Мобільна операційна система

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мобільна операційна система (англ. mobile operation system, MOS) — це операційна система для мобільних телефонів, планшетів, розумних годинників чи інших мобільних пристроїв. Хоча комп'ютери, такі як ноутбуки, є «мобільними», операційні системи, що використовуються на них, зазвичай не вважаються мобільними, оскільки спочатку вони були розроблені для настільних комп'ютерів, які історично не потребують функцій мобільного зв'язку. Ця відмінність стирається в деяких нових операційних системах, які є гібридами, створеними для обох цілей.

Мобільні операційні системи поєднують в собі функції операційної системи персонального комп'ютера з функціями, корисними для мобільного використання. До першого кварталу 2018 року було продано понад 383 мільйони смартфонів, 86,2 % під управлінням Android і 12,9 % під управлінням iOS. Android популярніша за настільну операційну систему Microsoft Windows.

Сучасні мобільні операційні системи[ред. | ред. код]

Android 7.0 (Nougat)

Android[ред. | ред. код]

Докладніше: Android

Android (на основі модифікованого ядра Linux) — це мобільна операційна система, розроблена компанією Google. Хоча операційна система Android є безкоштовним програмним забезпеченням з відкритим кодом, більшість програмного забезпечення, що поставляється разом із ним (включаючи програми Google та програмне забезпечення, встановлене постачальником), є власним програмним забезпеченням.

Випуски Android до 2.0 (1.0, 1.5, 1.6) використовувалися виключно на мобільних телефонах. Випуски Android 2.x в основному використовувалися для мобільних телефонів, але також і для деяких планшетів, Android 3.0 був орієнтованим на планшети і офіційно не працює на мобільних телефонах, тоді як сумісність телефону та планшета була об'єднана з Android 4.0. Поточна версія Android — Android 11, випущена 8 вересня 2020 року.

Android One[ред. | ред. код]

Докладніше: Android One

Android One — це програмне забезпечення, яке працює на незміненій операційній системі Android, а саме, на пристроях Pixel або раніше на Google Nexus. На відміну від більшості «стокових» Android, що випускаються на ринку, інтерфейс Android One дуже нагадує інтерфейс Pixel, оскільки Android One — це програмне забезпечення, розроблене Google і розповсюджене серед партнерів, які підписалися на програму, таких як Nokia Mobile (HMD) і Xiaomi. Таким чином, загальний інтерфейс має бути максимально чистим. ОЕМ-партнери можуть налаштовувати або додавати до прошивки додаткові програми, такі як камера.

Chrome OS[ред. | ред. код]

Докладніше: Chrome OS

Chrome OS — це операційна система, розроблена Google, яка базується на ядрі Linux і використовує веб-браузер Google Chrome як основний користувальницький інтерфейс. В результаті Chrome ОС насамперед підтримує веб-програми. Google оголосила про проект у липні 2009 року, задумавши його як операційну систему, в якій як програми, так і дані користувачів знаходяться в хмарі.

Перші нетбуки Chromebook, що поставляються в комплекті з Chrome OS, були представлені на ринку у травні 2011.

Випуски операційної системи Chrome OS синхронізовані з циклами випуску браузера Chrome.

Sailfish OS[ред. | ред. код]

Докладніше: Sailfish OS

Sailfish OS — операційна система з відкритим сирцевим кодом (але закритим кодом інтерфейсу користувача) та використанням компонентів з відкритим кодом на базі ядра Linux, здебільшого направлена на смартфони. Розроблюється з 2012-го року компанією Jolla, заснованою колишніми співробітниками Nokia з метою розробки нових смартфонів, побудованих на базі Linux-платформи MeeGo, у співпраці з проектом Mer, і підтримкою Sailfish Alliance.

Tizen[ред. | ред. код]

Докладніше: Tizen

Tizen (на основі ядра Linux) — це мобільна операційна система, представлена у вересні 2011 Intel та організаціями LiMo Foundation і Linux Foundation, які оголосили про об'єднання своїх напрацювань з розвитку мобільних платформ на базі Linux і продовження розвитку проектів MeeGo і LiMo як єдиної платформи.

