Мобілографія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фото з артпроєкту «рос. Мобилография» (зроблене мобільним телефоном Motorola C650), 2004 р.

Мобілогра́фія — (від лат. mobilis — рухомий і грец. γραφη — «писати»)  — різновид фотографічного мистецтва, в якому інструментом слугують портативні електронні прилади з вбудованою цифровою фотокамерою, основним призначенням яких не є фотографування[1].

Характерні риси[ред. | ред. код]

Автором терміну «мобілографія» є російський художник Дмитро Резван. За його визначенням, мобілографія — це медіа, створене за допомогою мобільного пристрою (мобільного телефону) з можливістю миттєвої публікації у глобальному інформаційному середовищі (інтернеті). Набір мобілографій, складений згідно з заданим правилом, називається мобілограмою[2]. Фотографії, зроблені ранніми мобільними телефонами, мали спотворення зображення, що можуть розглядатися як художні ефекти, гра з картинкою[3][4].

Розмір сенсора камери та роздільна здатність є основними характеристиками для мобілографії, але динамічний діапазон також слід розглядати як ключовий елемент. Смартфони зазвичай передбачають наявність вбудованого застосунка для фотографування з різними налаштуваннями, та встановлення інших, більш спеціалізованих фотозастосунків[5].

Історія[ред. | ред. код]

Оформленню мобілографії в окремий різновид фотографічного мистецтва сприяло те, що мобільні телефони стали обладнувати фото/відеокамерою і вони перетворилися на більше, ніж просто телекомунікаційні пристрої. З розвитком технологій мобільний телефон став ігровим пристроєм, агрегатором соціальних мереж і фотокамерою. Через це попит на цифрові камери початкового рівня зменшився. Хоча зображення, зроблені на телефон із камерою, поки що не можуть зрівнятися з якістю цифрових дзеркальних камер, стрибки в технологіях значно скоротили розрив між ними. Культура так званих камерафонів, обладнаних якісною камерою, вплинула не те, що багато людей серйозно хотіли використовувати свій пристрій для мобільної фотозйомки, і стали керуватися про покупці якістю саме камери[5].

У 2004 році утворилось Всесвітнє товариство мобілографів, що поставило перед собою завдання створення «Мобілограми світу» і популяризацію мобілографії у світі[1].

Галерея[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Mobilography- A new trend in photography | Dream Zone (амер.). 24 червня 2019. Архів оригіналу за 15 січня 2022. Процитовано 15 січня 2022. 
  2. Mobilography.com. mobilography.com. Архів оригіналу за 8 травня 2021. Процитовано 15 січня 2022. 
  3. Открылась выставка фотографий с мобильников. Российская газета (рос.). Архів оригіналу за 28 жовтня 2021. Процитовано 15 січня 2022. 
  4. Березин, В. М. (2018). Фотожурналистика : учебник для академического бакалавриата. Москва: Юрайт. с. 198–199. 
  5. а б Mobilography. www.magzter.com (англ.). Архів оригіналу за 16 січня 2022. Процитовано 15 січня 2022. 

Посилання[ред. | ред. код]