми формами храм являє собою сплав бароко з класицизмом. Дуже вишуканий, він відрізняється урочистістю та ошатністю як зовнішнього вигляду, так й інтер'єру. Церкву прикрашає пишний декор у вигляді коринфських пілястр, фігурних наличників та численних ліпних рельєфів.

Див. також[ред. | ред. код]

Фото Михайлівської Церкви