Tizen — це операційна система для пристроїв, включаючи смартфони, планшети, але наразі вона зосереджена переважно на розумних телевізорах. Це система з відкритим вихідним кодом, яка прагне запропонувати сумісну користувацьку взаємодію на всіх пристроях. Основними компонентами Tizen є ядро ​​Linux та середовище виконання WebKit. За даними Intel, Tizen «поєднує в собі найкраще з LiMo та MeeGo».

Хоча сам Tizen був з відкритим кодом, більшість UX та UI-шарів, розроблених Samsung, були переважно закритими та власними, наприклад, інтерфейс TouchWiz на смартфоні серії Samsung Z та One UI для їх носіїв Galaxy Watch.

KaiOS[ред. | ред. код]

Докладніше: KaiOS

Вона базується на Firefox OS. На відміну від більшості мобільних операційних систем, які орієнтовані на смартфони, KaiOS була розроблена переважно для багатофункціональних телефонів, надаючи їм доступ до більш просунутих технологій, які зазвичай зустрічаються на смартфонах, таких як магазини додатків та можливості Wi-Fi/4G.

Операційні системи з закритим кодом[ред. | ред. код]

iOS[ред. | ред. код]

Докладніше: iOS

iOS (раніше називалася iPhone OS) була створена компанією Apple. Вона має другу за розміром базу встановлених у світі смартфонів, але, в свою чергу, найбільший прибуток через агресивну цінову конкуренцію між виробниками на базі Android. iOS є закритою системою, побудованою на операційній системі Darwin з відкритим вихідним кодом. IPhone, iPod Touch, iPad та Apple TV другого або третього покоління використовують iOS.

iPadOS[ред. | ред. код]

Докладніше: iPadOS

iPadOS — це операційна система для планшетів, створена та розроблена компанією Apple спеціально для лінійки планшетів iPad. Це було оголошено на Всесвітній конференції розробників (WWDC) у 2019 році як похідну від iOS, але з більшим акцентом на багатозадачність. Перша версія IPadOS була випущена 24 вересня 2019 року.

watchOS[ред. | ред. код]

Докладніше: watchOS

watchOS — це операційна система для Apple Watch, розроблена компанією Apple. Вона базується на операційній системі iOS і має багато подібних функцій. watchOS була випущена 24 квітня 2015 року разом з Apple Watch, єдиним пристроєм, на якому працює watchOS. На даний момент це найбільша широко-використовувана переносна операційна система. Її функції зосереджені на зручності, наприклад, на можливості здійснювати телефонні дзвінки та надсилати повідомлення, а також на здоров'ї, наприклад, на фітнесі та відстеженні серцевого ритму. Остання версія операційної системи watchOS — watchOS 7.

Windows 10[ред. | ред. код]

Докладніше: Windows 10

Windows 10 — це операційна система для персональних комп'ютерів, розроблена та випущена компанією Microsoft як частина сімейства операційних систем Windows NT. Вона була випущена 29 липня 2015 року, і з тих пір вийшло багато оновлень. Так само, як і її попередники, вона була розроблена для роботи з багатьма продуктами Microsoft, такими як ПК та планшети.

Відсоток ринку[ред. | ред. код]

Використання[ред. | ред. код]

У 2006 році Android та iOS не існувало, і було продано лише 64 мільйони смартфонів. У 1-му кварталі 2018 року було продано 383,5 мільйона смартфонів, а частка світового ринку становила 85,9 % для Android та 14,1 % для iOS. Смартфонів з іншими ОС було 0,131 мільйона, що становить 0,03 % від загальної кількості.

Настільні комп'ютери все ще популярні у багатьох країнах (до 44,9 % у першому кварталі 2017 року), але смартфони користуються більшою популярністю у багатьох розвинених країнах.

Див. також[ред. | ред. код]