Мишівка південна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мишівка південна
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Мишоподібні (Rodentia)
Родина: Мишівкові (Sminthidae)
Рід: Мишівка (Sicista)
Вид:
Мишівка південна (S. loriger)
Біноміальна назва
Sicista loriger
(Nathusius, 1840)
Синоніми

Sicista nordmanni (Keyserling & Blasius, 1840)
Sicista subtilis loriger

Мишівка південна, або мишівка Нордмана (Sicista loriger) — вид степових гризунів з роду Sicista, один з 4-х видів групи Sicista «subtilis», до якої включають також мишівку темну (Sicista severtzovi) та мишівку степову (Sicista subtilis).

Таксономія

[ред. | ред. код]
Мапа з ареалами видів степових мишівок на півдні Східної Європи (за: Загороднюк, 2011)

Повна наукова назва — Sicista loriger (Nathusius in Nordmann, 1840). Поширений синонім — Sicista nordmanni. Назва «мишівка південна» та її латинські назви (Sminthus loriger, Sicista nordmanni etc.) використовувалися при описах фауни України здавна, у працях 19 і початку 20 ст.

Довгий час — близько 1940—2000 рр. — вид розглядали у складі Sicista subtilis s. lato. Вид добре відмінний за ареалом і за цитогенетичними особливостями, зокрема у нього в диплоїдному наборі 26 хромосом на відміну від 2n = 18-22 у Sicista severtzovi та 2n = 24 Sicista subtilis[1].

Поширення, охорона

[ред. | ред. код]

Вид поширений в Україні та Угорщині, на сході його межею є річище Дінця і Дону. Існує одна давня (до 1985 р.) знахідка на північному сході Болгарії.

Внесений до Червоної книги України під назвою надвиду, як Sicista subtilis (s. l.), а у 2021 — як мишівка Нордмана (Sicista lorigera) зі статусом «зникаючий»[2].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Загороднюк І., Кондратенко О. Sicista severtzovi та близькі до неї форми гризунів в Україні: цитогенетичний та біогеографічний аналіз [Архівовано 1 грудня 2017 у Wayback Machine.] // Праці Теріологічної Школи. Вип. 7 (2006). С. 67-74
  2. До Червоної книги України потрапив 171 новий вид тварин//Укрінформ,3 березня 2021. Архів оригіналу за 3 березня 2021. Процитовано 3 березня 2021.

Джерела

[ред. | ред. код]